Katonapolitika – könyvek

A Varsói Szerződés Szervezete : 1955–1980 : dokumentumok (előszó)

 

Negyedszázaddal ezelőtt – 1955. május 14-én – az európai szocialista államok Varsóban Barátsági, Együttműködési és Kölcsönös Segítségnyújtási Szerződést írtak alá. Ez válasz volt a NATO tömbjének megalakulására, az európai háborús veszély fokozódására és a békeszerető államok nemzeti biztonsága elleni fenyegetésre, különösen e katonai tömb vezető köreinek azon irányvonalára, amely Nyugat-Németország újrafelfegyverzését célozta.

A szerződő felek ebben a dokumentumban ünnepélyesen kinyilvánították akaratukat a politikai, gazdasági és honvédelmi együttműködés minden eszközzel való fejlesztésére. Kijelentették továbbá, hogy készek részt venni minden nemzetközi akcióban, amelynek célja a béke és a kollektív biztonság szavatolása, és „arra fognak törekedni, hogy más olyan államokkal való megegyezés alapján, amelyek hajlandók ebben együttműködni, hatékony intézkedéseket foganatosítanak a fegyverzet általános csökkentésére és az atom- és hidrogénfegyver, valamint a tömegpusztító fegyverek egyéb fajtáinak betiltására”.

A Varsói Szerződés tagállamai az első napoktól kezdve állhatatosan és összehangoltan küzdenek a meghirdetett célokért, következetesen valóra váltják a vállalt kötelezettségeket.

A szerződés tagjai között állandóan erősödik a testvéri barátság, eredményesen fejlődik a széles és sokrétű kölcsönös együttműködés, amely a marxizmus–leninizmus elvein, az egyenjogúság, a függetlenség és a nemzeti szuverenitás tiszteletben tartásán, a belügyekbe való be nem avatkozáson, az elvtársi segítségnyújtáson és az internacionalista szolidaritáson alapul. Szakadatlanul erősödik a szocialista szövetség egysége, növekedik ereje és hatalma, tökéletesedik az együttműködés kialakult és bevált rendszere. A Varsói Szerződés megbízhatóan védelmezi a baráti országok szocialista vívmányait és biztonságát.

A Varsói Szerződés a szocializmus megbízható védőpajzsa, a béke fontos tényezője. Tagjai közös lépéseikkel, következetes békepolitikájukkal határozottan és hatékonyan törekednek az európai háborús veszély megszüntetésére, és minden lehetséges eszközzel elősegítik a béke megszilárdítását, a nemzetközi feszültség csökkentését, az államok közötti békés együttműködés fejlődését.

A társadalmi rendszerek és a kommunista eszmék közössége alapján egységbe forrt szuverén és egyenjogú szocialista államok testvéri szövetsége hatékony eszköz külpolitikai stratégiájuk együttes kimunkálásában, a nemzetközi színtéren tett gyakorlati lépések összehangolásában. A Varsói Szerződésben részt vevő országok a szervezet fennállásának két és fél évtizede alatt számos nagy jelentőségű kezdeményezést tettek a béke megszilárdítására és a fegyverkezési hajsza megfékezésére, a politikai és katonai enyhülés elmélyítésére. Sok javaslatuk képezte nemzetközi fórumokon elfogadott határozatok alapját, és tükröződik egy egész sor két- és sokoldalú államközi szerződésben. A Varsói Szerződés tagállamainak egyeztetett békepolitikája kidolgozásához és megvalósításához kiemelkedő hozzájárulást jelent az SZKP KB tevékenysége, élén L. I. Brezsnyev elvtárssal. A szerződés tagállamai a Politikai Tanácskozó Testület 1980. májusi varsói ülésén elfogadott Nyilatkozatban a közös tevékenység fő eredményét értékelve kihangsúlyozták: „Az elmúlt évtizedek legnagyobb eredménye, hogy sikerült megszakítani azt a tragikus körforgást, amikor a béke csupán rövid lélegzetvételnyi szünet volt a világháborúk között, és sikerült kibontakoztatni a legszélesebb körű harcot azért, hogy a háborúkat örökre száműzzék az emberi társadalom életéből”.

 

A szocialista közösség országaiban széleskörűen és ünnepélyesen emlékeztek meg a Varsói Szerződés Szervezetének 25. évfordulójáról.

Az évforduló alkalmából jelenik meg e kötet, amelyet a Varsói Szerződés tagállamainak külügyminisztériumaival együttműködve állítottunk össze. A kötet a Politikai Tanácskozó Testület üléseinek nyilatkozatait, felhívásait, közleményeit, a Varsói Szerződés tagállamai külügyminiszteri, illetve honvédelmi miniszteri bizottságainak üléseiről kiadott közleményeket és kommünikéket és más, fontos dokumentumokat és anyagokat tartalmazza az 1955–1980. közötti időszakból.

Hasonló dokumentumkötet jelent meg 1976-ban a Varsói Szerződés 20. évfordulója alkalmából, amely az 1955–1975. közötti dokumentumokat tartalmazta. Valamennyi dokumentum szerepel a jelen kötetben is.

A kötetben a dokumentumok időrendi sorrendben helyezkednek el, az aláírás, az elfogadás vagy a sajtóban történt megjelenés időpontjának megfelelően. A *-gal közölt keltezés a dokumentum megjelenési időpontját jelenti. A dokumentumok protokolláris részeit elhagytuk. A kimaradt részeket három (...) ponttal jelöljük.

A dokumentumok szövege alatt feltüntetjük azokat a forrásokat, amelyek alapján közöljük őket.

A dokumentumok rendszerint eredeti címmel kerülnek közlésre, több dokumentum címét a szerkesztőség fogalmazta meg.

A kötet végén helyeztük el folyamatosan számozva a fogalmak és rövidítések magyarázatát

Szerkesztő Bizottság

 

A Varsói Szerződés Szervezete : 1955–1980 : dokumentumok

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Katonapolitika