Kronologikus hadtörténet 4 – Újkor 1900-tól – Könyvek

KFOR-misszió Priština-Peč 2007 (bevezetés)

 

TISZTELT OLVASÓ!

Magyarország a kilencvenes évek közepétől aktív szerepet játszik a Balkán stabilizációjának megteremtésében, és a hazai katonai erejének megfelelően vesz részt az ott szolgáló nemzetközi erők kötelékében. Feladatainknak úgy teszünk eleget, hogy közben – nemzeti céljainknak megfelelően – összesen mintegy ezer fővel veszünk részt a nemzetközi válságkezelésben és békefenntartásban.

Magyarország teljesíti vállalásait, megbízható szövetséges.

Földrajzi közelségünkből és kiterjedt kapcsolatrendszerünkből fakadóan nemzeti érdekünk a Nyugat-Balkán stabilitásának erősítése. Koszovóban jelenleg viszonylagos nyugalom uralkodik, ugyanakkor történelmi tapasztalat, hogy a helyzet gyors romlásának lehetősége megmaradt. Éppen ezért számunkra nagyon fontosak a térségben folyó stabilizáló műveletek és az azokban való szerepvállalás. Itt nemcsak jelenlétünk fenntartása a szándékunk, hanem – a lehetőségek figyelembevételével – erőink koncentrálására törekszünk.

Ebben a kiadványban mutatkozik be először a Magyar Honvédség Peč-ben szolgáló százada, amely 2006. januárjától áll készenlétben a balkáni térségben. A magyar-olasz-szlovén nemzet között 1998-ban megszilárdított együttműködés eredményeképpen ez a század a többnemzetiségű szárazföldi kötelék hadszíntéri alkalmazása, amely a határzóna-ellenőrzési, kutatási-átvizsgálási feladatokon túl más nemzetekkel együttműködve gyorsreagálású tartalékát is képezi a KFOR erőknek. Rendfenntartó, bűnüldöző és járőrfeladatok teljesítésével az eddigieknél aktívabban járulunk hozzá a konszolidáció és a stabilitás megteremtéséhez.

A honvédelem nemzeti ügy – a Balkán stabilitása össznemzeti érdek.

A hazának ma – és a jövőben még inkább – olyan katonákra van szüksége, akik még a veszélyek árán is vállalják a külszolgálatot. Vagyis pontosan olyanokra van szükségünk, mint akik napjainkban a határainkon kívül szolgálatot teljesítenek. Érdekeltek vagyunk abban, hogy megőrizzük azt a szaktudást, megőrizzük azokat a katonákat, akik belevágtak például ebbe a küldetésbe, mert, amit ők tesznek, az a szó legigazibb értelmében misszió. Semmivel sem pótolható kimagasló teljesítmény.

Honvédelmi miniszterként biztos vagyok abban, hogy a Magyar Honvédség katonái az egyik legkeményebb, szakmai kihívást tekintve az egyik legösszetettebb misszióban teljesítenek szolgálatot a Balkánon.

Ezzel az albummal szeretnénk köszönetet mondani a haza, a nemzet nevében. Köszönetet azért, hogy vannak olyan magyar katonák, akik önként vállalják a Magyar Köztársaság érdekeinek védelmét, távol az országhatártól. A magyar katonák szakmai tapasztalatai, a misszióban megszerzett katonai tudás rendkívül fontos a modernizálódó honvédség szempontjából. Küldetésükből visszatérve hasznosítható tudást hoznak magukkal, amelynek tapasztalatait felhasználhatja az önkéntes magyar haderő.

Köszönetemet fejezem ki azoknak is, akik – közvetlenül, vagy közvetve – munkájukkal mindeddig segítették a koszovói béketeremtést, válságkezelést.

Biztos vagyok abban, hogy a most megjelenő album oldalait szívesen forgatják azok, akiknek személyes élményt elevenítenek fel a fényképekről viszszaköszönő pillanatok; ugyanakkor bízom abban, hogy azok is szívesen veszik kezükbe az albumsorozat legújabb kiadványát, akik csak a médiából, vagy esetleg hallomásból értesülhettek a magyar katonák külföldi misszióiról.

DR. SZEKERES IMRE
a Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere

 

Katalógus KFOR-misszió Priština-Peč 2007 Tartalom nincs
KATALÓGUS TARTALOM

 


>> Hadtörténeti Gyűjtemény >> Könyvek >> KR4