Kronologikus hadtörténet 4 – Újkor 1900-tól – Könyvek

BESENYŐ : Homok, hőség (ajánló)

 

TISZTELT OLVASÓ!

A misszió szó hallatán az embereknek elsősorban a Magyar Honvédség afganisztáni szerepvállalása jut eszébe. A második gondolat azonban már előhozza emlékeinkből a koszovói, a boszniai, az iraki, a ciprusi vagy a Sínai-félszigeten folyó békefenntartói, válságkezelői szerepvállalásainkat is. A nyugat-szaharai missziónk azonban bizonyára keveseknek jut az eszébe, pedig immár tíz éve annak, hogy a magyar katonák megkezdték a szolgálatteljesítést ezen a távoli helyszínen.

A Magyar katonai missziók sorozat keretében megjelenő „Homok, hőség, Szahara” című gazdagon illusztrált könyv ezt a hiányosságot pótolja. E kiadványt Besenyő János őrnagy készítette, aki amellett, hogy saját fényképeivel illusztrálta az albumot, maga is békefenntartóként teljesített szolgálatot Nyugat-Szaharában az ENSZ égisze alatt. Az Egyesült Nemzetek Szervezete 1945-ös megalapítása óta az államok közti együttműködést hivatott elősegíteni a nemzetközi jog és béke, a gazdasági fejlődés, a szociális ügyek és az emberi jogok terén. Magyarország 1955. december 14-én csatlakozott a világszervezethez, amelynek fő célja az évtizedek során változatlan maradt: a béke és a nemzetközi biztonság megóvása.

Az ENSZ békeműveletei jelenleg is a leginstabilabb és a legkevésbé ellenőrzött biztonsági környezetben folynak. Magyarország és a Magyar Honvédség napjainkban három földrészen 13 országban vesz részt a békeműveletekben. A magyar békefenntartók elismerést, tekintélyt vívtak és vívnak ki maguknak, miközben a nemzetközi szerepvállalás a magyar érdekek érvényesítésének egyik legfontosabb eszköze lett.

Az ENSZ munkatársai 1991 óta tevékenykednek Nyugat-Szaharában a MINURSO elnevezéssel létrehozott misszióban. Ugyanebben az évben érkeztek katonai megfigyelők is a tűzszüneti egyezmény betartásának ellenőrzésére. 1998-tól a misszió katonai jellegű feladatai kerültek előtérbe, így a tűzszünet betartatására, a járőrözésekre, a katonai egységek ellenőrzésére és az ENSZ-jelenlét fenntartására helyezték a hangsúlyt. A Magyar Honvédség különösen büszke arra, hogy 2002 és 2005 között Száraz György vezérőrnagy töltötte be a MINURSO parancsnoki beosztását. Tevékenységével tovább öregbítette a magyar katonák nemzetközi elismertségét, munkájával példát mutatott a fiatalabb katonatársaknak.

A nemzetközi katonai szerepvállalás a honvédség legfontosabb tevékenységei közé tartozik. Ennek jelentősége nemcsak abban rejlik, hogy Magyarország nemzetközi elismertségét erősíti, hanem abban is, hogy katonáink műveletekben szerezhetnek értékes és hasznos tapasztalatokat. A műveleti területen megszerzett szakmai tudás ugyanis elsősorban itthon kamatozik. Az idehaza folyó kiképzési foglalkozásoknak köszönhetően pedig a folyamatosan beépített szakmai tapasztalatokból azok is részesülhetnek, akik közvetlenül nem vesznek részt a külföldi feladatok ellátásában. A béketeremtő, megőrző és humanitárius tevékenység jól mutatja a Magyar Honvédség képességeit, felkészültségét, erejét. Jelentős és vitathatatlanul pozitív üzenetet közvetít a hazai társadalom felé, ami tükröződik a haderőbe vetett erős bizalomban.

Ajánljuk e kiadványt minden olyan olvasónak, aki többet szeretne látni és tudni a magyar katonák nemzetközi szerepvállalásáról, feladatairól, életéről.

A kiadó

 

Katalógus Besenyő Tartalom nincs
KATALÓGUS TARTALOM

 


>> Hadtörténeti Gyűjtemény >> Könyvek >> KR4