Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – Könyvek

ÁCS : Batthyány Lajos gróf, a huszártiszt (előszó)

 

„Attól sem kell tartanod, hogy a katonaéletet hamar megunom, látván a kisebb-nagyobb nehézségeket. Ó nem, mert hiszen Isten után Neked erős, egészséges testalkatot köszönhetek és meglátod majd, hogy állhatatos lelket is, amely bizonyára mindenkor, békében éppúgy, mint háborúban, a helyén lesz, hogy neked, családunknak és saját magamnak becsületére váljék.”

(Gróf Batthyány Lajos 1826. május 29-i levele édesanyjához)

 

Ha lassan közismertté válik is a nemzet emlékezetében, hogy a több mint két évszázada, 1807. február 10-én született Batthyány Lajos gróf a magyar történelem első felelős miniszterelnöke, az tagadhatatlan, hogy bonyolult személyiségét, életútját és tetteit nem könnyű elhelyezni a történeti jellemábrázolás szokványos sémáiban, takaros logikai kategóriáiban. Történelmünk korszakalkotó alakjának személyisége, magánélete, gyermek- és ifjúkora, katonai pályaképe, reformkori közéleti és politikai tevékenysége, miniszterelnöki munkájának történelmi érdemei, hadügyi és honvédelmi munkálkodása a tudományos kutatás és feldolgozás utóbbi közel három évtizedének értékes eredményei, publikációi ellenére csak nehezen ivódnak be a magyarság köztudatába.

A magyar történelemben évszázadokon keresztül kiemelkedő politikai és katonai szerepet játszó, nemzedékeken át sok neves hadvezért, tábornokot adó főnemesi Batthyány család grófi (zsigmondi) ágából származó Batthyány Lajos grófot már az 1839–1840-es országgyűlés idejéből származó osztrák titkosrendőri jelentések is kiemelkedő személyiségként mutatták be. Megállapították, hogy Batthyány Lajost „neve, gazdagsága, kitűnő talentuma, kitűnő jelleme és nagy modern olvasottsága, logikus és gondolatokban gazdag beszédei” magasan kiemelik a többi főrend közül, és ez a fiatal mágnás „demokratikus-liberális eszméknek hódol”. Az 1840. április 22-i titkos jelentés a főrendi tábla szólászszabadságot tárgyaló ülésén elhangzott felszólalása alapján így értékeli: „Fölötte jelentős volt e vitában Batthyány Lajos gróf beszéde, ő eddigi következetességével, változatlan jellemével, valamint vagyonával és családja rangjával messze felülmúlja Széchenyi István grófot, s így mindez a hazát a legszebb reményekre jogosítja fel”.

A maga útját járó, 42 évet, 7 hónapot és 30 napot megélt Batthyány tisztuló képének egyik fontos alapeleme a gróf közel ötesztendei katonai pályafutása amelynek kezdete, 1826. augusztus 5-e. Sajnálatos, hogy Batthyány-emlékévben és az azóta megjelent ismeretterjesztő publikációikban és internetes közleményekben sok bizonytalanságot találunk születése időpontjával, magánéletével, gyermek- és ifjúkorával, katonai pályafutásával kapcsolatban. Úgy tűnik, egyáltalán nem ismert az a tény, hogy 1827. április 20-án léptették elő gróf Batthyány Lajos kadétot a 9. huszárezred alhadnagyának. A Sulinet oldalain például ez volt olvasható: „A fiatal gróf, már egészen fiatal korában a katonai pályát választotta, de már húszévesen, 1827-ben kilépett a hadseregből és önálló független életet kezdett élni. Átvette birtokainak irányítását, miközben jogi tanulmányaiból vizsgát tett a zágrábi akadémián.” A Wikipédia honlapján 2008-ban ez olvasható: Ezután „kadétként Olaszországba ment, ahol a Miklós-huszároknál hamarosan hadnagyi rangot ért el. Ekkor komoly tanulmányokba kezdett, Zágrábban jogot hallgatott, s ott e tárgyból sikeres vizsgát tett. 21 éves korában nagykorúsíttatta magát, elhagyta a katonaságot, és átvette apai örökségét.” Hasonló megállapítás hangzott el gróf Batthyány Lajos első fővárosi köztéri szobrának felavatásakor, 2008. április 15-én, az ünnepség narrátorának szövegében.

Jelen írásunkkal arra vállalkozunk, hogy a legújabb kutatási eredményekre támaszkodva bemutassuk életének fontos szakaszát, közel öt esztendei katonai pályafutását, s megpróbáljuk fölrajzolni a huszártiszt Batthyány lehetőleg hiteles portréját. Batthyány életében a 19 éves korától 24 éves koráig tartó katonai szolgálata maradandó nyomokat hagyó, személyiségére kitörölhetetlen hatásokat gyakorló időszak volt. Ám ha átnézzük a vele foglalkozó munkákat, azt tapasztaljuk, hogy ha kitérnek is az életének nagyobbik felét kitevő gyermek- és ifjúkorára, illetve katonáskodásának idejére, források hiányában adataik pontatlanná válnak, értékeléseik elbizonytalanodnak.

Tagadhatatlan, hogy a Batthyány Emlékévben sikerült felkelteni a magyar közvélemény érdeklődését, ismertebbé és népszerűbbé tenni Batthyány Lajos gróf alakját, történelmi tetteit. Úgy tűnik, hogy a magyarság egyre szélesebb köréhez jutnak el Batthyány életművének maradandó értékű, időszerű üzenetei. Érezhetően oszlik a homály, egyre objektívabb kép alakul ki gróf Batthyány Lajos személyiségéről és életéről; egyre meghízhatóbbak ismereteink magánéletéről, gyermek- és ifjúkoráról, katonai pályaképéről, reformkori közéleti és politikai tevékenységéről, miniszterelnöki munkájának történelmi érdemeiről, hadügyi és honvédelmi munkálkodásáról; a magyar történelemben elfoglalt kiemelkedő helyéről, nem utolsó sorban korszakalkotó szerepéről.

Történelmi feladatának vállalásához Batthyány Lajos bonyolult és ellentmondásos személyiségfejlődési folyamat eredményeként jutott el, amelyben a meghatározó változás katonáskodása alatt indult meg. Ezért tartom fontosnak, hogy új adatok és tények segítségével megkíséreljem bemutatni ennek az eseményekben gazdag időszaknak (1807–1831) történetét.

 

Katalógus Ács Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Újkor 1900-ig