Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – Könyvek

Jászok, kunok, husziták, hajdúk és kurucok (ajánló)

 

LECTORI SALUTEM!
TISZTELT OLVASÓ!

Európa hadtörténetében a reguláris hadseregek megjelenése előtt mindig fontos szerepet töltöttek be az uralkodók, fejedelmek seregeiben azok a katonai elemek, melyek vagy származásuknál, foglalkozásuknál, vagy vallásuknál fogva egységet alkottak. A magyar történelem is szép számmal bővelkedik hasonlókban. Elég, ha csak az Árpád-korban a jászokra, kunokra gondolunk, de folytathatjuk a sort a cseh-morva területről kiinduló huszita mozgalommal, és ebben a vallási háborúban kinevelt huszita zsoldosokkal. A magyar középkor végét jelentő oszmán-török kárpát-medencei előrenyomulás hatására újabb katonáskodó réteg jött létre, akik Bocskai István fejedelem szabadságharca során egységes katonai sereggé, majd területi alapon szerveződött kollektív nemességgé fejlődött. Az ekkor kialakuló hajdú vármegye egyik központja volt Nánás. A hajdúk lakta kerületben néhány évtized alatt kialakult saját igazgatási, önrendelkezési rendszerük, ezzel hosszú évekre kikristályosodott önálló identitásuk, ami máig meghatározó. A folyamatos háborúkban hozzájuk hasonló szerepet töltöttek be a „két pogány között” a kurucok is, akikre II. Rákóczi Ferencz szabadságharcát alapozhatta. De ismerünk lengyel hajdúkat is, és a hozzájuk hasonló kozákokról sem szabad megfeledkeznünk.

Jelen tanulmánykötet létrejöttét ezeknek a népeknek köszönheti. Társadalmi és politikai szerepvállalásuk ugyanis a 21. század kutatóira is hárít feladatot: kideríteni és elmesélni minél részletesebben az érdeklődőknek, mi vezette ezen társadalmi rétegek sorsát a katonáskodás felé. A háborúnak ugyanakkor átmenetinek kell lennie, így törvényszerű, hogy a békés élet megszervezésében közösen vesznek részt a katonai sorstársak. Már hagyományosnak mondható, hogy a Hajdúnánáson már harmadik alkalommal megrendezett Hajdúk Világtalálkozójának nyitórendezvénye egy tudományos konferencia, ahol a hajdúk és korszakuk történeti kutatásairól adnak elő a szakemberek. 2016-ban a konferencia szervezője, Hajdúnánás Városi Önkormányzat célul tűzte ki, hogy ezúttal konferencia szorosabban kapcsolódjon a hagyományőrző rendezvényhez, és a hadtörténet, a mindennapi élet és az anyagi kultúra témái felé orientálódjon. Az elhangzott hat előadás közül háromnak az írott változata került bele eme kötetbe, és a korábbi évek kapcsolódó témájú előadásainak szövegével egy csokorba kötve ajánljuk most Olvasóinknak ezt a kötetet.

A szakirodalom és a levéltári források felhasználásával készült tanulmányokban (tudományos jellegükön túl) érdekes és könnyen fogyasztható írásokat olvashatunk a régió közigazgatásáról, katonai életpályákról, és hajdúk viszonyáról a végvárakhoz, a kozákokhoz, Báthory Istvánhoz, Bethlen Gáborhoz, valamint Kemecse településéhez. A kötet elmesél egy hadi kalandot is Rácz Tököli elfogásáról, teszi mindezt helyenként eredeti, szemléletes források közlésével. Bízunk benne, hogy mindenki haszonnal forgatja majd Hajdúnánáson és mindenütt, ahol a hajdúk iránt érdeklődnek.

Hajdúnánás, 2016. szeptember 1.

A kötet szerkesztői

 

Katalógus Jászok, kunok, husziták, hajdúk és kurucok Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Újkor 1900-ig