Katonapolitika – könyvek

MÓROCZ – BOGNÁR : Biztonságpolitika a többpártrendszerben (bevezetés)

 

Nemzetközi és hazai vonatkozásban egyaránt sorsdöntő időszakot élünk. Az átalakulási folyamat átfogja a honi politikai-társadalmi intézmények rendszerét, jellegét, feladatát, értékítéletét, az országban uralkodó politikai-társadalmi légkört. Olyan új, az eddigitől eltérő perspektívák nyíltak meg népünk előtt, amelyekkel néhány évvel ezelőtt egyáltalán nem számoltunk. Az 1990-es évben várhatóan olyan forradalmi jellegű változások történnek a társadalom minden szférájában, amelyek megkoronázzák a megelőző két év haladó, a demokratikus jogállamiságáért, az új politikai intézményrendszer bevezetéséért, a demokratikus társadalom kialakításáért tett erőfeszítéseket. Jelentős lépések történnek a vegyes tulajdonon alapuló piacgazdaság létrehozásában, a gazdaság szerkezetének kialakításában, az igazságosabb teher- és jövedelemelosztás bevezetésében.

Napjainkra kialakult az állampolgári szabadság, a teljes jogegyenlőség, az érdekek és a politikai szándékok kifejeződését szolgáló többpártrendszer, s beindult a különféle politikai szervezetek és irányzatok szabad versengése. Ezek első kifejeződése volt az 1989. november 26-i népszavazás, s jelentős változás lesz az 1990. március 25-i szabad választás.

Az újonnan létrejött és a korábbi évekből fennmaradt, illetve feléledt politikai pártok és intézmények megtették első kísérletüket az irányba, hogy körvonalazzák elgondolásaikat, szándékaikat az ország kormányzásában való részvételhez, a válságból való kivezetéshez. Ez a törekvés az egyes pártoknál, intézményeknél programokban, programnyilatkozatokban, vagy más állásfoglalásokban nyert kifejezést.

Mindezeket áttekintve megállapítható, hogy a politikai pártok és szervezetek e munka során főleg a politikai, társadalmi kérdésekre összpontosították erőfeszítéseiket, s csak mozaikokban foglalkoztak a politika szerves részét képező biztonságpolitikával, illetve katonapolitikával. Ebből is adódik, hogy ezekben a kérdésekben egy-két párt kivételével a többség nem tudott kiérlelt elgondolást kialakítani, formába önteni és meghirdetni. Ezen nincs is csodálkozni való, mert az ezekkel kapcsolatos konkrét adatok és tények az előző években többségükben titkosak, sőt szigorúan titkosak, s így a nyilvánosság számára hozzáférhetetlenek voltak.

Az új politikai és társadalmi helyzetben a biztonság és a honvédelem kérdéseivel azonban minden olyan pártnak, amely a parlamenti választásokon abszolút többségre, vagy számottevő eredményre, illetve egy koalíciós kormányban való részvételre törekszik, politikai síkon és meghatározott mélységig elkerülhetetlenül konkrétan is foglalkoznia kell. Ezeknek a pártoknak már a választási előkészületek során ki kellene alakítaniuk álláspontjukat, azt a választók elé tárniuk, s meg kellene szerezniük e kérdésekben azok egyetértését, támogatását. Ez azért is szükséges, mert az ezzel kapcsolatos problémákkal az országgyűlésben és a kormányban szembe találják magukat, s előzetesen megvitatott, kiérlelt koncepció hiányában nem tudnak majd azokra kellően és megfontoltan reagálni.

E rövid tanulmány célja, hogy ebben a felelősségteljes, s bizonyos konkrét ismereteket is igénylő munkában az érintetteknek, s a téma iránt érdeklődőknek segítségül szolgáljon.

 

Mórocz – Bognár

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Katonapolitika