Katonapolitika – könyvek

NATO kézikönyv 2001 (szerkesztői jegyzet)

 

A NATO fennállásának 50. évfordulóján kiadott jubileumi NATO Kézikönyv megjelenése óta három újabb ország csatlakozott a szövetséghez, és több fontosabb esemény történt. Ezek közé tartozik, hogy 1999. márciusban a NATO légi támadásokat hajtott végre a Koszovóban végrehajtott etnikai tisztogatásokért felelős szerb kormány katonai struktúrái ellen; 1999 júniusában megtörtént a NATO vezetése alatt álló Koszovói Erő (KFOR) telepítése; az 1999. áprilisi washingtoni csúcsértekezleten új kezdeményezések születtek, egyebek közt kiadták a szövetség új stratégiai koncepcióját.

A kézikönyv jelen kiadásában szerepelnek ezek az események, továbbá más fontos fejlemények is, mint a NATO parancsnoki struktúrájával kapcsolatos változások; az európai biztonsági és védelmi identitás (ESDI) fejlődése; a védelmi képességek kezdeményezésének (DCI) végrehajtása; a békepartnerséggel (PfP) és az Euro-atlanti Partnerségi Tanáccsal (EAPC) kapcsolatos fejlemények; a tagsági akcióterv (MAP) végrehajtása; a NATO és Oroszország, valamint a NATO és Ukrajna közötti kapcsolatok fejlődése; a szövetségnek a mediterrán országokkal folytatott párbeszédének bővülése; a délkelet-európai kezdeményezésben történt előrelépés; a szövetség tevékenységének más területein, így a fegyverzet-ellenőrzési intézkedések végrehajtásában és a tömegpusztító fegyverek proliferációjának megakadályozásában bekövetkezett fejlemények.

A „Hogyan használjuk a Kézikönyvet” útmutatást nyújt a fő fejezetek tartalmáról. Az I. rész fejezetei részletesen leírják, hogy az utóbbi időben hogyan alakult a szövetség tevékenységének fő területein folytatott politika; a II. rész fejezetei ismertetik a NATO szervezetét és struktúráit. A jelen kiadás előszava áttekinti a szövetség politikáját az elmúlt évtizedben alakító főbb fejleményeket.

A jelen kiadás 2001. március végéig követi az eseményeket és fejleményeket. A szövetségre vonatkozó legfrissebb fejleményekkel kapcsolatos információ, valamint a hivatalos nyilatkozatok és közlemények hozzáférhetők a NATO internet oldalán (www.nato.int).

 

NATO kézikönyv 2001

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Katonapolitika