I. VILÁGHÁBORÚS KÖNYVEK

CZIRÓK : Egy elfeledett legenda nyomában (ajánlás)

Az 1. világháború kitörésének 100. évfordulója újra az érdeklődők és történészek figyelmének középpontjába emelte a nagy világégés gyötrelmes küzdelmeit és e harcokban részt vett magyar katonák kiemelkedő és dicsőséges tetteit.

A magyar kormány az 1. világháború centenáriumi emlékévei során megvalósuló programok koordinálására 2013-ban létrehozta az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottságot, amelynek tevékenysége révén már eddig is több emlékművet állítottak, illetve újítottak fel, számos kiállítást, megemlékezést, és tudományos konferenciát szerveztek, könyvek és tanulmánykötetek kerültek kiadásra. Mindezek célja, hogy hosszú idő után végre korrekt módon legyen bemutatva az egész korabeli hazai társadalmat érintő háború eseményeinek magyar oldala, amely kapcsán az elmúlt több mint fél évszázadban sok minden méltatlanul elfelejtődött.

Az egyik különösen mellőzött téma az újonnan megjelent fegyvernem, a repülőgép katonai alkalmazásának története, valamint az osztrák-magyar repülőcsapatok magyar származású repülőinek teljesítménye, nem utolsó sorban pedig súlyos áldozata. Mindennek további nagy súlyt ad, hogy egykori szövetségeseink és ellenfeleink országaiban a „Nagy Háború” katonai repülésének kutatása nagyon komoly múltra tekint vissza és ennek következtében jelentős háttérirodalma van.

A fentiek fényében különösen nagy öröm számomra, hogy a Tisztelt Olvasó figyelmébe ajánlhatom e kötetet. A szerző impozáns mennyiségű levéltári forrásanyag és szakirodalom felhasználásával az 1. világháború leghíresebb és – hivatalos nyilvántartások szerint – legeredményesebb pilótájának életét és katonai pályafutását mutatja be 1 évszázad távlatából megdöbbentő részletességgel. Mindezt csak tovább emeli a kötet lenyűgöző illusztrációja.

Kiss József, aki gyalogos katonaként egy sebesülést követően jelentkezett a repülőkhöz, kivételes tehetségének köszönhetően nagyon rövid időn belül kitűnt társai közül. Légi győzelmei legendaszámba mentek, különösen az összecsapások során alkalmazott módszere miatt, miszerint ellenfeleit igyekezett élve leszállásra kényszeríteni, ahelyett, hogy lelőné őket. Eredményeinek köszönhetően rekord gyorsasággal emelkedett a ranglétrán és egyre-másra szerezte a kitüntetéseket, köztük három alkalommal is kiérdemelte a legénységi állományúak számára elérhető legmagasabb kitüntetést. Leghőbb vágya volt, hogy tiszt lehessen, ám ennek áthidalhatatlan akadály állt útjában, a megfelelő iskolai végzettség, az érettségi híján ugyanis az akkor érvényben lévő rendelkezések szerint nem kaphatott tiszti rendfokozatot. Életében legalábbis nem.

Ám mint egy klasszikus görög tragédiában, halálával érte el célját: a történelem folyamán másodikként – és egyben utolsóként – sikerült áttörnie az osztrák-magyar hadsereg merev hierarchikus rendszerét és legénységi állományú katonaként tiszti rendfokozatot szereznie a harctéren véghezvitt tettei és érdemei elismeréseként.

A magyar pilóták példaképének számított már életében Kiss József, de komoly hírnevet és elismerést vívott ki ellenfelei körében is. Személye élénken élt következő nemzedékek emlékében, mára azonban mindez megfakult. E könyv hivatott feleleveníteni a nagyszerű ember és kivételes katona emlékét, akit a világháború légi harcaiban nyújtott kiemelkedő teljesítménye méltóvá tesz arra, hogy mintául szolgáljon nemcsak a repülők és katonák, hanem minden, a célját állhatatosan elérni törekvő ember számára is.

Kérem, ezzel a tisztelettel vegyék kézbe a kötetet, amelyet őszinte szívvel és büszkeséggel ajánlok a figyelmükbe!

Szombathely, 2015. október

Mayer László
szerkesztő

 

Katalógus Czirók Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Első világháború Vissza Könyvek