Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – könyvek

PETE : Garibaldi magyar parancsnokai (ajánló)

 

„Nem maradt más hátra, mint hogy szóljak néhány dicsérő szót a derék magyarokról, akik csatamezőinken több alkalommal is vérüket ontották Olaszország szabadságáért. Dicséret tehát néktek, Magyarország bátor fiai! A nemzet nevében mondok köszönetet nektek.” Giuseppe Garibaldi szavai ezek, amelyeket 1860. október 16-án mondott Casertában a magyar légiót is sorai között tudó 15. hadosztály felett tartott szemléje során.

A Garibaldi körül már életében kialakult mítosz számos nemzet több száz képviselőjét csábította a dél-itáliai hadjárat résztvevői sorába, köztük a magyaroknak kiemelkedő szerep jutott. A hadjárat végére a magyar garibaldisták létszáma, a légionisták és a más egységekben harcolók együttesen, több mint 350 főre emelkedett.

Közülük is kiemelkedett tizenegy magyar tiszt, az ő pályafutásukat követi nyomon ez a kötet.

Tizenegy katona – tizenegy különleges egyéniség; páratlan életpályák a XIX. századi Európában. Ezek az életutak gyakran találkoztak: általában baráti kapcsolatban, párhuzamosan haladtak egymás mellett, de az is előfordult, hogy keresztezték egymást. Valamennyien harcoltak már 1848–49-ben is: kilencen (Csudafy Mihály, Dunyov István, Éber Nándor, Eberhardt Károly, Figyelmessy Fülöp, Frigyesy Gusztáv, Mogyoródy Adolf, Teleki Sándor, Tüköry Lajos) a honvédsereg katonái voltak, ketten (Türr István, Winkler Lajos) már ekkor az olaszok oldalán küzdöttek.

A dél-itáliai expedícióban a magyarok nem is elsősorban számarányuk miatt játszottak kimagasló szerepet; részvételük igazi súlyát és jelentőségét az adja, hogy Garibaldi a magyarok katonai tudását, tapasztalatát és harckészségét az egész hadserege számára igyekezett hasznosítani, ezért sok olasz egység élére is őket nevezte ki parancsnoknak.

 

Pete

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Újkor 1900-ig