I. VILÁGHÁBORÚS KÖNYVEK

Orosháza és orosháziak az első világháborúban (előszó)

Köszöntjük a Tisztelt Olvasót!

Közel három esztendős készülődés, anyaggyűjtés, kutatás, majd több hónapos összegzés után nyújtjuk át Olvasóinknak az Orosháza és orosháziak az első világháborúban 1914 – 1918 című albumot. Az a cél vezérelt bennünket, hogy a mai nemzedék jobban megismerje városunk történetének ezt a fejezetét. A szerzők igyekeztek hiánypótló tanulmányokat megírni, korabeli fotókat összeszedegetni, igyekeztek eddig ismeretlen könyvtári, múzeumi, levéltári anyagokat föltárni.

Eltelt egy évszázad, ahogy akkoriban nevezték az első világégés, a „nagy háború” óta. Emlékezünk. Emlékezünk a háború vérzivatarában elesettekre, a túlélőkre, a nagyapákra, dédapákra, rokonokra, orosháziakra.

Orosháza első világháborús emberveszteségét 1500 főre becsülhetjük. Az 1920-as évek összesítései után (1156 fő hősi halott) még sokan reménykedtek, a magáról életjelet nem adó, esetleg fogságba esett fiú, a férj, a családapa hazaérkezésében.

A négy esztendőt meghaladó világháború különböző frontjain, a monarchia déli szögletétől az északi részéig, az orosz fronttól az olasz frontig mindenüvé odavezényelték az orosháziakat. Esküjükhöz híven férfiasan küzdöttek, élt bennük a győzelem reménye. Azután belefáradtak a nagyon elhúzódó háborúba. A központi hatalmak a háborút végül elvesztették, az Osztrák – Magyar Monarchia szétesett.

A háború nemzetközi és hazai irodalma, az elmúlt évszázadban, áttekinthetetlen méretűvé duzzadt. Orosházáról és a háborút átélt orosháziakról azonban még nem született önálló összefoglaló munka. Sal János 1916-ban írt az igen sok sebesültet ápoló orosházi Vöröskereszt Egylet történetéről, szélesebb körben vált ismertté Kálmán Rezső: Az orosházi evangélikus hősök emlékezete című, közel 800 nevet tartalmazó, 1925-ben napvilágot látott füzete. A legtöbb orosházit két gyalogezredbe sorozták be. Békéscsabán adták ki Machalek Pál kötetét a 101. császári és királyi gyalogezredről, az orosházi Demartsik nyomda jelentette meg Bárdi István könyvét a nagyváradi 4-es honvédekről. Az 1920-as évek végén tervezték egy Orosháza című monográfia megírását, Kálmán Rezső evangélikus lelkész, egykori tábori lelkész vállalta el a háború történetének földolgozását. A vállalkozás – sajnálatunkra – nem valósult meg.

A Polgári Olvasókör és más egyesületek könyvtárában az orosháziak szomorúan lapozgatták a Nagy háború írásban és képekben című album köteteit, a magyar tüzérről, a magyar gyalogságról szóló kiadványokat, ahol sok orosházi katona életpályáját örökítették meg.

Még a második világháború (1939 – 1945) befejezése után is húsz esztendő telt el, mire 1965-ben megjelent a Nagy Gyula szerkesztette Orosháza története és néprajza két terjedelmes kötete, amelyben a szerkesztő egykori gimnáziumi történelem tanára, Fancsovits György összegezte és elemezte az első világháború eseménytörténetét. Ennek is fél évszázada.

A szerkesztő köszönetet mond a könyv elkészítésének támogatásáért dr. Dancsó József és a hivatalában őt követő Dávid Zoltán polgármester uraknak, a városi képviselőtestület tagjainak, Németh Béla képviselő úrnak, az emlékbizottság elnökének, Süléné Baranyai Ilonának, az emlékbizottság titkárának, Rózsa Zoltán úrnak, a Nagy Gyula Területi Múzeum igazgatójának valamint dr. Jároli József lektor úrnak, gondos munkájáért. Megköszönjük a tanulmányok íróinak, a kötet minden munkatársának áldozatos tevékenységét.

Kötetünket tisztelettel ajánljuk Olvasóinknak, tanulmányozzák érdeklődéssel kiadványunkat!

Koszorús Oszkár
szerkesztő

 

Katalógus Orosháza és orosháziak az első világháborúban Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Első világháború Vissza Könyvek