Katonapolitika – könyvek

Biztonságpolitika : szöveggyűjtemény (bevezető)

 

Az elmúlt évtizedben megsokasodott azoknak az irodalmaknak, publikációknak a száma, amelyeket a biztonságpolitikáról, a biztonság elméleti kérdéseiről írtak.

Egyre több helyen oktatják a biztonságpolitikát különböző szinten.

Valószínűleg, ha keressük a magyarázatot, akkor elsősorban a bipolaritás megszűnése utáni megváltozott nemzetközi erőviszonyokban kell keresni. Az 1990-es évek átrendezték a második világháború után kialakult, nagyjából kiszámítható nemzetközi rendet. Régiónkban birodalom dőlt össze, mesterséges államalakulatok estek szét és helyükön új nemzetállamok keletkeztek. Régiónk régi és új nemzetállamaiban a politikai rendszerek is új logika szerint épültek újjá. A nemzetállamok között már feledni vélt sérelmek, feszültségek éledtek fel, a nyugati mintán átépülő politikai rendszerek nem igazán a bejáratott demokráciák gyakorlatának megfelelően működnek. A régi ellenségekből a nemzetközi porondon szövetségesek lettek. Nemcsak régiónk viszonyai változtak meg a kétpólusú világrend megszűnése nyomán. A színen maradó nagyhatalom; USA számára is új, s nem mindig „kellemes” ez a helyzet. Talán erre a legszemléletesebb példa a délszláv válság kezelésének nehézségei.

Az átrendeződő nemzetközi és regionális viszonyok között természetesen Magyarország biztonsági helyzete is megváltozott. Az állami politika szintjén újra kellett fogalmazni az ország biztonságpolitikai stratégiáját. Biztonságpolitikai kutatóhelyek jöttek létre és egyre élénkebbek a tudomány művelői közötti viták. A felsőoktatásban megjelent az oktatott tárgyak sorában a biztonságpolitika.

A katonai felsőoktatásban evidenciának tűnik a biztonságpolitika oktatása. A főiskolai oktatás jellegéből adódóan a biztonságpolitikai alapismeretek tanulmányozása az elsődleges cél.

A gyorsan változó nemzetközi viszonyok, az állandóan gyarapodó számú irodalom – beleértve a dokumentumokat is – nem teszik célszerűvé jegyzet megírását. Ebből a megfontolásból állítottunk össze szöveggyűjteményt, amellyel a biztonságpolitika alapkérdéseinek tanulmányozásához kívánunk segítséget nyújtani.

A későbbiekben a tapasztalatok alapján, a bővülő szakirodalom felhasználásával szükségesnek gondoljuk a válogatás bővítését

2000. június

 

Biztonságpolitika : szöveggyűjtemény

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Katonapolitika