Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – Könyvek

KÖPECZI : Tanulmányok a kuruc szabadságharcok történetéből (előszó)

 

E kötetben jelentetem meg azokat a tanulmányokat, amelyeket a Thököly-felkelés és a Rákóczi-szabadságharc történetéről írtam. Az első esetében bemutatom a felkelés nemzetközi körülményeit és főleg francia kapcsolatait. Thökölyt a protestánsok védelmezőjének tartották, ezért külön is szóltam egyházpolitikájáról. Foglalkoztam a felkelés európai irodalmával, a pamfletekkel, történeti és szépirodalmi munkákkal. Ez utóbbiak Thökölyt és Zrínyi Ilonát hősöknek mutatják be, mégpedig politikai ellentétek nélkül.

A Rákóczi-szabadságharc esetében ismertetem a fejedelem világnézetét. A külpolitikában előadom XIV. Lajos és Rákóczi kapcsolatait, együttműködésüket, gyakorlati és elméleti ellentmondásaikat. Ismertetem Des Alleurs, Bonnac, D'Andrezel és Ferriol álláspontjait. Közlök egy tanulmányt, amelyben Rákóczi válaszol 1705-ben a francia követ kérdéseire. Bemutatom, miként alakult a szabadságharc és a Vatikán viszonya, és hogy a Vatikán miért fordult szembe a magyar felkeléssel. 1707 kapcsán szólok az I. Péterrel létrejött szerződésről, a cár mediációjáról. Tájékoztatok Rákóczi munkáiról, Politikai és erkölcsi végrendeletéről és Emlékiratairól, Mikes és a politika kapcsolatairól. Összefoglalom a XVIII. századi Magyarország véleményét a szabadságharcról.

Remélem, hogy e tanulmányok, amelyek sok új adatot közölnek, lehetővé teszik, hogy az olvasó jobban megismerje a kuruc szabadságharcokat.

 

Katalógus Köpeczi Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Újkor 1900-ig