I. VILÁGHÁBORÚS KÖNYVEK

BALÁZS : Négy év vasban és vérben (fülszöveg)

Ötven esztendőnél alig valamivel régebben, 1914 nyarán tört ki az első világháború. Ötvenkét hónapig tartott és kereken 10 millió halott, ugyanannyi sebesült és rokkant terhelte véres számláját, nem beszélve arról a tetemes anyagi kárról, amelynek értékösszegét utólagosan már sohasem lehetett pontosan megállapítani.

Kik lobbantották lángra akkor a háború felszín alatt parázsló tüzét, amely végig perzselte Európát? Hogyan? Mi okból? Vajon több száz millió embernek szükségképpen meg kellett-e lakolnia Ausztria–Magyarország trónörökösének haláláért, vagy pedig valamiféle más szörnyűséges erők tervelték ki a maguk hasznára a négy évig tartó pokoli színjátékot? És miért éppen 1914-ben robbant ki az első világháború? Többek között e kérdésekre ad választ e könyv.

A szerző tájékoztatja az olvasókat arról is, hogy miért nem sikerült a népeknek 1914-ben lefogni a háborús gyújtogatók kezét, mi volt a magyarázata annak, hogy a hadbavonultak közül sokan lelkes nótaszóval mentek a harctérre, majd ismerteti az első háborús esztendő hadműveleteit. Rávilágít az öntelt német hadvezérek által kitervelt és a franciaországi Marne folyó mentén kudarcba fulladt „gyors lefolyású” háború okaira; elmondja az osztrák–magyar hadvezetőség baklövéseit, amelyek következtében Ausztria–Magyarország már 1914-ben elveszítette haderejének színe-javát.

Gigászi küzdelem címszó alatt időrendben, ugyanakkor a háborús politika, valamint a fegyveres harc érdekességeinek, sajátosságainak, fordulatainak és válságainak kiemelésével összefoglalja az 1915–1917. év világháborús történetét. A könyv sorai által megelevenedik a központi hatalmak gorlicei áttörése, a szétvert szerb–montenegrói hadsereg kálváriája, a francia katonák elkeseredett küzdelme Verdunnél, a büszke német hadsereg megtizedelése a Somme folyó mentén és Flandriában, a Bruszilov vezette orosz seregek csapása, a doberdói pokol, majd a „caporettói csoda”, az osztrák–magyar hadvezetőségek viszályos együttműködése, Románia leigázása stb. Látni fogja az olvasó, hogy a modern hadviselés korszerű fegyverei és eszközei mennyire megváltoztatták a fegyveres küzdelem normáit s a hátországok háborús részvételének szerepét.

A könyvben szinte drámai módon elevenedik meg az a fordulat, amelyben az antanthatalmak személyi és anyagi fölénye 1918 őszén a harc feladására kényszerítette a központi hatalmakat. Ezt követően a szerző levonja az első, imperialista világháború, az első nagyméretű gépi háború tanulságait.

Mivel a kőnyv mondanivalója mindenkit érdekelhet, ezért a szerző a világháború áttekintő történetének leírása közben mellőzte a speciális katonai kifejezéseket, helyette az események, jelenségek ok-okozati összefüggésének közérthető, megelevenítő ábrázolására törekedett. A történések drámai hangulatát fejezik ki a könyvben elhelyezett művészi képek is. Az újszerű térképvázlatok a hadszínterek madártávlati áttekintését biztosítják az olvasók számára.

 

Katalógus Balázs Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Első világháború Vissza Könyvek