Kronologikus hadtörténet 4 – Újkor 1900-tól – Könyvek

NAGY : Az algériai háború (ajánló)

 

A közel nyolc évig tartó fegyveres konfliktust a befejezését követően még harminchét évig nem háborúnak nevezték, hanem „rendfenntartásnak” vagy „pacifikációnak”. A hivatalos Franciaország nem is nevezhette háborúnak, hiszen Algéria éppúgy, mint pl. Bretagne, a Francia Köztársaság jogilag szerves része volt, egészen pontosan „tengerentúli három megyéje”. S önmaga ellen mégsem viselhetett háborút. Ezért sokan nevezték — s olykor még ma is nevezik — „polgárháborúnak” vagy „a franciák közötti belháborúnak”. A mindennapokban, a köznyelvben, de a szakirodalomban is a mára már semlegessé vált algériai háború kifejezés terjedt el.

E „furcsa háborúban” négyszázezer francia katona vett részt, az algériai felkelők reguláris hadereje alig érte el a negyvenezret, a lakosság egyharmada kényszerült elhagyni a lakóhelyét, egymillió európai származású pedig pánikszerűen hagyta el Algériát 1962-ben. A fegyveres konfliktus háromszázezer áldozatot követelt.

A háború belpolitikai krízist idézett elő Franciaországban: az 1958. májusi algíri puccs nyomán kialakult polgárháborús helyzetben összeomlott a IV. Köztársaság, és Charles de Gaulle irányításával megszületett az ötödik.

A szerző levéltári források, korabeli dokumentumok és a résztvevők visszaemlékezései alapján rekonstruálja a mozgalmas nyolc év történetét. Nemzetközileg is új eredményeket hoz, főként a szocialista országok háborúhoz való — nagyon érzékeny — viszonyának a bemutatásával. Ennek során megismerhetjük az algériai kommunisták által irányított, arab nyelven Budapestről sugárzó, majdnem francia—magyar diplomáciai bonyodalmat okozó rádióadó történetét vagy Moszkva Franciaországot kímélő óvatos politikáját.

A szerző szemléletes portrét rajzol a háborút kirobbantó patriótákról, bemutatja és elemzi szervezetük, a Nemzeti Felszabadítási Front belső konfliktusait, a pánarab nacionalizmus korszakába lépő arab országok magatartását, az Amerikai Egyesült Államok francia és arab politikáját.

 

A szerző a Szegedi Tudományegyetem történész professzora, a gyarmati elnyomás ellen harcoló nemzeti mozgalmak és a Maghreb országok (Tunézia, Algéria, Marokkó) legújabb kori történetének a kutatója. Tágabb kutatási területe az arab— mediterrán térség és Franciaország a 19—20. században, a magyar—arab kapcsolatok s az euromediterrán partnerség. Ezekben a témakörökben magyar, francia és olasz nyelven publikált könyveket, tanulmányokat. Alapítója a Mediterráneum Történészei Nemzetközi Társaságnak (SIHMED), külső tagja a Charles de Gaulle Alapítvány tudományos tanácsának.

 

Katalógus Nagy Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


>> Hadtörténeti Gyűjtemény >> Könyvek >> KR4