Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – Könyvek

ILLIK : Harcoló uradalmak (ajánló)

 

A kora újkori oszmán kártételek kérdése látszólag jelentéktelen probléma, a nagy mainstream témákhoz képest, mint például a mohácsi csata. Mégis, ennél sokkal fontosabb kérdésről van szó.

E kötet a szerző 2008 és 2016 között megjelent írásaiból ad válogatást. A tanulmányok átdolgozott, mondhatni „összedolgozott” formában jelennek meg, hogy bemutassák a török kártételeknek első sorban a Batthyány-uradalmakra gyakorolt hatását. Ugyanakkor ezen támadások az iratképzésre is hatással voltak, rengeteg féle forrástípust termeltek ki, így a tanulmányok bizonyos forrásfajtákat is bemutatnak. Ezekhez különböző módokon kellett hozzányúlni, így a kötetet módszertani változatosság is jellemzi. Annyi bizonyosan látszani fog, hogy az uradalmak számára meghatározó volt a török jelenlét Magyar Királyságban a kora újkorban. ugyanakkor nem csak az fontos, mi hogyan történt, hanem az is, hogy később hogyan látták. Némileg meglepő módon a török kártételek kérdése is összetett aktuálpolitikai témává vált napjainkra a magyar-török politikai viszony kontextusában.

A történelem nem azonos a múlttal, hanem egy róla szóló narratíva. Az emberi psziché sajátosságainak megfelelően soha nem lehet objektív, sőt, az erre való törekvés is illuzórikus. Jelen kötet ugyanakkor talán be tudja mutatni azt, közel 10 év során készült tanulmányainak sorával, hogy ez a kérdés jóval bonyolultabb annál, mint azt az ismeretterjesztés vagy aktuálpolitikai írások sugallják. A kora újkori társadalom jelentős része az uradalmakba rendezett birtokokon élt, és ezen uradalmak életét meghatározta az oszmán jelenléttel való küzdelem.

 

Katalógus Illik Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Újkor 1900-ig