Kronologikus hadtörténet 3 – Újkor 1900-ig – Könyvek

19. századi erődök múltja és jelene Közép-Európában (köszöntő)

 

A 19. század második felében az állandó erődítéséket tekintették a hadviselés egyik legfontosabb elemének. Egy ország védelmének szilárdságát, katonai felkészültségének fokát az erődrendszer hatékonyságán mérték le. Ennek megfelelően az 1850-es évektől gombamód kezdtek szaporodni az erődök egész Európa területén, és az államerődítési programot az Osztrák–Magyar Monarchia katonai vezetése magára is kötelező érvényűnek tekintette.

Az első világháború előestéjére tengerparti és szárazföldi erődök egész sora védte a Monarchia stratégiailag fontos városait, hadikikötőit és zárta le az ellenség várható támadási irányait. A korszak tudományos és ipari találmányai komoly hatást gyakoroltak a fegyverekre és a hadászatra. Ez a fejlődés magával hozta az új erődítéstani megoldásokat is. A korszakban terjednek el a sokszög alaprajzú erődök, amelyeket páncélvédettséggel látnak el, és ekkor kap először fontos szerepet a védőművek álcázása is. A „boldog békeidők” az erődépítészetben egy izgalmas időszak, amelyet a nemeiben sokszínű, a célhoz és körülményekhez specializálódott állandó erődítések jellemeznek.

Ezek az építmények, már ha túlélték a 20. század történelmének viharait, a modern korszak hajnalára eredeti funkciójukat teljesen elveszítették és napjainkra elhagyatottá váltak, sok esetben teljesen romos állapotba kerültek. Ezen a tendencián a történészek és örökségvédelmi szakemberek elhivatott munkája segíthet változtatni. Az erődök univerzális értékeinek – mint épített katonai és kulturális örökségünk részének megvédése – közös feladatunk.

A kiadvány a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum és a Monostori Erőd Nonprofit Kft. 2019 szeptemberében közösen rendezett nemzetközi konferenciáján elhangzott előadások rövid kivonatát tartalmazza. A kötet fellapozása ízelítőt nyújt a közép-európai erődök első világháborús történetéből és megismerkedhetünk jelenkori, újra értelmezett szerepükkel is.

A kiadvány színes fényképeivel az Osztrák–Magyar Monarchia változatos tájaira s elkalauzoljuk az olvasót.

Dr. Kovács Vilmos ezredes,
a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka

 

Katalógus 19. századi erődök Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Újkor 1900-ig