I. VILÁGHÁBORÚS KÖNYVEK

Hadifogoly magyarok története (előszó)

1. kötet

A
HADIFOGOLY
MAGYAROK TÖRTÉNETE

I. kötetét szerkesztette PILCH JENŐ hadtörténeti író, a Magyar Tudományos Akadémia 1. tagja, ny. m. kir. honvédezredes ; II. kötetét BAJA BENEDEK író és festőművész, volt orosz hadifogoly, a tartalomjegyzékben felsorolt munkatársak közreműködésével.

A művet történelmi szempontból dr. LUKINICH IMRE egyetemi ny. rendes tanár, a Magyar Tudományos Akadémia 1. tagja, irodalmi szempontból pedig ZILAHY LAJOS író, a Kisfaludy Társaság és a Petőfi Társaság tagja nézte át.

A mű stiláris egységesítését SÁRKÖZI GYÖRGY író végezte.

A munka alapjául szolgáló adatok összegyüjtésénél nyujtott segítségért a m. kir. Hadtörténelmi Levéltárnak, GRIVICIC GYULA ny. m. kir. honvédezredesnek, a m. kir. Hadtörténelmi Levéltár bécsi bizottsága vezetőjének, valamint számtalan volt hadifogolynak tartozunk köszönettel.

Minden cikkért szerzője felelős.

Budapest, 1930 december havában.

A MŰ SZERKESZTŐI
ÉS KIADÓJA.

 

2. kötet

A "HADIFOGOLY MAGYAROK TÖRTÉNETE" II. kötete kizárólag az oroszországi hadifogságba került magyar katonák sorsát ismerteti.

Időrendbe foglalva pereg le az olvasó előtt a hadifogoly-tömegek kollektív életének megrázó története. Összefoglalt egységes és hiteles leírását adja a történteknek. Hogy az olvasó ennek a méreteiben is páratlan tömegtragédiának okait és körülményeit egyéni élményeken keresztül is megismerhesse, időről-időre, eredeti, ma már történelmi becsű naplójegyzetekkel és művészi értékű leírásokkal illusztráljuk az események leírása során.

A mű hiteles történelmi alapját alkotó eredeti okiratok és adatok forrásait, miután a szokásos felsorolás a mű korlátozott terjedelmét lényegesen megszűkítené, mindenütt csupán a megfelelő helyen közöljük.

Alapvető fontosságuk miatt külön is megemlítjük: a hadilevéltárak idevonatkozó anyagát, a magyar, osztrák, német, dán, svéd, svájci, amerikai és a nemzetközi vöröskeresztes szervezetek jelentéseit, az amerikai Keresztyén Ifjak Világszövetsége (Y. M. C. A.) beszámolóit, a saját és a német vöröskeresztes egyletek által a foglyok látogatására kiküldött nővérek jelentéseit, valamint a volt Központi Cenzurahivatal havi összefoglaló jelentéseit és szemelvényeit.

Ez utóbbi páratlanul érdekes és egyedülálló tömeglélektani tanulmány értékével bír és élesen világít bele milliós embertömegek lelki életébe.

Aprólékos részletekre kiterjedő munkát írni nem lehetett a dolog természeténél fogva sem.

Milliót is meghaladja a foglyok száma. Százezrek sínylődtek közel egy teljes évtizedig a föld egyhatodát kitevő végtelen birodalomban és átélték a világtörténelem legnagyobb, legvéresebb forradalmát és polgárháborúját, amelynek véres zürzavarában egymást kergető események – ezideig teljesen hitelt érdemlő módon földolgozva még nincsenek.

Bár az összegyüjtött terjedelmes adatanyagból csak a legfontosabbakat vehettük figyelembe, mégis olyan nagy és bonyolult eseménytömeg került feldolgozásra, hogy tévedések előfordulhatnak. Köszönettel vesszük, ha az olvasó ilyen természetű lényeges észrevételeit velünk közli, hogy a további munka során azokat figyelembe vehessük.

A műben közölt fényképek, festmények, rajzok, stb. ez alkalommal kerülnek elsőízben nyilvánosságra, a volt hadifogoly-munkatársak szívességéből, akik rendkívül nehéz, kalandos, sőt gyakran életveszélyes körülmények között készítették, őrizték meg és hozták haza az oroszországi hadifogságnak ezeket a beszédes, ma már történelmi becsű emlékeit.

Reméljük, hogy az idők folyamán még sok, ezideig ismeretlen emlék gyűlik egybe a Magyar Nemzeti Múzeum világháborús emlékgyüjteményébe, ahol a szereplő tömegek nagy száma következtében a magyar nemzet egyetemes történetében is jelentékeny tragédia emlékei a jövő kutatói számára hozzáférhetőkké válnak és egyben elkerülik az egyébként biztos elkallódást.

 

Katalógus Hadifogoly magyarok története Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Első világháború Vissza Könyvek