Katonapolitika – könyvek

A fegyveres erők és a társadalom kapcsolata (előszó)

 

Az Országgyűlés Honvédelmi Bizottsága és a Magyar Hadtudományi Társaság 1995. február 10-én rendezte meg második nyilvános vitafórumát. A rendezvény témája volt: A fegyveres erők és a társadalom kapcsolata, amelyet sok esetben kissé leszűkítve tartalmát, különösen a polgári életben és számos nyugati ország gyakorlatában a civil ellenőrzés, civil kontroll kifejezésekkel is szokták illetni, illetve azonosítani. A fogalom lényege azt fejezi ki, hogy – mivel az ország védelme az egész nemzet ügye és a fegyveres erő a társadalom része – a demokráciákban biztosítani kell, hogy a társadalom, annak politikai és állami vezetése, sőt állampolgárai mindent tudjanak a haderőről, kellő információjuk legyen arról, hogy milyen a hadsereg, mire készítik fel és ki ellen, milyen eszközökkel látják el, s minderre mennyi pénzt kell fordítani. Az ún. civil kontroll azonban nemcsak a különböző államhatalmi és a társadalmi szervek részéről megnyilvánuló ellenőrzésben kell, hogy megnyilvánuljon, hanem a társadalomnak a haderő iránt érzett felelősségében is. Vagyis abban, hogy az mindent megkapjon ahhoz, hogy feladatait teljesíteni tudja.

A téma aktualitását az adta, hogy napjainkban kerül kidolgozásra a haderőreform koncepciója, amelynek során megfogalmazódnak az ország védelmének alapkérdései és megformálódik a hadsereg jövőképe. A haderőreform keretében választ kell adni több fontos kérdésre: pl. milyen legyen a hadsereg szervezete és létszáma, vezetése, technikai felszerelése, kiképzése stb. Számos olyan alapkérdésről van szó tehát, amelyek a szakmai, az állami, a politikai megfontolások és döntés mellett – széles körű társadalmi konzultációt, megbeszélést igényelnek.

A megnyitót követően vitaindító előadásokat tartott:
Dr. Szabó János ezredes, a ZMKA parancsnokhelyettese:
A társadalom és a fegyveres erők közötti kapcsolatok konfliktusai a társadalmi átalakulás időszakában
Dr. Fehér József vezérőrnagy, a HM közigazgatási államtitkára:
A civil kontroll jogi alapjai a magyar jogrendszerben és a fejlődés irányai
Dr. Baraczka Róbertné, a BM helyettes államtitkára:
A társadalom és a rendvédelmi szervek viszonya címmel.

Az előadók által elmondottakhoz kapcsolódva a vita során tizenkét felszólaló fejtette ki véleményét a fegyveres erők és a társadalom viszonyáról, a „felek” kötelezettségeiről és jogairól.

A rendezők és a résztvevők véleménye alapján elmondható, hogy a második alkalommal rendezett vitafórum – amelyen közel 100 fő vett részt – mint keret a vélemények kifejtéséhez, de témája révén is alkalmas forma ahhoz, hogy a honvédelem kérdései jobban a középpontba kerülve, mindkét oldal – a társadalom és a fegyveres erők is – kellő figyelemmel, tisztelettel és nyíltsággal kezelje a honvédelem, a hadsereg ügyét. Ritka és pozitív példa, hogy a parlament és a hadsereg tudományos élete a társadalom felé fordul megértést és támogatást kérve. Ezért többek véleménye szerint – az ilyen rendezvényeket támogatni kell, növelve ezzel is a nyilvánosságot és a nyíltságot.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy Honvédelmi Bizottság és a Társaság közös rendezvénye alkalmas fórum a biztonság és a honvédelem átfogó kérdéseinek a megvitatására, amely a résztevők munkája révén kialakítja a további kutatás kereteit és felvázolja a további gondolkodás irányait. Az eredmények mellett úgy látjuk, hogy a jövőben célszerű bővíteni a rendezvény aktív szereplőinek és hallgatóinak a körét, javítva az arra irányuló propagandát és szervező munkát, hogy a vitafórum írásos anyagait a honvédelem kérdéseivel közvetlenebbül foglalkozó társadalmi és állami szervek körében jobban hasznosítsák.

Jelen kiadványban közreadjuk a második nyilvános vitafórum teljes anyagát – 3 vitaindító előadást, a fórumon elhangzott 12, és az írásban beküldött 3 hozzászólást – amely A fegyveres erők és a társadalom kapcsolata című, rendkívül fontos és aktuális téma áttekintéséhez, tanulmányozásához ad hasznos gondolatokat.

Tájékoztatjuk olvasóinkat, hogy május 16-án a HB és a társaság harmadik közös rendezvényére is sor került. A biztonság, a védelem és a nemzetgazdaság című téma keretében a haderőreform, a honvédség struktúrája átalakításának költségkihatásai és a gazdaságossággal kapcsolatos kérdések kerültek megvitatásra. A vitafórum anyaga – összeállítás és szerkesztés után – önálló kiadványban megjelenik.

Az MHTT elnöksége

 

A fegyveres erők és a társadalom kapcsolata

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Katonapolitika