Fényes külsõségek között, nagyszámu közönség jelenlétében zajlott le az 5-ös honvédek ünnepe

(Délmagyarország, 1930. szeptember 10. szerda, p. 4.)

(A Délmagyarország munkatársától) A szegedi volt 5-ös honvédek bajtársi szövetsége impozáns ünnepséget rendezett vasárnap. Az ünnepségeken sokan vettek részt a környékbeli városokból, különösen nagyszámu küldöttség érkezett Vásárhelyrõl és Makóról.
A délelõtti ünnepségek szinhelye a Szukováthy-téri sporttelep volt. A közönség már a korai órákban ellepte a teret. A volt 5-ös honvédek legnagyobbrésze családjával együtt érkezett. Felvonultak a 46-osok Kouff Róbert tábornok vezetése alatt, megjelentek a többi volt katonai alakulatok kiüldöttei is. A feldiszitett tábori oltár jobb oldalán a helyõrség diszbe öltözött tisztjei állottak. A vitézek küldöttségét vitéz Fegyveres tábornok vezette. Gyors egymásutánban jöttek ezután a különbözõ küldöttek: a leventék alakulatai, a középiskolások csapata, a vásárhelyi volt honvédek, a társadalmi egyesületek zászlaik alatt. Nagy tetszést aratott a kübekházai sváb gazdák tekintélyes, feketébe öltözött csoportja, amelyet Huhn János tanitó vezetet.
A tábori oltár mellett foglaltak helyet a társadalmi élet vezetõi. Ott volt dr. vitéz Shvoy Kálmán vegyesdandárparancsnok, a bajtársi szövetség elnöke, a város képviseletében dr. Somogyi Szilveszter polgármester jelent meg. Mellette foglalt helyet dr. Lõw Immánuel fõrabbi, ezután dr. Berecz János, dr. Kogutowitz Károly egyetemi tanárok, dr. Buócz Béla rendõrfõkapitányhelyettes, dr. Boross Dezsõ, dr. Zombory Jenõ, Wimmer Fülöp kamarai elnök, Körmendy Mátyás felsõházi tag és még sokan mások.
A tábori misét Németh József, az 5-ös honvédek volt tábori lelkésze, jelenlegi amerikai plébános mondotta. Beszédében izzó szeretettel emlékezett meg azokról a bajtársakról, akik a harcmezõn életüket áldozták. A mise után a Visszhang dalárda elénekelte a Hiszekegyet, majd a honvédzenekar indulója után Kolos Margit mondott prológot. Ezután dr. vitéz Shvoy Kálmán lépett az emelvényre és üdvözölte a megjelenteket:
- Szövetségünk egyik kitûzött nagy célja - mondotta -, az ezred volt laktanyája, a szegedi régi honvédlaktanya falában egy hõsök emlékét megörökitõ emléktábla felállitása. Ehhez anyagiakat elõteremteni, mai napunk, mai ünnepünk egy másik célja.
- Amikor a mai ünnepünkön az összes megjelenteket szivbõl üdvözlöm, õszinte hálával köszönöm, hogy bennünket ily nagyszámmal megtisztelni méltóztattak. Köszönöm elsõsorban Szeged polgármesterének, hogy bennünket megtisztelt és hogy szövetségünket oly sokszor támogatta. Köszönöm az összes hatóságoknak, hivataloknak, testületeknek, stb.-nek, hogy minket ily nagyszámban felkerestek, hogy velünk együtt ünnepeljenek. Köszönöm a vitézi rendnek és az összes társbajtársi egyesületeknek, hogy velünk együttérzõ szivük dobbanását elhozták ide. Végülmegváltozhatatlan barátsággal, õszinte, becsületes bajtársi érzésekkel köszönöm a szövetségünk minden egyes tagjának, hogy eljött az ünnepélyre, különösen a vidékieknek, akik oly kedvesek voltak és a mai nehéz viszonyok között ezt a nagy áldozatot meghozták. Kérem a szövetség minden egyes tagját, hogy a mai szép ünnepélybõl meritsen ujabb erõt magának, hogy a szövetség fejlõdése és a bajtársi kegyelet megvalósithatása érdekében tovább éljünk, dolgozzunk, fejlõdjünk, amig bevonhatjuk mindazon testvérünket a szövetségeb, akik a régi 5-ös honvédek tagjai voltak.
A tábornok szavait zugó éljenzés fogadta. Dr. Somogyi Szilveszter polgármester volt a követekezõ szónok. A város nevében üdvözölte az 5-ösöket. Beszédében megemlékezett az ezred hõsi harcairól. A Visszhang Dalkör éneke után Acsay Dezsõ szavalt, után [sic!] Elek Ica zenekisérettel irredenta-nótákat énekelt. Dr. Fejérváry Bertalan, Vásárhely tanácsnoka a vásárhelyi bajtársak üdvözletét tolmácsolta, Lovag Mimi irredenta-verset szavalt, majd Mészáros Csordás István az altiszti kar és legénységi állomány nevében üdvözölte az 5-ösöket. Végül Arany József énekelt és Kolos Margit szavalt.
Az ünnepség után a megjelentek a tábori konyha körül gyültek össze. A szabadtüzhely, a csajkák zöreje, a szakács buzgolkodása visszaidézte a régi emlékeket. Egy órakor szabadégalatti ebéd következett, amelyen sokan vettek részt.
A délután folyamán a Széchenyi-téren folytatódott az ünnepség népünepély formájában. Valóságos népvándorlás indult meg a kordonnal körülzárt térre. Az agilis rendezõség eleven és szines programot állitott össze. Csárdák, büffék, tombolasátrak, cukrászdák zsufolásig megteltek közönséggel. A délutáni kabaréelõadás az esõ miatt elmaradt, de az esti annál jobban sikerült. Felléptek: Lovag Mimi, Kolos Margit, Sándor Stefi, Veszely Pál, Károlyi Vilmos és még mások. A Széchenyi-tér még a késõ éjjeli órákban is népes volt.

*

Az 5-ös napon két kegyeleti staféta is indult a belvárosi temetõbe, hogy koszorut helyezzen a hõsi emlékre. Délelõtt 9 órakor indították el a Rákóczi-szobortól a 6x20 km-es kerékpárosstafétát, amely Félegyházára és onnan vissza a temetõbe futott. Az indulásnál megjelent dr. vitéz Shvoy Kálmán vegyesdandárparancsnok is. A Szegedi Vasutas Sport Egylet 3 férfi és 1 nõi, az UTC és az SzTK 2 férfi stafétát állitott a starthoz. Fél 12 órakor a Szukováthy-térrõl indultak el a futók és egyidõben értek a temetõbe a kerékpárosokkal. Ezt a stafétát az SzVSE nyerte meg: Trényi Lajos, Hajdu Antal, Csonka István, Bodó József, Kiss Lajos és Hódy Antal csapattal. Második és harmadik a Vasutasok II. és III számu stafétája volt, negyedik az SzTK, ötödik a Vasutasok nõi stafétája. A Szukováthy-térrõl induló stafétákban a katonaság, a leventék, a sportegyesületek és a középiskolák indultak. Elsõ lett az SzTK csapata Gémes, Lintner, Janicsek, Angelmayer I., Ruzicska, Jovanovics, vitéz Deák, Juhász, Kafcsák, Benke, Angelmayer II., Rácz, Kovács, Bessenyei, Rehnyetz összeállitásu csapata. Második a Tanitóképzõ, harmadik a SzAK.


Facsimile:

Délmagyarország 1930. szept. 10., p. 4.

Délmagyarország 1930. szept. 10., p. 2. A Himnusz A közönség

(Délmagyarország, 1930. szeptember 10. szerda, p. 2.)