Kronologikus hadtörténet 2 – Középkor

Várak a 13. században = Burgen im 13. Jahrhundert (előszó)

 

[2012]

Előszó a változatlan utánnyomáshoz

1889. augusztus 15-én Kandra Kabos történész előadást tartott a mátrai Bene váráról az alatta elterülő Bene pusztán, a mai Mátrafüreden – ennek szövege, az erősségről szóló első tanulmány a következő évben nyomtatásban is napvilágot látott. A véletlen játéka, hogy majdnem napra pontosan száz év múlva, 1989. szeptemberének első hetében ugyanitt gyűltek össze régészek és történészek Magyarországról, az egykori Csehszlovákiából és Németországból, hogy egy konferencia keretében vitassák meg a 13. századi Kelet-Közép-Európa várépítészetének kérdéseit. A helyszín abból adódott, hogy ekkor már a nyolcadik éve végezte Szabó J. József Bene várának régészeti feltárását, a témaválasztást pedig az indokolta, hogy a történeti kutatás újabb eredményei mellett egyre több új ásatás utalt arra, hogy az 1200-as évek tekinthetők a magyarországi várépítés fénykorának.

Az igen eredményesnek bizonyult konferencia előadásai – kiegészülve néhány további, témába vágó tanulmánnyal – 1990-ben egy önálló kötetben meg is jelentek, köszönhetően az akkori műemléki felügyelőség és számos múzeum anyagi támogatásának. Ma már talán meglepőnek tűnik, hogy minderre a közép-európai politikai rendszerváltás hónapjaiban került sor – a korabeli lehetőségekre csak a kötet nyomdai kivitelezésének szerény technikai színvonala utalt. Az ugyanakkor, hogy a szervezők-kiadók már ekkor egy jövőbeni sorozatban gondolkodtak – a „Castrum Bene” megnevezés előképeként a nyugat-európai várkutatók fóruma, a Chateau Gaillard konferencia- és kötetsorozat szolgált – az ekkor általánosnak tartható optimizmus jele volt. Ma már, több mint húszéves távlatban megállapíthatjuk, hogy ez nem bizonyult alaptalannak. Bár az azóta rendszeresen – 2011-ben már a tizenkettedik alkalommal – megrendezett nemzetközi konferenciák anyagát sajnos nem sikerült minden esetben kötetben megjelentetni, kétségtelen, hogy a „Castrum Bene” az európai várkutatás egyik márkanevévé vált. Magyarországon emellett ugyanezzel a névvel létrejött egy egyesület is, amely ugyancsak rendszeresen tart összejöveteleket és 2005 óta saját hírlevelet is megjelentet.

Az első, 1990-ben kiadott kötet időközben könyvészeti ritkaság lett. Tanulmányainak többsége ugyanakkor máig nem veszítette el aktualitását, s ha nem is nevezhető a téma kézikönyvének, a várkutatás különösen gyakran idézett forrásmunkájának számít. Számos erősségről ma is csupán itt olvashatunk kutatási beszámolót, bár a legtöbb esetben természetesen újabb összefoglalások is napvilágot láttak, többek között a magyarországi vártopográfiai kötetekben. S bár indokolt lett volna a kötet modern átszerkesztése, hibáinak javítása – különösen az összevont irodalomjegyzék használata nehézkes – erre mindeddig nem sikerült lehetőséget teremteni. Így csak üdvözölhető a Historiaantik Könyvkiadó vállalkozása, mely a tartalmát tekintve változatlan, de formájában az eredeti elképzeléshez méltóbb utánnyomással lehetőséget teremt arra, hogy ismét széles körben hozzáférhető legyen a több mint harminc kutató jegyezte munka.

Budapest, 2012. február

FeId István
a Castrum Bene Egyesület elnöke

 

Katalógus Várak a 13. században Tartalom nincs
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Középkor