Kronologikus hadtörténet 4 – Újkor 1900-tól – Könyvek

LIPTAI : A magyar Vörös Hadsereg harcai (fülszöveg)

 

A Magyar Tanácsköztársaság rövid fennállása alatt élethalál-harcot vívott létéért. Liptai Ervin hadtörténész munkája a magyar Vörös Hadseregnek az imperialista intervenció ellen 1919-ben folytatott hősi küzdelmeit tárgyalja.

A könyv igen fontos feladatának tekinti, hogy a Vörös Hadsereg létrehozásának körülményeit és folyamatát, valamint a hadműveleteket és a tanácshatalom katonai intézkedéseit – bírálva és magyarázva – részletesen az olvasó elé tárja. Bátran rámutat az elkövetett hibákra, azok hátterére, de mindenütt kiemeli azokat a pozitívumokat, amelyek csakis a forradalmi hadseregre jellemzők.

A monográfia azért, mert teljességre törekszik, s a hadseregépítés, valamint a forradalmi háború valamennyi említésre méltó részletétprogramba veszi – történelmi kézikönyvnek is tekinthető. Adatait eredeti dokumentumokból meríti. Magyar és külföldi források és levéltári anyagok alapján behatóan ismerteti a belgrádi fegyverszünet következtében kialakult katonapolitikai helyzetet, a polgári köztársaság erőfeszítéseit a hadsereg újjászervezésére, a fegyveres erők állapotát a Tanácsköztársaság megszületésekor, az imperialisták támadásának előkészületeit és a támadás lefolyását. Bemutatja azt a hősi erőfeszítést, amelyet a magyar kommunisták a proletárhadsereg létrehozásáért és a támadók visszaszoritásáért folytattak. A szerző e harc jelentősebb állomásaival, fordulópontjaival kapcsolatban elemzi a proletárdiktatúra katonai-stratégiai vezetésének alapvető elveit és problémáit. Az események sokoldalú, dialektikus összefüggéseinek pártos szemléltetése nyomán kél életre a monográfiában az a Vörös Hadsereg, amelynek hősi küzdelme ma is lelkesítőleg hat dolgozó népünkre.

 

Katalógus Liptai Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


>> Hadtörténeti Gyűjtemény >> Könyvek >> KR4