A Monarchia fegyverben

Ausztria-Magyarország az első világháborúban

*

Bevezető

Az SZTE Klebelsberg Könyvtár Hadtörténeti Gyűjteménye ezt a virtuális kiállítást a „nagy háború” kitörésének centenáriuma alkalmából készítette. Gyűjteményünk jellegéből adódóan nem kívánunk a világháború politikai, diplomáciai, gazdasági aspektusaival foglalkozni, ám meg kell jegyeznünk, hogy azok tanulmányozása is szükséges ahhoz, hogy összefüggéseiben is megérthessük az első világháború történetét.

Korlátozott lehetőségeink miatt a frontok eseményeinek bemutatását is kénytelenek voltunk azokra a történésekre fókuszálni, melyek magyar vonatkozással bírnak. Ezek viszont nem függetleníthetők a dualista állam szerepvállalásától, ezért lett a kiállítás címe: „A Monarchia fegyverben”.

Terveink szerint 2014 és 2018 között évenként jelentkezünk egy-egy „blokkal”, ennek következtében áttekintésünk alapját a kronológia képezi.

Könyvtári különgyűjteményként nem célunk, hogy komplett hadtörténeti leírást adjunk. Sokkal inkább szeretnénk felhívni jelenlegi és leendő olvasóink figyelmét azokra a dokumentumokra, melyek állományunkban megtalálhatók, és tanulmányozásuk elősegítheti a téma általános feltárását, vagy részkérdések alaposabb tanulmányozását. Éppen ezért bőségesen idézünk ezekből a forrásokból.

„A citátumok minden esetben idézőjelek közé kerülnek, és vizuálisan is elkülöníthetők. Az idézetek és a képaláírások esetében is a szöveghűségre törekszünk, csak a zavaró hibákat, elírásokat jelezzük, többnyire lábjegyzetek formájában.”

Az idézetek forrását külön megjelöljük.

Nemcsak szövegrészleteket, hanem fényképeket, ábrákat, táblázatokat is átveszünk. Ezek mindegyike nagyítható, rákattintás után megtekinthetők a forrás adatai is.

Mind a szöveges idézetek, mind az ábrák esetében rövidített hivatkozásokat adunk meg, a hivatkozott művek részletesebb adatai Bibliográfia című oldalunkon találhatók. Monográfiák esetében egyes tételek előtt kék színű „gombot” (Bogyó) lehet látni. Erre kattintva eljuthatunk a Hadtörténeti Gyűjtemény azon oldalára, mely a művet részletesebben bemutatja. (A könyvek nem minden esetben első világháborús anyagunkból származnak, hiszen pl. a fegyverek, hadseregtörténetek, stb. témakörökben is akadnak részükben vagy egészükben ide kapcsolódó források.) Az elektronikus dokumentumok esetében megadjuk az URL-t, illetve jelezzük, ha az adott tétel nem szabad felhasználású, hanem az előfizetési feltételek miatt csak az egyetemi hálózaton keresztül érhető el.

Kiemelten kezeltük forrásaink között a Délmagyarország korabeli számait, melyek digitalizált formában a fent említett Bibliográfia oldalunkon található linkek segítségével bárki számára szabadon hozzáférhetők.

Külön felhívjuk Olvasóink figyelmét, hogy a hivatkozott források számos alkalommal pontatalanok. Ez nemcsak a tulajdonnevek gyakori változó írásmódjára igaz, sok esetben „cáfolhatatlan tényként” közölt állítások sem felelnek meg a valóságnak. (Ez kifejezetten igaz a hírlapi tudósítások esetében, de más művekben is találhatunk ilyen tévedéseket, melyeket a szerzők többnyire természetesen nem szándékosan követtek el.) Éppen ezért időnként készakarva hivatkozunk egymásnak ellentmondó anyagokra, hogy ezzel is felhívjuk a figyelmet arra, hogy az „egy forrás nem forrás”, alapelvet kell figyelembe venni, azaz mindenképpen több „kútfőből” merítve, megfelelő forráskritikával kell dolgoznia annak, aki jobban el szeretne mélyedni a témában.

Mivel a Hadtörténeti Gyűjtemény gondozásában korábban is készültek már első világháborús oldalak, természetesen jelen kiállításunkban ezek közül belinkeljük azokat, amelyek kiegészítő információkkal szolgálhatnak az olvasónak (pl. életrajzok, haditechnika, stb. vonatkozásában). Ezen oldalaink felépítésükben, arculatukban eltérnek jelen anyagunktól.

Megjegyzéseiket, észrevételeiket a Hadtörténeti Gyűjtemény főoldalán szereplő címre juttathatják el.

© SZTE Klebelsberg Könyvtár 2014

Kezdőlap