Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – Könyvek

LÉNÁRT : „Őszi ködben múló remények” (ajánló)

 

Lénárt Sándor József mezőkeresztesi születésű. A Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskolán műszer és szabályozástechnikai üzemmérnöki diplomát szerzett. A főiskola után hivatásos katonaként teljesít szolgálatot. 1991-től Szentendrén, a Kossuth Lajos Katonai Főiskola tüzér tanszékén tanított. Pedagógiai, majd a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen haditechnikai (műszaki) menedzser diplomát szerzett. Egyetemi tanulmányai alatt az Országos Tudományos Diákköri Konferencián „Mezőkeresztesi csata 1596 október 22–26.” dolgozatával első helyezést ért el. A csatával és más témákkal kapcsolatban több publikációja jelent meg. 1999-ben a tudományos diákköri tevékenységéért Pro Scientia kitüntetésben részesült.

A nemegyszer második mohácsi vereségnek nevezett, a köztudatban mezőkeresztesi csataként ismert esemény nemcsak Mezőkeresztest és Dél-Borsod több települését érintette, hanem Magyarország történelmét hosszú ideig meghatározta. A köztudatában él emléke, de kevesen és kevésbé ismerik e gyászos kimenetelű ütközet jelentőségét, helyét és eseményeit.

A szerző e kötetben bemutatja a tizenöt éves háború első szakaszának hadi eseményeit, Eger elvesztését, a török és a nemzetközi szövetséges hadsereg Mezőkereszteshez való felvonulását. A szemtanúk leírásait, valamint helyismeretét felhasználva, elemzi a többnapos ütközet történéseit és rekonstruálja a csatatér korabeli topográfiáját. Végül vizsgálja elvesztésének okait, kihatásait a régióra és Magyarországra. Legfőbb célul – a rendelkezésére álló források, valamint meglévő helyismerete alapján – az ütközet helyszínének minden korábbinál alaposabb tanulmányozását és bemutatását tűzte ki.

Lénárt Sándor József nem történész és nem geográfus, de Mezőkereszteshez való kötődése lévén nagy alapossággal tanulmányozta az idevonatkozó forrásanyagot és kutatta a csata helyszínét. Az itt közreadott kötetben a csatatér újszerű kutatásával, az ütközet földrajzi szempontú elemzésével új megvilágításba helyezte az eseményeket. Ezáltal a mai magyar hadtörténelmi kutatás talán közelebb kerül e véres és méltatlanul feledésbe merült esemény minél jobb megértéséhez.

 

Katalógus Lénárt Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Újkor 1900-ig