I. VILÁGHÁBORÚS KÖNYVEK

FADDI : Élettörténet a világháborúból (ajánlás) (fülszöveg)

 

Idén a nagy világégésnek nevezett első világháború kitörésének 100 éves évfordulójára emlékezünk. A most kiadott könyvvel (naplóval) tisztelegni kívánunk a hősök és az áldozatok emléke előtt.

Ez volt a világtörténelemben az első olyan alkalom, amikor a világ nemzeteinek sokasága, gyakran egymás szomszédjai, hadban álltak egymással. Ma már történészek kutatják, hogy a nagy háború előtt melyik nagyhatalom gondolkodott a háborún, annak kimenetelén, hasznán, vagy kárán.

Erről azonban nem gondolkodtak az alattvalók, az iparosok, a parasztok és nem gondolkodtak a falvak képviselői és bírói sem. Ők kénytelenek voltak szembesülni a sajnálatos ténnyel, hogy itt a háború.

Váratlanul érte a háború a dunapataji lakosokat is. Megindult a mozgósítás, a falu erejét adó férfiakat besorozták és harcba hívták. Sokan közülük megjárták a retteget harctereket, délen Szerbiát, nyugaton Olaszországot, északon Lengyelországot, Galíciát, keleten Oroszországot és Bukovinát. Közülük közel 180-an soha nem jöttek vissza. A neveiket az első világháborús emlékmű őrzi, ahol fejet hajthatunk őseink előtt, itt emlékezhetünk és emlékeztethetünk a háború minden szörnyűségére, borzalmára.

Nem tudjuk pontosan, hogy a harctereket megjárt pataji férfiak mit láttak, mit éreztek, mit gondoltak. Ha egyesek le is írták élményeiket, a füzetek gyakran elkallódtak. A legtöbb férfi elvitte magával a sírba az átélt szörnyűséget. Akik kint jártak a frontokon és visszatértek, kevesen írták meg az átélteket. A levéltárak főként a tisztek és tábornokok visszaemlékezéseit őrzi. Az egyszerű katonák, a nép fiainak harctéri élménybeszámolói az évtizedek elteltével elhalványultak, végül elvesztek. Jó esetben egy-egy mondat, rövidke történetfoszlány maradt meg az utódok emlékezetében. Néhány halvány katonakép, rongyosra gyűrődött képeslap jelzi még a családi archívumokban a Nagy Háború nyomát. Ezért egy-egy kéziratos följegyzés, napló nagy jelentőséggel bír, hiszen közelebb hozza száz éve élt földijeink háborús mindennapjait.

Dunapataj szerencsés helyzetben van, mivel több harctéri napló is fönnmaradt pataji családoknál, illetve a Pataji Múzeum archívumában. Faddi József, Gózon János, Faragó Sándor, Dani Sándor és egy ma még ismeretlen, Pataji Névtelennek elkeresztelt katona írta meg tapasztalatait.

A századik évfordulóra elkészült Faddi József naplójának részletes feldolgozása.

Nagyközségünk képviselőtestülete és jómagam polgármesterként, közösen a kalocsai Viski Károly Múzeummal, a Kalocsai Múzeumbarátok Körével úgy ítéltük meg, hogy tanulságos, ha kortársainkat, a fiatalokat megismertetjük azokkal az eseményekkel, amelyeket szülőfalujától távol kényszerült átélni a népfelkelőként harcba hívott pataji parasztember. A papírra vetett sorok a mai korban már-már elképzelhetetlenek tűnő történetekről számolnak be.

Ma már elképzelhetetlen, hogy esőben, sárban, étlen-szomjan, ellenséges puskalövésektől fenyegetve, éjszaka vagy nappal gyalogoljon teljes menetfelszereléssel a teljes ismeretlenbe valaki. Nehezen tudjuk azt is elképzelni, amit Faddi József megélt: az ellenség területén egy városba beérve a templom tornyából nem harangszó hallatszott, hanem lövések dördültek rájuk. De nehezen tudjuk elképzelni a 100 évvel ezelőtti elődöm, a bíró gondjait is, aki hadikölcsönről, hadisegélyről, fejadagokról, hadiözvegyek és árvák ellátásáról, a férfikéz nélkül maradt gazdaságok ellátásáról tárgyalt a választott képviselőkkel.

Magyarország embervesztesége halottakban 660 ezer főre tehető, ehhez még hozzá kell számítani azt a közel 800 ezer súlyos sebesültet, aki az elszenvedett sérülések következtében munka és keresőképtelenné vált. Nem beszélve a hadifogságba esettekről.

Most még nem tudjuk pontosan, hogy a katonaköteles pataji férfiakból hányan vesztették életüket az idegen földön folyó harcok közben, hadifogságban vagy egyéb módon. A sebesültek és nyomorékká vált emberek, a tönkretett családok számát is nagyon nehéz pontosan meghatározni. Egy biztos. Dunapataj összlakosságának több mint 3 %-a odaveszett az I. világháborúban. Éppen ezért fontos az emlékezés és a háborúban részt vettek visszatekintésének közzététele.

Megérdemlik, hogy emléküket ápoljuk és fejet hajtsunk áldozatuk előtt.

Dusnoki Csaba
Dunapataj Nagyközség polgármestere

 

Katalógus Faddi Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Első világháború Vissza Könyvek