Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – Könyvek

BENCZE : Bosznia és Hercegovina okkupációja 1878-ban (ajánló)

 

A szerző széles körű kutatómunkára támaszkodva mutatja be az Osztrák–Magyar Monarchia fél évszázados történelmének egyik kiemelkedően fontos eseményét, Bosznia és Hercegovina katonai okkupációját. Elemzi az oszmán birodalomhoz tartozó tartományok megszerzésére irányuló külpolitikai törekvéseket, a Monarchia és Oroszország közötti balkáni érdekellentétek alakulását, s egy oroszellenes osztrák–magyar–angol külpolitikai és katonai együttműködés lehetőségeit és buktatóit.

Bemutatja a tartományoknak a támadók számára kedvezőtlen katonai-földrajzi viszonyait, valamint a területen élő, szociális és vallási ellentétekkel megosztott, s kialakult nemzeti tudattal még nem rendelkező lakosságot, amelynek elsősorban a mohamedán része vállalta az idegen hódítók elleni fegyveres harcot.

Részletesen ismerteti a többszöri mozgósítás után 270 000 főre felduzzasztott, osztrák–magyar–cseh–román–horvát–lengyel–szlovák legénységből álló hadsereg háromhónapos hadjáratát, s a harci cselekményekkel párhuzamosan végrehajtott pacifikációt, azaz a lakosság elleni fizikai erőszakot, a tömeges lefegyverzést, a házkutatásokat, a lakosság szervezett kifosztását, a büntető expediciókat és a különítményes terrort.

A szerző végső következtetése, hogy ez a hadjárat nemcsak elodázta a délszláv népek egységes nemzeti államának megteremtését, hanem tovább mérgezte a történelmi fejlődés során egymásra utalt szomszéd népek közötti viszonyt is. Ennek következményeképp a Balkán egyre élesebb, és végül az első világháborúba torkolló imperialista érdekellentétek színterévé vált.

 

Katalógus Bencze Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Újkor 1900-ig