CSÁMPAI : A hősök nem halnak meg! (ajánló)
A HŐSÖK NEM HALNAK MEG!
NÉGY ESTERHÁZY EGY HULLÁSA
A Vezekényi csata – 1652
Leírom: hiánypótló!
Ez azonban koránt sem jelenti, hogy betoldás csupán a nemzeti történelmünk tisztábban látásához, s azt sem, hogy csak ezen könyv fehér oldalai kitöltését próbálná a szerző a maga igyekezetével megvalósítani.
Ez a hiánypótlás sokkal több. A nemzet történelmének koronázó hármashalmán emelkedett emlékműhöz tartozó zászlók behelyezése az emlékezet koszorújába. Az Esterházy család zászlajának felmagasztalása s általa a nemzet történelmének világosabbá tétele.
A Vezekényi csata valódi történésének gazdagabb, részletesebb leírása, emberségében mélyebb bemutatása, nemzeti történelmünk és létünk felértékelése: a benne résztvevő Ősök, a Hősök életvitelének teljesebb megértéséhez vezető tananyag.
A Hit, a Hűség értelmezése és megélése nyer teret mai világunk és benne létünk számára.
Hit és Hűség, a ketté nem választható tulajdonság, jelző, emberi jellem. A régies formájában – a hív alakzatban – még egyet jelentett. Amikor azt énekelték őseink, hogy Áldozattal járul hozzád ó nagy Isten hív néped..., akkor tudták elődeink, hogy ez Istenben hívő, s egyúttal Istenhez hűséges népet is jelentett.
Ez az emberi jellem emeltetett fel az Esterházy fiak által a család zászlajára tűzve, nemzeti emlékművünk csodálatos koszorúját díszítve, amelyből számunkra Hála és Büszkeség kell, hogy fakadjon.
Lélekemelő. Mert a tenni akarás itt nem kényszerből fakadt. A tenni akarás itt már kegyelmi eszköz, ami ki nem erőszakolható. Kegyelem, amit elfogad az áldozat, s amit ad is, mert megértette, megérezte, hogy ezt várja el tőle a hűség, a hit, az örök létben számon kérhető kitartás.
Erről szól Máté evangélista is, amikor leírja (24, 13): „aki mindvégig kitart, az üdvözül.”
A Vezekényi csata ennek a tenni akarásnak a méltó dicsőítése, amikor a kort alakítók már nem csupán szemlélői ahogy a dolgok történnek, de maguk teszik a történést. (Máraitól szabadon)
Miklós nádor fia László és unokatestvérei: Pál báró Ferenc fia, és Dániel fiai Tamás és Gáspár, nem indultak halni, nem indultak hőssé válni, de tenni azt, aminek szükségét érezték. A népért. S ez által váltak hősökké. Erről szólt a temetési szertartás is: a család részéről és minden gyászoló részéről szintén, amikor vörös színben kísérték a temetetteket. Nem a szomorkodás fekete színében, de vörösben, hiszen nem végső búcsút venni vonult a menet, de a vérük áldozatával szolgálóknak tiszteletet adni, a vértanúságot elszenvedőkből erőt meríteni.
Nekünk, nyitra-vidéki, zoboraljai, illetve az adott kor nyelvén használt ghymesaljai (Ghémesallya) magyaroknak ezt az utat kellene végig járnunk, s vinnünk az akkori menet léleksúlyát, vagy mondhatnánk lélekerejét, hogy gyertyákká és koszorúkká, győzelmi koszorúkká váljunk, és hirdetői legyünk a csata helytállóinak hűségéről.
Ez az az örökség, amit kaptunk, és aminek mi magunk is részévé váltunk. Most már rajtunk múlik, hogy hittel és hűséggel viseljük és kezeljük. Ez a mi osztályrészünk, üdvösségünk előfeltétele.
Ne felejtsük, az írás szava ránk is vonatkozik: „aki mindvégig kitart, az üdvözül.” Mt. 24, 13
Tisztelettel a szerzőnek
Földessy László