Katonapolitika – könyvek

WIJK : A NATO az ezredforduló küszöbén (ajánló)

 

Alig egy évtizede Magyarország a Varsói Szerződés tagjaként még a NATO potenciális ellenfelének számított, ma pedig, az új évezred küszöbén a szervezet tagjává válik. Ennek tükrében különösen érdekes – és hasznos – lehet a magyar olvasók számára bepillantani a NATO működésébe, közelebbről megismerkedni a szervezet felépítésével. A könyv oly módon került megírásra, hogy mind az átlagosan tájékozott olvasó, mind a témával foglalkozó szakértő találhasson magának benne érdekességet.

Az 1989-es kelet-európai rendszerváltást követően a NATO megkezdte egy új stratégiai koncepció kidolgozását. Ez a helyzet mérföldkő volt a szövetség új biztonsági helyzethez való alkalmazkodásában. Az ezt követő időszak volt az egyik legfeszültebb és legjelentősebb a szövetség történetében.

Kevés munka jelent meg a NATO-n belül lezajlott mélyreható politikai folyamatokról, valamint a megegyezés érdekében folyó küzdelmekről, amelynek minden fontosabb, nagy horderejű döntést megelőznek. Ez az áttörő mű felvázolja az irányvonalat, amely a megbeszélések során a NATO politikai és katonai apparátusában kirajzolódott, valamint azt, ahogyan a megbeszélések a politikai folyamatot befolyásolták. A NATO az ezredforduló küszöbén bepillantást enged ebbe a bonyolult és lenyűgöző folyamatba. Ez az egyedülálló mű legalább annyira lebilincselő olvasmány, mint amennyire politikai elemzés, amely végigköveti a NATO új identitásának kialakulását.

Rob de Wijk a holland Védelmi Minisztérium védelmi osztálya koncepciós részlegének vezetője, valamint a védelmi osztály vezetőjének tanácsadója, akinek a stratégiai terveket és a követendő politikai irányvonalat illetően ad tanácsot.

 

Wijk

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Katonapolitika