Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – Könyvek

NAGY : A Bocskai szabadságharc katonai története (fülszöveg)

 

A Bocskai szabadságharc történetének mindeddig nem volt monografikus feldolgozása. Az általános történeti irodalom többnyire megelégedett a szabadságharc politikai és alkotmányjogi eredményeinek méltatásával vagy Bocskai István személyének jellemzésével, s bár az egyes részleteseményekre vonatkozóan számos adatközlés látott napvilágot, szabadságharc katonai története még nagy vonalaiban is alig volt ismert.

Nagy László monográfiája az eddigi irodalom és forráskiadványok adatain túlmenően főként saját levéltári kutatásaira épül. A levéltári kutatás rengeteg új eredményt hozott – főleg a kortársak levelezéséből tudott sokat meríteni mind az eseményekre, mind az egyes személyek jellemzésére vonatkozóan –, s így a szerző részletekbe menő, immár nem spekulatív, hanem adatokon nyugvó biztos rajzát adhatja a szabadságharc katonai eseményeinek. Munkájából a hadi eseményeket szinte naponkénti részletességgel nyomon követhetjük, egyes hadseregcsoportok, s a kimagaslóbb katonai személyek tevékenységét pedig teljes részletességgel magunk előtt láthatjuk. Plasztikus képet kapunk a szabadságharc résztvevőinek társadalmi rétegeződéséről és a nép szerepéről.

Nagy László tanulmánya, mely részletekbe menő adatokon nyugvó pontos feldolgozását nyújtja a szabadságharc katonai történetének, komoly nyeresége történeti, közelebbről hadtörténeti irodalmunknak. A kötetet számos korabeli metszet és festmény reprodukciója, valamint térképvázlat teszi szemléltetőbbé.

 

Katalógus Nagy Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Újkor 1900-ig