I. VILÁGHÁBORÚS KÖNYVEK

NEMESTÓTHY-SZABÓ : Naplóm, 1914–1918 (előszó)

Midőn 1914-ben a világháború kitört, s én is hadbavonultam, az egész közvéleményünk meg volt győződve arról, hogy a megindult háború nagyon rövid ideig fog tartani.

Szerbiával szemben biztosra vettük a gyors és teljes győzelmünket, de teljes hittel reméltük az általános győzelmet még akkor is, amidőn Oroszország, Franciaország és sok más állam is megüzente nekünk a háborút. De ahogyan az összeomlás történt – miként az események 1918-ban lezajlottak – azt elképzelhetetlennek tartottuk, mert még a legrosszabb esetben is ötven százalékos békéről voltunk meggyőződve.

A háború gyors befejezése reményében kezdtem az eseményeket lejegyezni. Eleinte nem is írtam naplót, hanem csak a feljegyzéseimet írtam le. Ahogyan bővültek a feljegyzéseim, úgy alakult ki a jelen naplóm, amelyet a háború utolsó percéig állandóan vezettem, s kis jegyzőkönyveimet oly gondosan őriztem, mint kedves, hű barátaimat.

A naplóm leírásánál az általános helyzet ismertetésével nem foglalkoztam – a világháború irodalma oly óriási nagy, hogy igazán szükségtelennek tartom az általános katonai és politikai helyzet vázolását. Aki a világháború történetét ismeri, az igen könnyen beleillesztheti abba az én szerény naplóm tartalmát is.

Most, midőn letisztáztam jegyzeteimet, hangsúlyoznom kell, hogy nem a nyilvánosság számára írtam. Megtartottam eredeti stílusát és tartalmát, pedig a stílus nem mindig a leggondosabb, hiszen feljegyzéseimet sokszor a leghevesebb ütközetek alatt írtam. Ha utódaim egyszer a nyilvánosságra akarnák naplómat hozni, a szükséges átdolgozást rájuk bízom.

E naplómhoz mellékelve van sok eredeti parancs, jelentés, írás, kép, fénykép és más hadiokmány, amelyek igen becses emlékeim és értékükben mindig emelkedő történeti relikviák. Kérem a napló olvasóit és tulajdonosait, hogy becsüljék meg ők is ezeket!

Az összes térkép eredeti, és a háború véres csatáiból származnak [a családi hagyatékból egyik sem került elő – a kiadó]. Mellékelve van a Magyar Katonai Közlöny 1923. évi 9–12. számú füzete is, amely az én 1915. május 13-án Chyrównál [ma: Xиpiв, Ukrajna] végrehajtott csatározásom leírását tartalmazza [a családi hagyatékból nem került elő – a kiadó]. A naplómba beragasztott újságcikkeket később helyeztem el.

Isten óvja meg hazánkat és adjon nemzetünknek, a magyar hazának szebb és boldogabb jövőt!

Budapest, 1934. február

Nemes-Tóthi Nemestóthy-Szabó Béla m. kir. nyug. tábornok,
a m. kir. „Árpád fejedelem” 2. huszárezred
és a m. kir. 1. lovasdandár volt parancsnoka

 

Katalógus Nemestóthy-Szabó Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Első világháború Vissza Könyvek