I. VILÁGHÁBORÚS KÖNYVEK

KURTZ – KRISTÓFY : A cs. és kir. „Albrecht főherceg” 44. gyalogezred és a cs. és kir. 105. gyalogezred története (előszó)

Még soha nem vésett Klio ércironja a történet táblájára oly világrendítő jelentőségű eseményeket, mint ama gigászi birkózás, melyet valaha is a világ látott és melynek vérrel itatott hullámai – nem sejtett hevességgel – majdnem minden ország határain feltajtékzott.

Mint a viharverte, mélyen haragvó tenger hullámcsapásai, fékevesztett tajtékját, a láthatárt elhomályosító, mindent, ami szerves megsemmisíteni fenyeget: úgy tombolt a háború könyörtelen bosszú istennője viruló tájékon, mindent, ami életet lehel, megtámadva mindent, amit emberi kéz alkotott lerombolva, mindent elsöpörve, mit emberi lángész kitermelt és amivel kultúra és műveltség a századok fáradhatatlan munkásságával az emberiséget boldogította.

Nemzetek óriásméretű tusája vette kezdetét!

Ezerkilométeres arcvonalakon milliós hadseregek ütköztek össze ádáz csatákban, melyekkel szemben Lipcse, Waterloo, Sedan, Mukden és Saho nevei elhomályosulnak.

És nem dinasztikus törekvéseknek megvalósítása, sem magas nemzet-etikai javak biztosítása képezték az ellenségeskedések kitörését: Nem! Nemtelen indító okok voltak a mozgató rúgók.

Irígység, kapzsiság, bosszúállás, sötét nemzeti törekvések és becstelen hitszegés jellemzik kárhozatos eljárásuk útját.

Ellenségektől körülvéve, ezernyi veszedelemtől fenyegetve most arról volt szó, trónt és hazát megvédeni.

És ekkor egy isteni kép tárult elénk!

Nemzetek és népek egyesülése egy törekvésben, egy gondolatban és egy vasakaratban: A győzelemben!

Egymással vetélkedett a nemzetek páratlan áldozatkészsége.

Lángoló hazaszeretet, pétdátlan kitartás biztosították kezdettől fogva sikerünket.

A nemzetek és vele a hadsereg eme nagyszerű munkájából – mely kötelességtudásban és halálmegvetésben emberi mértékeket meghaladó teljesítményeket hajtott végre – ezredünk dicsőségesen vette ki részét.

Ezredünk: egy nemzet gyermekei, kiknek lelkéből a hazaszeretet lángja bevilágított a lövészárkokba és melynek dinasztikus érzéséből fakadtak a történelmi szavak: „Vitam et sanguinem pro rege nostra Mária-Terézia”.

Ezredünk: egy nép leszármazottja, melynek hajthatatlan győzniakarásából hangulatot merített a hadsereg.

Ezredünk: egy országból való, mely munkássága és a háborús céloknak való alárendeltségével a végső győzelem gazdasági előfeltételeit megteremtette; ezen ezredet mindég az első sorokban látjuk, hol ismételten fényesen megállta erőpróbáját dinasztikus szeretetének és hűségének, valamint magas katonai és erkölcsi értékével döntő eredményeket fűzött győzelmes zászlóihoz.

Büszkén jegyzem ide, hogy ezt a kiváló színmagyar ezredet vezéreltem a háborúban és az összeomlás után – mint az ezred dandárparancsnoka a Piavetől – teljes felszereléssel vezettem vissza – harcok árán – hazájába, a gyönyörűséges Somogyországba.

A sors kegye egyszersmint megadta nekem azt a ritka szerencsét, hogy majdnem kéttized évvel a háború után megírhattam történetünk előszavát.

Ebben kötelességhűn meg akarok emlékezni a derék 44-es tisztikarról és legénységről, azok minden egyes oszlopos tagjáról, kiknek hálás bajtársi üdvözletemet és köszönetemet küldöm, ama hősies teljesítményekért, melyekkel a magyar fegyverdicsőség körül szerzett érdemeink öregbítése és szilárdításához hozzájárultak.

Ezredünk – majdnem tízezer ember veszteségével a vérveszteség listáján második helyen áll és az összes magyar ezredek között legkisebb a foglyul ejtettek száma.

A történetírónak marad fenntartva ezredünk háborús multját méltatni.

A volt 44-esek tisztikara osztatlan bizalma Kurtz Géza ny. ezredes bajtárs felé fordult és hívta meg az ezred haditörténet megirására. Ennek a kitüntető megbízásnak az író derekasan megfelelt, mert egy őszinte, egyszerű, tárgyilagos, a valósághoz hű, fáradságos hangyamunkát produkált, hogy azt a volt 44-esek a maguk legmeghittebb háborús apotheosisának tekinthetik.

Ez a forrásmunka – hiteles okmányként – megfogja mutatni a jövendő nemzedéknek azt az utat, melyen haladva egy nemzet polgári és katonai erényei a honfiúi kötelességek ideális céljait elérheti.

Hiszen ezrek és ezrek – Somogy és Tolna vitéz fiai közül – vérükkel jelezték a hűséges kötelességteljesítés tövises útjának határköveit és kimagasló példáját adták trón és haza iránti változhatatlan ragaszkodásnak.

Ti hősök! Szétszórt sírjaitok előtt a vándor néma hódolattal fog megállni.

Ti hűségesek! Kik véres harcban estetek el, nevetek a nemzet szívébe bevésődött és átöröklődik nemzedékről nemzedékre hősi vitézségtek híre; neveteket pedig kegyeletes hálával fogják említeni.

Indulj útnak szeretett izenetvivőnk magasztos hivatásod pályáján és hirdesdd palotában és kunyban egyaránt, hogy a 44-esek – Legmagasabb Hadurunk hatalmas hívószavának engedelmeskedve – teljesítették kötelességüket.

E felemelő tudat a jövőben is örökké fénylő vezércsillagát fogja képezni: Istennek, Királynak és Hazának szentelt életüknek.

Budapest, 1937 szeptember havában.

BAUER tbk.

 

Katalógus Kurtz – Kristófy Tartalom nincs
KATALÓGUS TARTALOM

Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Első világháború Vissza Könyvek