Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – Könyvek

HEGYI : A török hódoltság várai és várkatonasága (előszó)

 

A hódoltsági török várkatonaság ismerete sok kérdésben nélkülözhetetlen, vagy legalábbis hasznos. Hadtörténeti fontossága nyilvánvaló, és az sem igényel körülményes indoklást, hogy a török terület népességének felmérésekor jó ismerni a magyarországi törökség valószínűleg legnépesebb alkotóeleme, a katonaság nagyságát. Valamit annak is írnia kell róla, aki egy szandzsák vagy megye, egy vidék, egy hajdan erődített hely történetét dolgozza fel. De a várkatonák száma, összetétele és etnikuma még olyan, mindezektől távolinak látszó téma kutatásában is figyelmet érdemel, mint amilyen a török központok vallási és kulturális élete. Nem mindegy ugyanis, hogy az adott hely pusztán katonai őrhely volt-e egyszázadnyi, balkáni eredetű várvédővel és a semminél alig több oszmán kultúrával, vagy e típus nagy testvéreként, a határon álló óriásvárként néhány ezer katonája határozta meg arculatát, vagy a hódoltság belsejében fekvő, többfunkciójú központ volt, amelyben a minimálisra csökkenthető őrséget muszlim polgárok, iparosok, kereskedők és a kultúra szakemberei ellensúlyozták. Végül az örvendetesen sokasodó és egyre többet feltáró török kori régészek számára sem közömbös, hogy a munkába vett várat mekkora és milyen összetételű hadinép lakta.

A szükséges adatokat a történészek Velics Antal több mint száz éve közzétett, kétkötetes defter-publikációjából1 merítik. Indokolt kérdés, hogy érdemes-e Velics után újra elővenni a zsoldlistákat, és hosszadalmas vesződéssel újraszámolni a katonákat. Ha nagyjábóli számokra van szükségünk – az esetek többsége ilyen –, teljesen mindegy, hogy 1553-ban a szolnoki lovasok névsorában 303 vagy 302 katonát számlálunk-e össze.

Velics Antal a maga idejében óriásit teljesített, a forráskiadásában közzétett, hatalmas, szerteágazó anyag nagyot lendített a hódoltság kutatásán. Munkája azonban rajta kívül álló és az ő számlájára írható okokból hiányos és rendetlen, mára menthetetlenül elavult.

Velics az 1686-ban Budán zsákmányolt, majd Bécsbe került és ma is ott őrzött török levéltári anyagból válogatott, ennek jó részét közölte összevont formában. Ebben az anyagban a török várak katonasága két forrástípusban jelenik meg: részletes, névsoros zsoldlistákban és a budai kincstárból kifizetett zsoldok elszámolásaiban, azaz mindkettő a zsolddal fizetett helyi katonaságot tartalmazza. Velics tudta – ahogy a bevezetőt író Kammerer Ernő is –, hogy a bécsi anyagból hiányzik a katonaságnak az a része, amelyik nem készpénzben, hanem kollektív birtokok jövedelméből kapta meg illetményét, de a hiányt nem korrigálhatta, mert erre való forrást Bécsben csak egy töredéket, a Nemzeti Múzeum anyagában egy másikat talált. E katonaelem kimaradása azonban alaposan eltorzítja a hódoltsági várőrségek képét. Erre az embertömegre azóta tudunk figyelni, amióta Káldy-Nagy Gyula az isztambuli levéltárból hazahozta a birtokosok kimutatásai, a tímár-defterek mikrofilmjeit. Isztambulban sem maradt meg ezek teljes sorozata, de sok megvan, ahol és amikor pedig hiányoznak, legalább azt tudjuk, hogy lehetetlen a teljes őrségeket rekonstruálni. A bécsi anyag a hódoltságba kihelyezett portai janicsárokról is hallgat, róluk is csak újabban, kisebb részt a Káldy-Nagy Gyula által gyűjtött pénztári elszámolásokból, nagyobbrészt azokból a 16–17. századi listákból kezdünk fogalmat alkotni, amelyeket Isztambulban találtam.

Ezek a hiányok nem írhatók Velics rovására, az azonban igen, hogy rosszul válogatott a rendelkezésére álló zsoldlistákból. Értéktelen töredékeket közlésre érdemesített, több értékeset viszont mellőzött, ilyen például a véleményem szerint legtartalmasabb, 1557–1558. évi lista. Arra sem figyelt kellő gonddal, amit közölt. Legsúlyosabb hibája, hogy nem törődött a mustrajelekkel. Visszatérve a fenti példához: Velics 1553-ban Szolnokon 303 lovast jelez, én 302-t találtam (nem vitás, hogy e jelentéktelen eltérés miatt nem lenne érdemes az egész anyagot újra kijegyzetelni). Csakhogy ez az az elképzelt, kívánt létszám, amelyet a hadvezetés a várba rendelt, s amelyből 1552 végén mindössze 166, egy év múlva 212 lovas állt tényleges szolgálatban. Emiatt mondanak gyakran ellent egymásnak a Velicsnél szereplő adatok, amelyekkel a használó nem tud mit kezdeni. Mit higgyen el? Velics 1545-ben Simontornyán 191, Endréden 130 katonát számolt össze a zsoldlistában, s először ezt közölte; ám utána közölte a kincstári elszámolás adatait is ugyanebből az évből, amelyek szerint e számok 165, illetve 73. A megoldás nagyon egyszerű: a zsoldlista névsorában szereplő, helyesen számolva 190, illetve 129 katona közül csak 165, illetve 73 jelentkezett a szemlén, kapta meg a jelenlét mustrajelét, a kincsár természetesen csak nekik utalt zsoldot. (Ezt a hibát első feldolgozásomban sajnos én is elkövettem: a névsorban szereplő, és nem a jelen lévő katonákat azonosítottam az őrséggel.2)

Nem kevésbé félrevezető az, hogy Velics arra sem hívta fel a figyelmet, ha csonka zsoldlistát közölt. Így például Pécs első, 1543. évi listájának nagyjából a kétötöde elveszett, a katonák névsora a lovasok 12. tizede után megszakad. A hiány nyilvánvaló, neki is látnia kellett, de elmulasztott figyelmeztetni rá. Pécs további anyagaival összevetve így a használónak az a benyomása támad, hogy elfoglalása után a várba ismeretlen okból féloldalas, csonka-bonka őrség került, amelyet csak a következő években kerekítettek ki. E hiány mellett az már nem sokat számít, hogy egyetlen meglévő csapatnem adatai sem pontosak.

A közlésekből gyakran kimaradtak a kisebb, többnyire iparosegységek, ami – ha ismét csak a számokat nézzük – nem nagy ügy, tíz-húsz embert jelent. Más a megítélés, ha tudjuk, hogy a legnagyobb várőrségek rangját a katonák száma és a portai csapatok jelenléte mellett éppen e kisegítő alakulatok változatosságán is mérhetjük: ezek tették a várat önellátóvá a hadfelszerelésben és a karbantartásban. Így például Buda 1543. évi katonáiból Velics közlésében kimaradtak a bombakészítők, az ágyúszekerészek és az ágyúszekerészek ácsai.

A gyors, gyakran figyelmetlen munka sokféle olyan hibát is eredményezett, amelynek nincs a nagy egészet torzító következménye, az adott esetben azonban félrevezet. Csak néhány jellegzetes példát említek. 1553-ban Bátaszék őrségének listájába az írnok kétszer vezette be az azabokat és a martalócokat. Első névsoraikat áthúzta – a martalócoké fölött azt is megjegyezte, hogy "megismételve" –, a mustrajeleket és a változásokat a második névsorokra írta rá. Velics a martalócok esetében – helyesen – csak az utóbbira volt tekintettel, az azaboknál azonban mindkét névsort összeszámolta, így a létszám nála éppen kétszerese a valóságosnak. A többlet csak harmincegy ember, minthogy azonban Bátaszék első katonaságáról van szó, annak felmérésében visz félre, hogy a frissen felállított palánkvárba milyen szerkezetű őrséget telepítettek. Másik gyakori baj a félreolvasás. Velics a legrémesebb, sokmilliós szijákat-számokig mindent ragyogóan olvasott egy olyan korban, amikor még nem segítették szakkönyvek és példatárak, de mint mindenki, ő is vétett, a sietség miatt a kelleténél többet. A budai kincstár 1549. évi pénztári naplójának egyik kiadási tételében így jelennek meg annak a csongrádi palánkvárnak a gyalogosai, amelyet 1560–1561 táján építettek. Velics a nógrádi – török alakjában novigrádi – katonákból csinált csongrádiakat, s hozta ezzel egy jó évtizeddel korábbra a vár alapítását.

Apróbb-nagyobb hibák garmadáját sorolhatnám még, de igazságtalan kötekedés lenne. Sok év küszködése megtanított arra, hogy az ember a legnagyobb igyekezet ellenére is sokszor hibázik, a forrásadottságokból következő bizonytalanság pedig feloldhatatlan. Ez utóbbi kérdést a forrásokról szóló fejezetben részletesebben vizsgálom, itt csak a magam gyakorlatából említek egy-egy példát arra, hogyan születnek a nagyobb és a kisebb hibák. Érsekújvár katonaságáról, az új vilájet várairól sikerült némi anyagot találnom Isztambulban, amelyben külön egységként szerepel a tekintélyes nagyságú gradiskai őrség: négy csapatnemben 463 katona. A felfedezéssel boldogan kiegészítettem éppen nyomdába készülő összefoglalásomat, az újvári adatokkal lett teljes a hódoltsági várkatonaság száma. Gradiska magyarázatot kívánt, a nagy kapkodásban arra tippeltem, hogy „benne nyilván Komjátit tisztelhetjük”.3 Az ötlet logikája nem volt abszurd, előfordult, hogy déli vár nevét északon egy másik várra használták, de itt nem erről volt szó, hanem egyszerűen arról, hogy a Száva-parti Gradiska 463 védőjét berakták Újvárba. Ez a hiba óriási volt, és nem menthető; a következő ehhez képest apróságnak számít. Amikor Pest megye történetének rám eső fejezeteit készítettem, az itt álló várak katonaságáról is írnom kellett. 1569-ben Zsámbékon 160 várvédőt számoltam össze,4 természetesen figyelve a mustrajelekre, nem nézve viszont a cserebejegyzéseket, mert a katonák mozgásával akkor nem foglalkoztam. Ezek között azonban négy olyan beírás is megbújik, amelyik arról szól, hogy két lovast és két martalócot a jelenlét mustrajelével kétszer írtak be a névsorba. Most erre is figyeltem, így a katonák száma 156-ra szállt alá. (Gyanakszom, hogy az írnok csele nem a késői történészeknek szólt, hanem a kincstárnak: a négy pozitív mustrajel négy nem létező ember zsoldját hozta többletbevételnek. Felmentést adna, ha tudnám, hogy a csel bevált, azaz Budán is csak a mustrajeleket számolták össze, és a bejegyzést elmulasztották elolvasni.)

Nem áltatom magamat azzal, hogy a lezárt munka mentes lenne a hibáktól. Közel 150 defter anyagát dolgoztam bele, akkora adathalmazt, amelyet nagyon nehéz áttekinteni. Csak abban bízom, hogy a feldolgozás közben kialakult rutin és minden részlet többszöri átnézése és átszámolása az elkerülhetetlenre szorította a tévedések számát.

A bevezetés végén szükséges tisztáznom, miért maradnak ki a munkából a szerémségi várak. A 16. század közepén a budai vilájet részének számították a zvorniki, az eszéki (e kettő később átkerült a boszniai vilájetbe), a szerémi, a szendrői, a vucsitrni és az aladzsahiszári (kruseváci) szandzsákokat is, a katonaság számbavétele és Budáról való ellátása azonban a 16. században mindig a Dráváig terjedt, és a 17.-ben is csak némi szegedi és dél-dunántúli létszámadatokat vontak össze balkániakkal, amelyek éppen az összevonás miatt használhatatlanok. Bár a Dráva–Száva közét nagyon is indokolt lenne vizsgálni, el kellett tekintenem tőle, mert néhány váráról mindössze 1541 tavaszáról maradt részletes zsoldlista,5 későbbi időkből csak semmire sem való töredékeket találtam. A vizsgálat és az adattár így megáll a Drávánál és az Al-Dunánál.

 

A török, illetve az arabból és a perzsából kölcsönzött terminusok és személynevek átírásában a következők szerint járok el. Az arab és perzsa szavakban, amelyekben a kiírt magánhangzó valóságos hosszúságot jelöl, megtartom a hosszú magánhangzókat; a török és a török képzőkkel ellátott szavak átírásában a mai kiejtéshez igazodom. A személyneveket mai neveknek veszem, és a kiejtést igyekszem visszaadni. A forrásrészleteket mai török helyesírással idézem.

 

A forrásanyag összegyűjtését, isztambuli kutatóútjaimat OTKA, OKTK és Klebelsberg Kunó ösztöndíjak tették lehetővé. Köszönöm Fodor Pál, Sudár Balázs, Kovács Gyöngyi és Pálffy Géza sokszori segítségét, akikhez éveken át hordtam a kérdéseimet. És mindenekelőtt köszönöm a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének évtizedes munkám megértő támogatását és azt a szellemi közösséget, amelynek részese lehetek.

Hegyi Klára


1 Velics Antal–Kammerer Ernő: Magyarországi török kincstári defterek. I–II. Budapest 1886 és 1890. (A továbbiakban Velics I–II.) [vissza]

2 Hegyi Klára: Esztergom török őrsége a XVI–XVII. században. Limes 8(1996):1–2, 51–62. [vissza]

3 Hegyi Klára: Török berendezkedés Magyarországon. Budapest 1995, 117. (História Könyvtár, Monográfiák 7). [vissza]

4 Hegyi Klára: Az oszmán hatalom berendezkedése és működése. In: Pest megye monográfiája I/2. A honfoglalástól 1686-ig. Torma István közreműködésével szerkesztette Zsoldos Attila. Budapest 2001, 265. [vissza]

5 ÖNB Mxt 567. [vissza]

 

Katalógus Hegyi Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Újkor 1900-ig