Kronologikus hadtörténet 4 – Újkor 1900-tól – Könyvek

SZALAI : Hőseink (előszó)

 

A XX. század az emberiség történetének talán a legvéresebb korszaka volt. Korábban helyi háborúk tizedelték a népességet, most két világháború pusztította emberek millióit. A kötelező katonai szolgálat és a két világháború miatt apáink nagyapáinak legtöbbje nem kerülhette el a harctereket. Így történt ez a falubeliekkel is.

Az I. világháborút követően könyvek tömege jelent meg a harcok és a katonák történeteivel. A hazáját védő katona hősként jelenhetett meg a köztudatban. A II. világháború után nem így történt. A magyar katonákról, a harcok, az egyéb háborús események, a résztvevők történeteiről a hadifogságról foghíjas, erősen cenzúrázott könyvek jelenhettek csak meg. Változás 1990, a rendszerváltás után következett be. Sok II. világháborús hősi emlékmű készült, és végre cenzúramentes könyvek jelenhettek meg a témáról. Ezek sorába tartoznak azok a helytörténeti kiadványok, amelyek a háborús eseményeket, az egyes emberek, katonák sorsát örökítik meg tanulságként az utódok számára.

A doni katasztrófa emlékére rendezett tűzgyújtás, az azon részt vett még élő „hősök” elbeszélései adták az ötletet G. Szalai István barátomnak e gyűjtemény létrehozására. Hatalmas munkát vállalt a még élő szereplők és a meghaltak rokonainak felkeresésével, a történetek leírásával. A vállalt feladatot nagy kitartással, időt, pénzt, fáradtságot nem kímélve több év alatt teljesítette. Jutalma a még élő szereplők öröme volt, amikor a helyi újságban olvashatták az évtizedekig szinte szégyenként elhallgatott, életüket, sorsukat meghatározó háborús emlékeiket, vagy rokonok, barátok hősi halálának történeteit. Munkájáért itt könyvének előszavában is köszönetet mondok! Fáradozása legyen példa más, községünk múltja után érdeklődő számára is.

Az olvasószerkesztői munkát dr. Sin Edit a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának munkatársa végezte. Szakemberként a következő megjegyzést fűzte a történetekhez: „G.Szalai István gyűjtése úgy mutatja be a két világháborút, ahogy a tahitótfaluiak emlékezetében él – sokszor már áttételesen, mások elbeszélése alapján, esetleg kiszínezve, néha indulatokkal, néha előítéletekkel terhesen. Ez is történelem, sőt hiteles történelem akkor is, ha nem mindig egyezik a tudósok által feltárt adatokkal vagy eszmei értékelésekkel. Azokat a hivatásos történészek leírták, mindenki olvashatja. De ami a hadviseltek, fogságot járt egyszerű emberek tudatában él a saját bőrükön megtapasztalt történelemről, kevés könyvben érhető tetten. G.Szalai István könyvében tetten érhető. Ez adja a könyv egyik, néprajzkutatók számára is figyelemre méltó értékét. Tehát ne a pontos adatokat keressük benne, hanem a történelemnek egy mélyebb, a történelmet elszenvedő emberek lelkében élő vonulatát.”

Őrizzük elődeink emlékét, gondoljunk hazánkat, falunkat védő „hőseinkre”, akik életüket sem kímélve harcoltak mindannyiunkért. Példájukat tekintsük követendőnek, de tegyünk azért, hogy többet senkinek se kelljen háborút átélnie!

Tahitótfalu, 2004. augusztus 26.

Budai Mihály
polgármester

 

Katalógus Szalai Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


>> Hadtörténeti Gyűjtemény >> Könyvek >> KR4