KOREAI HÁBORÚ

Vissza

GROEHLER, Olaf : A koreai háború (fülszöveg)

(1981)

A Zrínyi Katonai Könyv- és Lapkiadó ezzel a kötettel olyan vállalkozásba kezd, amelyben sorra veszi a második világháborút követő időszak jelentősebb helyi háborúit. Elsősorban azok a könyvek kerülnek kiadásra, melyek a helyi háborúk kirobbanásának kül- és belpolitikai okain, eseményein túl a hadiesemények katonai, harcászati összefüggéseit elemzik, megkísérelnek következtetéseket levonni, összefüggéseket keresni a haditechnikai eszközök fejlődése és a harcászati elvek változása között.

Olaf Groehler az NDK kiváló hadtörténésze könyvében megismerteti az olvasóval a Koreában 1950 júniusában kezdődött háború eseményeit, a koreai nép hősi küzdelmét és az imperialista agresszorok vereségét.

A szerző sokévi munkával gyűjtötte össze a koreai háború dokumentumait. Ezek alapján hitelesen, ugyanakkor nagyon olvasmányosan tárja fel Korea kettészakítottságának okait. A koreai háborút közvetlenül megelőző időszak eseményein keresztül bizonyítja a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság felszámolását célul tűző agresszió tényét. A könyv végigkíséri a háború lefolyását, főbb eseményeit. Ez a háború volt a világuralomra törő amerikai imperializmus első kísérlete arra, hogy a hidegháborút ismét a fegyverek dörgése váltsa fel. A koreai háború eseményei és tényei túlmutattak a közvetlen célokon. A kidolgozott haditervek és a harci cselekmények azt bizonyították, hogy mindezek nagyobb arányú elképzelést, a szocialista világforradalmi folyamat megállítását, visszaverését tűzték maguk elé. A szerző leleplezi könyvében azokat a mesterkedéseket, amelyekkel a KNDK-t próbálták agresszorként feltüntetni. A szerző a Koreai Néphadsereg és a kínai népi önkéntesek hősi küzdelmének leírásain, eseményein keresztül, valamint tényekre alapozva ismerteti meg az olvasóval, miként volt lehetséges az, hogy egy hatalmas hadigépezettel rendelkező ellenséggel szemben is győzedelmesen tudtak szembeszállni.

A könyvből nemcsak a koreai háború eseményeit, hanem színes és részletes képekről, a hozzájuk tartozó harcászati-technikai leírásokból, a szembenálló felek legjellegzetesebb harci-technikai eszközeit, fegyverzetét is megismerhetjük.

A sugárhajtású, nyilazott szárnyú repülőgépek, a helikopterek megjelenése a harcmezőn, az új haditechnikai eszközök megváltoztatták az alkalmazásuk módjait, és a harcászati elvek módosítását, továbbfejlesztését vonták maguk után. Ez a jelenség végigkíséri az összes helyi háborút, így az olvasó a hadtörténelmi eseményeken túl ezeknek az összefüggéseknek a birtokába is jut a sorozat könyveit olvasva.

Katalógus Groehler : A koreai háború Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Koreai háború