I. VILÁGHÁBORÚS KÖNYVEK

VOLENTICS : Sződi hősök könyve (előszó)

Meghajolunk az áldozatok emléke előtt,
akik a legdrágábbat:
az életüket adták Magyarországért.
Béke poraikra!
Nyugodjanak békében!

ELŐSZÓ

Az első világháború (korabeli szóhasználattal: Nagy Háború) centenáriuma arra kötelezi a helytörténészt, hogy igyekezzen minél többet feltárni a múlt emlékeiből, ezzel is táplálva a közösség kollektív emlékezetét a száz évvel ezelőtt történtekkel kapcsolatban. Így van ezzel e könyv szerzője is. E könyv célja: örök emléket állítani a katonahősöknek. Őrizzük meg ezeken a lapokon az emléküket, tisztelegjünk életük és haláluk előtt!

Nem a történelemkönyvekből ismert, átfogó első világháborús történetet szerettem volna közreadni – az elolvasható másutt több száz kötetben –, hanem a szűkebb pátria, Sződ és környéke, Göd, Sződliget és Csörög regionális története lett most a fókuszba állítva...

Tudjuk, sok sződi családnak okozott örökké fájó veszteséget az elesett hozzátartozó halála, de a hátországi hétköznapokat is meghatározóan befolyásolta a katona családtag nélkülözése; megsebesülése vagy fogságba kerülése.

A Szent Korona országaiból hadba szólított közel 4 millió katonából 661 ezer elesett és 743 ezer megsebesült. Az e kötetben bemutatott 117 hősi halott, valamint a 278 megsebesült és hadifogságba került – jórészt gyalogos baka – száma e sokasághoz képest ugyan elenyésző, de a kis földműves település tagjainak, családjainak számára meghatározó volt.

A több száz bevonult katonából – mai ismereteink szerint – több mint százan sohasem térhettek vissza szeretteikhez. Ők azok, akik ma is idegen földön – az első világháború európai frontjainak háborús tömegsírjaiban – alusszák örök álmukat.

Azt is mondhatnánk: meghaltak, hogy éljen a haza, azonban nem önként álltak be katonának, nem a hazájuk iránt érzett aggodalomból fakadóan vonultak be, hanem a monarchia terjeszkedési politikájának voltak kiszolgáltatottai.

A helytörténeti kutató az elődök régi adósságát törleszti most azzal, hogy száz évvel az események, és 77 évvel az elesettek emlékére állított sződi Hungária Istenasszonya (Hunnia) emlékmű felavatása után a háború helyi főszereplőit is bemutatja. Eddig csupán az elesettek nevét ismertük, a hadifoglyokról, sebesültekről viszont nem tudtunk semmit sem. A sződi emlékművön csak nevek olvashatók. Kik voltak ők? Hol estek el és hány évesen? Vajon rajtuk kívül még hány sződi harcolt, sebesült meg, vagy esett fogságba? Régóta foglalkoztattak ezek a kérdések, és mivel sikerült a jó néhány évig tartó adatgyűjtés végén választ kapnom ezekre a kérdésekre, megosztom az Olvasóval is az eredményt. Elvégeztem, megtettem, amit a szülőföld szeretete megkövetelt.

Mint lokálpatrióta önkormányzati képviselő sikerként éltem meg, hogy 2006-ban sikerült kijárnom az országosan is egyedülálló, addig elhanyagolt, csipkerózsika álmát alvó Hunnia emlékművünk felújítását. Nagyrészt szervezőmunkámnak köszönhető a szobor szakszerű restaurálása, hiányzó részeinek újraöntése. A szobor előtti tér azóta a hősök napi megemlékezések méltó helyszíne.

Talán erre az emlékműre is felkerülhet egyszer egy negyedik tábla az általam újonnan feltárt és e kötetben először bemutatott, eddig az ismeretlenség homályába burkolózó 23 hősi halott nevével.

A helyi sebesültek, fogságba esettek száma igen magas (278 fő), viszont azt nem lehet megállapítani, hogy mennyien lettek besorozva vagy csatlakoztak népfelkelőként a harcokhoz. Egy bizonyos: ők legalább visszatértek a szülőfalujukba, a családjukhoz. Külön öröm volt, hogy a kutatómunka során három, a frontról visszatért dédapám adataira is rábukkantam a sebesültek között.

De nem csak a mai Sződ településről származó katonák adatai szerepelnek e lapokon. Mint bizonyára sokan tudják, Sződ településből épp a háborús években vált ki Felsőgöd (1915), majd valamivel később Alsógöd (1921), utána Sződliget (1950) és a közelmúltban Csörög (2002) település is. A felsorolt nevek között ezért előfordulnak e később önállósodott falvakból származó katonák is, hiszen a nyilvántartások szerint Sződ volt a korabeli származási helyük. Néhány iparos közvetetten úgy került be e kötet lajstromába, hogy a háború idején még más, távolabbi településen lakott, majd csak a békeidőben nyitott kereskedést,vagy kezdett ipart űzni az 1920–1930-as években Felső- vagy Alsógödön, vagy a formálódó Sződliget-telepen. A korabeli ipari, kereskedelmi almanachokban büszkén felsorolták frontszolgálatuk helyeit és kitüntetéseiket is.

Hiteles, tiszta forrásokra támaszkodó mű született.

Legfőbb forrásom a bécsi Hadilevéltár (Kriegsarchiv) állományában kutatható Osztrák–Magyar Monarchia I. világháborús veszteséglistája (Verlustliste) volt, amit a Császári és Királyi Hadügyminisztérium sorszámozott füzetek formájában bocsátott ki Bécsben heti, esetenként szinte napi rendszerességgel, összesen 878 füzetben, több mint 39 ezer oldalon. Ezekben szerepelnek a sződi katonák adatai is rövidítve, németül, esetenként pontatlan írással (pl.: a név és a születési év gyakran helytelenül). E füzetek digitalizált másolatai többek között a Sződről besorozott katonákról is sok információt szolgáltatnak. A veszteséglisták egyaránt tartalmazzák tisztek, sorkatonák és önkéntesek (népfelkelők) adatait, de nem csupán az elesett személyek, hanem a sebesültek, betegek, eltűntek és fogságba esettek nevét is fellelhetjük bennük. Elvileg szerepel a név, rendfokozat, csapattest (ezred), alosztály (század), az illető származási megyéje (esetünkben Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye), lakóhelye (Sződ, Felsőgöd, Kisgöd, Göd), továbbá a születési év, az ütközet helye és a veszteség típusa (meghalt, megsebesült, hadifogságba esett), esetleg egyéb megjegyzés. A Hírek sebesültekről és betegekről (Nachrichten über Verwundete und Kranke) adatai között egyes esetekben a sebesülést és a betegséget pontosan feltüntetik, más esetekben csupán a beteg szót használják.

A pontos életrajzi adatok vonatkozásában a másik jelenős forrás a Váci Püspöki és Káptalani Levéltár plébániai anyakönyveinek adatbázisa volt. Ebből, és részben az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza (Mormon Egyház) anyakönyvi adatbázisainak felhasználásával sikerült a kötetben szereplő személyek családi adatait pontosítani. Ezeken túl az életrajzi adatokat a korabeli ipari és kereskedelmi almanachok, adattárak és gyászjelentések adataival is kiegészítettem.

2013-ban a sződi hősök napján elhangzott felhívásomnak – miszerint várom e kötethez a háborúval kapcsolatos fotókat, tárgyakat – sajnos nem lett eredménye. Csupán egy(!) idős sződi asszony jelentkezett korabeli fotóval, az is a második világégéssel volt kapcsolatba hozható. A Gödi Körképben megjelent felhívásra is csak egy felsőgödi család jelentkezett.

Köszönet mondok volt középiskolai osztálytársamnak: a Magyar Hadisír-gondozásért Kitüntető Címmel elismert Halasi László hadisír-kutatónak (Ráckeve–Kiskunlacháza) hasznos útmutatásaiért, Jerzy Nowak atyának a sződi plébánia anyakönyvekben történő kutatási lehetőségért, Bátorfi Józsefnek az alsógödi adatok pontosításáért, Gallé Gábornak és Gyimesi Györgyné sz. Kazányi Emíliának a felsőgödi hősök hozzátartozóinak felkutatásáért, Láng Józsefnek a sződi Dinka család adataiért, valamint a két háború közötti volt sződi iskolaigazgató, Könyves László Budapesten élő menyének, akitől megkaptam a sződi emlékmű avatásának eddig sohasem látott, eredeti fotóit.

E kötet kiadása elsősorban tisztelgés azok előtt, akik a legdrágábbat, az életüket áldozták a hazáért, nekünk, utódoknak pedig a legfőbb erkölcsi kötelességünk, hogy fejet hajtsunk világháborús hőseink előtt.

Legyenek ők örök példaképeink! Nyugodjanak békében!

Kelt az Úr 2016. esztendejének
mindszent havában

Újsződi Volentics Gyula mkl
helytörténeti kutató

 

Katalógus Volentics Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Első világháború Vissza Könyvek