Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – Könyvek

KÁROLYI : Buda és Pest visszavívása 1686-ban (előszó)

1886

MIKOR Budapest főváros megtisztelő megbizását, jelen monografia elkészítésére, elvállaltam, már akkor tisztában voltam azzal, hogy föladatomat csupán localis, vagy akár legelső sorban localis szempontból fölfognom nem szabad. S mikor az anyaggyűjtés munkájához hozzáfogtam, a gazdag bécsi, berlini és párizsi állami levéltár ezer meg ezer irata arról győzött meg, hogy az 1686-diki hadjárat és így Buda ostroma elmaradásának vagy létrejöttének kérdése majdnem kizárólagosan foglalkoztatta a nemzetközi politika intéző köreit Bécsben úgy mint Madridban, Konstantinápolyban úgy mint Párizsban, Rómában úgy mint Berlinben s Velenczében úgy mint Varsóban. Természetes dolog volt hát, ha az ostrom története előtt az ostrom, a hadjárat létrejöttének történetét is megirtam s kiterjeszkedtem mind arra a mi előmozdítá vagy akadályozá a Keleten és Nyugaton, itthon és a külföldön Buda visszavívását. Meg kelle az olvasót ismertetnem a török birodalom békét óhajtó törekvéseivel, XIV. Lajosnak Lipóthoz, a portához és Tökölyhez való viszonyával, a bécsi udvar béke- és háborúpártja küzdelmeivel s e küzdelmek okaival s következményeivel. Nem csak megemlítenem, hanem bővebben is kelle tárgyalnom a Német birodalom hadi segélye végett való alkudozásokat, mert ezektől függött első sorban az 1686-diki hadjárat sorsa. Nem volt szabad ignorálnom Lipót pénzügyi helyzetét s vele kapcsolatosan a pápa liberalitására ki kelle terjeszkednem. Foglalkoznom kellett a belpolitikai viszonyokkal s ki kellett emelnem azokat az óriási anyagi áldozatokat, melyeket a magyar föld hozott a szabadító hadjáratok sikere előmozdítására s melyek nélkül a hadvezérek genieje s a külföldi segitség mitsem ért volna.

Megengedem, sőt készséggel bevallom, hogy itt-ott tán mélyebben bele mentem a részletekbe, mint szükséges volt volna, hogy ez az aránytalanság a kép, mint művészi egész harmoniáját zavarja. De mentségemre a kritika ellen, melynek igazat adok, legyen szabad azt fölhoznom, hogy szabott határidőre dolgoztam óriás anyaggal s nem volt időm az aránytalanságok elsimítására, a hosszúra nyúlt részletek átdolgozására.

A mi forrásaimat illeti, ki kell jelentenem, hogy művem politikai részéhez a nyomtatott irodalom igen szegény; az ostrom történetéhez azonban az egykorú nyomtatott irodalom igen gazdag. Nekem sem az egyik, sem a másik körülmény nem vált előnyömre. Mert a hol szegény volt az irodalom, ott azért kelle a levéltárak actáinak ezreit meg ezreit átkutatnom, hogy világos képet nyerjek az európai politikai helyzetről. A hol pedig — az ostrom történeténél — gazdag irodalom kinálkozott, ott azt a sajnos tapasztalást tettem, hosszú fáradság után, hogy kevés kivétellel a sok egykorú könyv hitvány, haszontalan, föl nem használható lom.

És így kénytelen voltam azt tenni, a mit különben örömest tettem, hogy t. i. a levéltárak eredeti, kiadatlan irathalmazai alapján építsem föl a monografia épületét.

A politikai részhez a bécsi, berlini állami levéltárak, a párizsi külügyminiszteri meg a bécsi udv. kamarai és a hadi levéltár szolgáltatták adataimat s Fraknói apátkanonok úr szivességéből — a miért ezennel őszinte köszönetet is mondok — Buonvisi bécsi nuntiusnak a vaticani levéltárból merített nagyon értékes correspondentiája. Nem szükség hangsúlyoznom, hogy a bécsi kútfők közül különösen a velenczei követ sürgönyei (Dispacci di Germania), a berliniek közül Schmettau brand. követ bécsi jelentései, a párizsiak közül pedig de la Vauguyon bécsi franczia követ és Girardin portai franczia követ jelentései a legfontosabbak.

Magára az ostromra vonatkozólag főforrásaim — eltekintve természetesen Károly lothr. herczegnek Röder által kiadott, ismeretes naplójától — a következők:

1. Egy Főjelentés az 1686-diki campagneról, melyet a lothringiai herczeg egyik főhadsegéde, talán gr. Lamberg, a főhadiszállás iratai, naplói alapján szerkeszte s mely a legtöbb esetben magyarázatot nyújt ott, a hol más kútfő cserben hagy vagy nem eléggé világos. Egy gondolkodó, a motivumokkal ismerős főnek retrospectiv irata az, melyet, ha itt-ott egy-egy jelentéktelen datumra nem is ügyel, érdemesnek tartottam főforrásúl elfogadni. Kiadatlan s a bécsi áll. Ltár lothringeni osztályában található.

2. Egy napló-féle, melyet a főhadiszálláson vezettek s mely a hivatalos hadi bulletinek szerepét játszá. Czíme Journaux des Campagnes de Charles V de Lorraine, szintén a bécsi áll. Levéltár lothringeni osztályában.

3. A bajor hivatalos napló, melyet a bajor főhadiszálláson vezettek s melynek másolata a bécsi hadügyminiszteri levéltárban van.

4. Henrik szász herczeg, brandenburgi ezredes naplója, a berlini áll. Ltárban.

5. Nagy csomó melléklet Schmettau politikai jelentéseihez. E mellékletek mind a budai táborból valók s noha nagyobb részüket ismeretlen tudósító irta, mindamellett főfontosságú kútfők. Van köztük nehány levél gr. Taaffe altábornagytól s Schöning brand. vezértől. — A mellékletek másolatai a berlini áll. Ltárban.

6. Grimani Ferencz velenczei tisztnek, a ki hivatalos küldetésben vett Buda ostrománál részt, jelentései a köztársaság bécsi követéhez; eredetijei a Dispacci di Germania 1686-diki kötetéhez mellékelve Bécsben az áll. levéltárban.

7. Doria di Cirié és Vittorio Tarini di Consombrato savoyai tisztek jelentései. Doria egyenest II. Victor-Amadeo savoyai herczeghez irja valóban kitünő jelentéseit; Tarini egy magas állású egyénhez, kit nem nevez meg, de excellentiás úrnak czímez. Mind a két savoyai tiszt hivatalos küldetésben volt Buda alatt. — Jelentéseiket Thallóczy Lajos barátom födözte föl a turini állami levéltárban s az ő közbenjárására kaptam meg. Fogadja értük szives köszönetem.

8. Du Héron és Cormaillon, bajor szolgálatban levő franczia tisztek különösen nagybecsü jelentései a párizsi külügyi levéltár Autriche osztályában.

9. Rabatta és Dünnewald cs. tábornokok és másoktól egy-két, de igen fontos levél herczeg Dietrichstein Ferdinánd csász. főudvarmesterhez Buda alól; a herczeg Dietrichstein-féle nicolsburgi levéltárból. Fogadja a szivesen megadott engedélyért ő Herczegsége, a nicolsburgi uradalam birtokosa, Mensdorff-Dietrichstein herczegasszony őszinte köszönetem.

Ezek volnának a legfőbb források; rajtok kivűl egy igen nagy csomó másodrangú kútfőt illető helyén megemlítek.

A ki e monografiát olvassa, látni fogja, mily csekély szerepet juttathatok benne a magyaroknak. Nagy baj az, de teljesen ártatlan vagyok benne. Mert mit csináljon a magyar historicus, ha az ország legelőkelőbb s az ostrom alatt legelső szerepet játszó családok levéltáraiban semmi följegyzés nem maradt fönn? A Történelmi Társulat magáévá tette ez ügyet s különösen buzgólkodtak Szilágyi Sándor és Thaly Kálmán urak — kiknek hálás köszönetem nem tudom eléggé kifejezni; de sem az Eszterházy-család kismartoni, sem a hg Batthyány-család körmendi, sem a hg Pálffy-család pozsonyi s a teanói ág stübingi, sem a gr. Zichy-család zsélyi, sem a gr. Csáky-család lőcsei sem a báró Sennyey család levéltárában nem tudtunk valami jó forrásra akadni. Azt a mit a körmendi levéltár nyújtott, azt a keveset becsületesen fölhasználtam.

A monografia illustratiói gondozását Szilágyi Sándor úr volt szives elvállalni. A ki tudja mennyi gonddal, fáradsággal, utánjárással jár az, az fogja csak megitélhetni, hogy mily igaz hálával tartozom Szilágyi Sándor úrnak úgy ezért, mint azért a sok oldalú támogatásért, melyben részesíteni engem kegyes volt.

De nem mulaszthatom el Gerlóczy Károly polgármester úr, az ünnepély-bizottság elnöke iránt is ép oly őszinte hálámat kifejezni; az ő jóakarata, az ő istápolása nélkül ez a munka bizonyára nem látott volna napvilágot.

Fogadják őszinte köszönetem ezenkívül a bécsi, berlini, párizsi levéltárak igazgatóságai; Ő fölsége hitbizományi könyvtárának igazgatója Becker udv. tanácsos, és őre dr. Karpf urak; Lanfranconi Aeneas mérnök úr nagyban kizsákmányolt szép gyűjteményeért és dr. Darányi Ignácz orsz. képviselő úr; továbbá Bunyitai Vincze és Kudora Károly urak, aztán Thallóczy Lajos, Fejérpataky László, Majláth Béla és Szádeczky Lajos barátaim s végül különösen fogadja meleg köszönetemet dr. Lampel József barátom és collegám, a ki e monografia mellékletei gyanánt szolgáló négy térképet műkedvelő, tehát nem cartograph létére, hozzám való barátságból oly pontos lelkiismeretességgel készítette el.

Irtam Bécsben, 1886. augusztus havában.

DR KÁROLYI ÁRPÁD.

 

Katalógus Károlyi Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Újkor 1900-ig