Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – könyvek

ÁCS : Kiss Károly : 1793–1866 (előszó)

 

Kiss Károly az első hivatásos katonatiszt, akit tudományos munkássága alapján a Magyar Tudós Társaság 1831-ben levelező, majd 1840-ben hadtudományi rendes tagjává választott.

 

1982-ben a szerző még a következőket írhatta a Hadtörténelmi Közleményekben Kiss Károlyról megjelent tanulmányába: „Neve hallatán ... joggal merülhet fel az a kérdés, hogy ki is volt Kiss Károly, és mivel érdemelte ki ezt a megtisztelő bizalmat? Eddig Kiss Károly portréjának megrajzolásával és szerepének bemutatásával adós maradt hadtörténetírásunk. Még az előtt az olvasó előtt is, aki jártas a magyar hadtörténelemben és hadtudományban, szinte teljesen ismeretlen a neve, katonai pályafutása, irodalmi és hadtudományi munkássága.”

Ma már ugyanezeket a sorokat nem írhatnánk le. A szerző könyvtári és levéltári kutatásai alapján feltárta és több írásában a nagyközönség számára is ismertté tette a múlt század kiemelkedő tudósának és katonájának életútját. Az első Kiss Károlyról szóló könyv a „Tudós és katona”, majd A múlt magyar tudósai sorozatban megjelent „Kiss Károly” című könyv nemcsak a hadtudomány és a hadtörténelem szakemberei között, hanem attól szélesebb körben is ismertté tette a reformkor, a forradalom és szabadságharc, valamint az önkényuralom idején munkálkodó katonatudóst, tudós katonát.

 

A szerző kezdeményezésére és személyes közreműködésével találták meg Kiss Károly elhagyatott sírját, majd helyezték át méltó helyére a Kerepesi Temetőbe, közel barátja, kormányzója, Kossuth Lajos és családja hamvait befogadó mauzóleumhoz.

Kiss Károly nevét viseli már több mint tíz éve a Magyar Hadtudományi Társaság fórumaként működő Hadtudományi Klub.

Ezévben a Bolyai János Katonai Műszaki főiskola hallgatói kollégiuma is Kiss Károly nevét vette fel, ezzel is tisztelegve a magyar katonatisztképzés támogatója emlékének, példaképül állítva őt a felnövekvő hivatásos katonai nemzedékek elé.

Ács Tibor kiemelkedő érdeme, hogy Kiss Károly mellett a múlt század több kiváló férfiú elfeledett, vagy kevésbé ismert ténykedését tárta fel és tette közkinccsé. Javaslatára alapította a Magyar Hadtudományi Társaság a Tanárky Sándor díjat.

Hadtudományi és novella írói tevékenységének elismeréseként 1994-ben az új magyar irodalmi lexikon Kiss Károly munkásságát külön címszóban ismerteti.

A tudós és katona életét és munkásságát vázlatosan bemutató kiadvány Ács Tibor Hadtörténelmi Közleményekben megjelent hasonló című tanulmánya alapján készült. A művet ajánljuk minden tiszti és tiszthelyettesi hallgató, fiatal tiszt, valamint a katonai képzéssel és neveléssel foglalkozó pedagógus részére.

 

Ács

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Újkor 1900-ig