I. VILÁGHÁBORÚS KÖNYVEK

CZÉKUS : Az 1914–18. évi világháború összefoglaló történelme (előszó)

Kerek öt esztendő pergett le azóta az idő kerekén, hogy „Az 1914–18. Évi Világháború összefoglaló Történelme” című munkám I. kötete megjelent. E hosszú idő alatt a világháború irodalma óriási arányokban megnőtt és a világháborúról írott munkák számtalan kötete között ott látjuk már a különböző országok vezérkari munkáit is. A hadviselő államok hadilevéltárai is megkezdték a legnagyobb alapossággal és részletességgel a világháború megírását és a nyilvánosság elé tárták a világháború hiteles okmányait. A híres vezérek legtöbbje szintén kiadta emlékiratát és közkinccsé tette a világháborús élményeit. Igy azután a világháború sok-sok, eddig kevésbbé ismert eseményére vetődött éles fény és most már tisztán látjuk az eddig homályba burkolt részeket.

Munkám I. kötetét nemcsak azért kell tehát újból kiadnom, mert annak minden példánya elfogyott, hanem azért is, mert az ma már csaknem teljesen elavult. Ezért azt újból át kellett dolgoznom.

Az átdolgozásnál főleg az a szempont vezetett, hogy a világháborúnak főkép arról a hadműveleteirőI és eseményeiről adjak teljes képet, melyek hazánk sorsára befolyással voltak. A részletekbe nem mélyedtem bele. A hadműveleteket, csatákat és az eseményeket nagy vonásokban ecseteltem. Csak nagy, mindent átfogó és összefoglaló áttekintést akartam nyújtani a világháborúról. Még pedig úgy, hogy mindenki, még a nem katona is, megismerje a háború lényegét és hatását s könnyen levonhassa abból a maga és a jövendő számára a nagy háború tanulságait.

A történelem azt bizonyítja, hogy a multban és a jelenben az államok és népek sorsa a háborútól függött és függ. Az államok határait sok-sok hős katona életének árán vérrel rajzolják újra. Az államok rendszerint háborúban, a véráztatta csatamezőkön, ágyúk dörgése és hősök halálhörgése közepette születnek meg. Az országhatárokat megállapító békék pontjait is kevés kivétellel csak háború árán lehet megváltoztatni.

Különösen fontos, hogy ezt a történelemből merített igazságot a mai demokrata világban az állam minden egyes polgára ismerje és vallja. Mert hisz ma, az állam minden egyes polgára – ha máskép nem – a szavazati joga révén részt vesz az állam élétének irányításában. Ma tehát nemcsak a katonáknak, hadvezéreknek kell ismerniök a világháború eséményeit és kell tudniok azt, hogy mi a háború, de az állam minden polgárának is.

Ezért írtam könyvemet mindenkinek.

Ebbe a könyvbe belevettem továbbá azt is, amit elinte a III-ik kötetbe szántam: Ez a könyv így teljes egészet alkot az 1926-ban megjelent II. kötet nélkül is, mert a II. kötetben csak néhány érdekes hadművelet részletes leírása van és ezeknek a hadműveleteknek rövid, összefoglaló ismertetése benne van ebben a kötetben is.

Ezt azért csináltam így, mert a munkát minél olcsóbbá és mindenki számára könnyen elérhetővé akartam tenni. Arra igyekeztem tehát, hogy egy kötetbe írjam le röviden és áttekinthetően az egész világháborút. Munkám II. kötete így ettől a könyvtől teljesen független, önálló kötetté vált.

A világháború hadműveleteinek részletes leírása a II. kötetben leírtakhoz hasonlóan, felesleges, mert a m. kir. hadtörténelmi levéltár kiadásában megjelent és a világháborút részletesen ismertető munka már a könyvpiacon kapható. A világháborúról írt munkámat így a régi I. kötet teljes átdolgozásával és kibővítésével be is fejeztem. Az egyes hadműveletek részletes leírását tovább nem folytatom.

Különben az a cél lebegett ennek a könyvnek megírásánál is állandóan szemem előtt, melyet a régi I. kötetnél is már magam elé tűztem és amelyet olvasóközönségem előtt az első kiadáshoz írt „Előszó”-ban feltártam.

A fősúlyt így most is arra helyeztem, hogy összes olvasóim könnyen, minden fáradság nélkül áttekintést szerezhessenek a világháború felett.

Ezért az „elhatározás”-okat és a „tervek”-et is gyakran leegyszerűsítettem (sematizáltam) és a végső, már tökéletes alakjában tártam olvasóim elé, bár az „elhatározások”és a „tervek” nem egyszerre születnek meg, hanem a legtöbb esetben hosszas vajudáson és sok változáson mennek előbb át.

Végül nem mulaszthatom el, hogy ez alkalommal is hálás köszönetemet ki ne fejezzem vitéz nagylaki Rátz Jenő és pávai Vajna Viktor m. kir. vezérkari szolgálatot teljesítő ezredes uraknak, kik mindketten a világháború legalaposabb ismerői és a magyar hadtörténelmi írók kiválóságai. Mindketten munkám átdolgozásánál értékes tanácsaikkal sokban segítségemre voltak.

Igen nagy és soha el nem muló hálára kötelezett le a vitéz Kubinyi Gyula altábornagy úr Őnagyméltóságának igazgatása alatt álló m. kir. hadtörténelmi levéltár is, amelynek urai, különösen Kárpáthy Ákos ny. tábornok, Einbeck Károly vkszt. ezredes, Jankovics Arisztid ny. vk. ezredes, Kurz Sándor ny. vk. ezredes és vitéz Sajó János vkszt. őrnagy urak munkám megbírálásával, értékes megjegyzéseikkel és tanácsaikkal lehetővé tették, hogy a munkámban előforduló tévedéseket kiküszöböljem.

Hálás köszönetet mondok továbbá Bitay István százados úrnak is, aki a hadtörténelem iránt érzett szeretetétől és önzetlen, igaz bajtársiasságtól vezéreltetve rajzolta le a sokszorosításhoz vázlataimat.

Budapest, 1930 május hó.

vitéz Czékus Zoltán.

 

Katalógus Czékus Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Első világháború Vissza Könyvek