I. VILÁGHÁBORÚS KÖNYVEK

GÁL : Hadifoglyok Somogyban : 1914–1918 (előzetes)

 

A hadifoglyok ügye a világháború elhanyagolt területe, a „leírt” – félig-meddig áruló – katonák kálváriája, akik mit sem számítottak már. Sorsuk csupán egy szelete a hetven milliónak, akik ellenségként szemben álltak a frontokon. A pillanatnyi győztes dolga, hogy őrizze, etesse, foglalkoztassa őket. Talán ez is oka történetük elhanyagolásának a szakirodalomban!? Itt mégsem ezzel találkozik az Olvasó. Somogyi tartózkodásuk, munkálkodásuk a megyében – egy a 64-ből – mérsékelte a termés kiesést, késleltette az összeomlást. Ezért a helytörténet – Somogy – számára ez a tízezer, mondhatni, „fontosabb” a 70 milliónál.

Érkezésük, elhelyezésük, élelmezésük és ruházatuk, fegyelmi ügyeik, stb. a kormány, a hadvezetés és megye teendőinek csak töredéke, 1/36-od része. Fő gondjuk a 366 ezer: a behívások 18-tól 50-ig, a veszteségek, a népesség-fogyás, az ipari és mezőgazdasági termelés biztosítása 6700 négyzet-kilométeren, a népesség és hadsereg élelmezése, járványok leküzdése, menekültek ellátása, nemzetiségeink és a hadifoglyok viszonya, kapzsiság, protekciósok, gyújtogatások.

A téma feldolgozása két okból tűnt aktuálisnak: A magyarországi „fénykor” alkonyán, a '68-as gazdasági reform /„új-mechanizmus"/ visszavonásakor (1973) és az „olajválság” kezdetén ismét szembe fordult egymással „haza és haladás”, a hazai- és világ-gazdaság. 1978-ig ugyanis „nem hagyták begyűrűzni” az addig tízszeresére nőtt olajárat (cca. 30 dollár) és következményeit. A keletkező veszteségek ellenére tartották a „betervezett” életszínvonalat - növekvő hitelekből. A további hitelek már a kamat- és a tőke-törlesztésére kellettek. Így nőtt pár év alatt végzetessé a baj.

A fentiekkel paralel, szakmai út-keresés, magánéleti „csődeljárások” közben, a reménykedés félévtizede alatt készült titkon e dolgozat 1981-ig, majd a jelentkezés, negyedszázada a szigorlat (1983) és avatás következett. Talán e köz- és magánéleti lejtő is benn' foglaltatnak e füzetben, a napvilágra került első világháborús hadifogoly- és somogyi tragédiákban (amelyeket a megyei levéltár fondjai félszázada őriztek, csaknem érintetlenül!). Nemzeti-, egyéni- és fogoly-sors kuszálódik, ötvöződik tehát e munkában, empátia, antipátia kergetőznek a sorok között. Hisz e soknyelvű „idegenlégió”, a hadifogoly munkaerő ára - a frontokon elesett, eltűnt, sebesült somogyiak ezreinek, monarchiabéli katonáink százezreinek élete! (Marczali nagyközség vesztesége besorozott fiainak 4-5%-a, évtizedek negatív népesedési adatai nélkül. A 18-20 millió 4-5%-a pedig közel millió!)

Igaz-e mindez? Vagy magán- és köz-sors halmozódva torzítják, kioltják egymást? Aktuálisak-e az akkori tanulságok, amikor a fennálló új rendszert még épp az előző – 1945 előtti – társadalom bűnei „törvényesítették”? Amikor a századokon át kényeztetett feudális latifundiumokon, középbirtokokon hitbizományok, alapítványi, -„holt-kéz"- birtokok, tőkés nagybérlők következtek, megduplázva fent a kataszteri tisztajövedelemből élők szűk rétegét – akiktől, mint évtizedekig hitték, a szocialista-kori nagybirtokok, monokultúrák „váltották meg” a vidék falvait, kisbirtokosait. A levéltári fondok cédulázásakor feltáruló múlt tehát – szerzői szándék nélkül – még a tegnapi jelen melletti érvelésnek tűnhetett 1978-82-ben. Ám ma ellenkezőleg: a múlt, a XX.sz. eleji nagyüzemi minta „legitimálja” a föld-használatot – az „oszthatlan” mono-kultúrák, erdő és földtulajdonok, szabadpiac világában! Amikor az új „cselédtörvényt” már a gépek diktálják, feleslegessé /munkanélkülivé/ téve egykori szövetkezőt, kistermelőt, bedolgozót, az intenzív termelés feltételét jelentő helyi munkaerőt, a mindenkori biztos fogyasztót.

(A jobbágy – száznégy nap gyalog-robot, az urbáriumok közel százhúsz féle kötelezettsége ellenére – bérleménye termésének 3/5-ével, a „kishaszon-bérlő” a termés felével, harmadával rendelkezett, a cseléd évi munkát, fix bért: konvenciót, javadalmas földet, állattartást, szűkös lakhatást kapott.)

Az Olvasók élményei, életkora, ismeretei döntik el, mit fogadnak el mai és holnapi tanulságul.
(2008. 04. 21, 22/03h. 05.05 /13., 14/03/30h., 05.24.06.11.10h.17. 07. 08. drgj.)

Katalógus Gál Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Első világháború Vissza Könyvek