Tanulmányok a holokausztról

 

CÍM : Tanulmányok a holokausztról

KIADÁS ÉVE : [2001]-2021

TARTALOM : Tartalom I. köt.

KATALÓGUS : Katalógus I. köt.

TARTALOM : Tartalom II. köt.

KATALÓGUS : Katalógus II. köt.

TARTALOM : Tartalom III. köt.

KATALÓGUS : Katalógus III. köt.

TARTALOM : Tartalom IV. köt.

KATALÓGUS : Katalógus IV. köt.

TARTALOM : Tartalom V. köt.

KATALÓGUS : Katalógus V. köt.

TARTALOM : Tartalom VI. köt.

KATALÓGUS : Katalógus VI. köt.

TARTALOM : Tartalom VII. köt.

KATALÓGUS : Katalógus VII. köt.

TARTALOM : Tartalom VIII. köt.

KATALÓGUS : Katalógus VIII. köt.

TARTALOM : Tartalom IX. köt.

KATALÓGUS : Katalógus IX. köt.

TARTALOM : Tartalom X. köt.

KATALÓGUS : Katalógus X. köt.

TARTALOM : Tartalom XI. köt.

KATALÓGUS : Katalógus XI. köt.

ISMERTETÉS : Az 1. kötetben közölt tanulmányok ismertetik a magyarországi keresztény egyházak viszonyulását a holokauszthoz, a zsidó népirtás sajtóbeli tálalását, a holokauszt ábrázolását a magyar irodalomban, szólnak a témával foglalkozó tankönyvekről, valamint a rendszerváltás kori Magyarországnak a holokauszthoz való viszonyáról.
A 2. kötetben egyebek mellett olvashatunk a magyarországi zsidó hitközségekről, az antiszemitizmus gyakorlati megvalósításáról a közigazgatásban, az erdélyi, a szolnoki, a pécsi és a gyöngyösi zsidóság történetéről.
A 3. kötet szintén kisebb közösségek (Csík vármegye, Dés, Kiskunhalas, Kaposvár) sorsát vázolja fel, de foglalkozik a túlélők irodalmi művekben olvasható Auschwitz-képével, valamint Bibó István tanulmánya nyomán a felelősség és a felelősségrevonás kérdésével is.
A 4. kötet írásai a háborús időszak mellett a korábbi zsidóellenes intézkedésekkel és a háború utáni kérdésekkel is foglalkoznak. Egyebek mellett olvashatunk a zsidókérdés képviselőházi vitákban való tárgyalásáról, a zsidótörvények végrehajtásáról, a kárpótlás kérdéséről.
Az 5. kötet ismét hármas tagolású. Egyebek között olvashatunk Teleki és Bethlen nézeteiről, magyarországi mentőakciókról, az Auschwitz-jegyzőkönyvekről, Eichmann perének magyar vonatkozásairól, a túlélők visszaemlékezéseiről.
A 6. kötet egyebek mellett több megközelítésben is tárgyalja Észak-Erdély zsidóságának megpróbáltatásait, de Bars és Hont vármegyék, továbbá Kiskunmajsa ide vonatkozó történetéről is olvashatunk. Tanulmány mutatja be a vészkorszak muzsikus áldozatait, de írás szól a házmesterek szerepéről, a főispánok felelősségre vonásáról is.
A 7. kötet többek között a sajtó vészkorszak előtti és alatti működését, a deportálások menetének meghatározását, a gettóéletet, kisebb közösségek megpróbáltatásait mutatja be.
A 8. kötet foglalkozik a Szovjetunió területén megszálló feladatokat ellátó magyar csapatok szerepével a holokauszt eseményeiben, a történések kolozsvári tanúival, a holokauszt Kádár-korszakbeli reprezentációjával.
A 9. kötetben olvashatunk az erdélyi zsidóüldözésekről, a magyar zsidó egészségügyi szakemberek megpróbáltatásairól, a traumák feldolgozásáról a túlélők körében, a negyvenes évek végi kárpótlásokról.
A 10. kötet egyebek között az auschwitzi deportálások vasúti megszervezéséről, a csendőrségnek a deportálásokban betöltött szerepéről, a holokauszt iskolai feldolgozásáról közöl tanulmányokat.
A 11. kötet a tanulmányok közlése mellett emlékezés is egyben: a sorozat elindítója, a neves magyar számazású professzor, Randolph L. Braham életét, munkásságágát bemutató írásokat is közread.

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Második világháború
Vissza
Polc