Katonapolitika – könyvek

GYÖRKEI : Tábornokok meghurcolása, 1945–1948 (ajánló)

 

Dr. Györkei Jenő 1929-ben született Gyulán. Nyugállományú honvédezredes, hadtörténész, a történelemtudomány kandidátusa.

Jelen kötete a 2. magyar hadsereg tragikus végzetű tábornokainak sorsát mutatja be, tudományos megalapozottsággal, de mégis olvasmányosan, életrajzszerűen. Családi indíttatásuktól, gyermekkoruktól, iskoláiktól, katonai pályájuk állomásaitól, a háborúban való részvételüktől kíséri végig a tábornokok életét – a vesztőhelyig. Ezért lehetséges az, hogy a gimnazistáktól a legidősebb korosztályig bárki szenvedéllyel forgathatja e könyv lapjait.

Jány Gusztáv, Szombathelyi Ferenc, Deseő László, Szügyi Zoltán, Stefán Valér és Marosy Ferenc drámai sorsán keresztül a háború kulisszatitkaiba, sorsdöntő pillanataiba, de hétköznapjaiba is bepillantást nyerünk.

A végső helytállás, az emberi és katonai méltóság példái olvashatók ki a meghurcolt tábornokok sorsából, akik a menekülés lehetősége helyett a halál lehetetlenségét választották.

A könyvet ekként méltatja dr. Király Béla vezérezredes:
„Érdeme, hogy különválasztja a politikusok és katonák felelősségét. Ezzel a Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bíróságának rehabilitációs ítéleteit hadtörténészi szempontból is elemzi, és a meghurcolt katonák becsületét visszaadja.”

Kegyelet- és tiszteletteljes főhajtás egyben e kötet minden magyar áldozat, az „ismeretlen katonák” előtt is, rendfokozatra való tekintet nélkül, akik a háború poklába vesztek, vagy végigszenvedték azt... Hozzátartozóik, utódaik, mindannyiunk számára örök memento.

 

Györkei

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Katonapolitika