A Délmagyarország vezércikke

(1933. június 23. péntek, p. 1.)

 

Shvoy Kálmán


A színes szerdai értekezleten körülbelül mind együtt voltak a meghivottak, a népes szobában zavartalan figyelemmel hallgatták a közbecsülésben álló fiatal fõispán meleg megnyitó szavait, amikor kitárult az oldalajtó s nem civil, hanem katonaember lépett be rajta. Az elsõ szegedi katona volt, akit csendes de meleg éljenzéssel fogadtak. A közéleti ember is, az ujságiró is gyakran van jelen spontán megnyilatkozásoknál. Hát még az, aki kénytelen viselni mindkét foglalkozás nyügét. Ez azonban egészen másfajta tünteés volt, mint amilyeneknek a szegedi városházán voltak tanui például az utolsó másfél évtizedben. Hiányzott belõle a szervilizmus minden áron elõtérbe állni akaró tülekedése és zajossága. Senki nem sivitott, a tenyerét magasra lóbálva se tapsolt senki, de olyan se volt, aki ne éljenzett volna s a hangoknak ebbõl a tömör korusából megyõzõdéses megbecsülést érzett ki. A hivalkodásnak és törtetésnek szintén minden szine nélkül.
A helyes elnöki tapintattal fegyelmezett tanácskozás pénzügyi kérdésekrõl s kiállitásokkal kapcsolatos egyéb nehézségekrõl folyt, amikor felállt vitéz dr. Shvoy Kálmán és bejelentette, hogy sportünnepélyt fog rendezni, hogy szerepeltetni fogja a legénységi dalárádkat, hogy ad munkaerõt és anyagot, hogy adja a zenekart és hogy szivesen ad - ha szükség lesz rá - egy-két kiállitás részére helyiséget. Tehát mindig ad. A bejelentést éljenzés követte. Ugyanolyan spontán, hivalkodás nélküli, meleg és általános, mint amilyen a belépésnél fogadta az elsõ szegedi katonát. Megismétlõdött a diszkrét tüntetés, amikor vitéz dr. Shvoy Kálmán az értekezletrõl, a tanácskozás bezárása után, eltávozott.
Shvoy Kálmán magasrangu katonatiszt. Zubbonyának gallérján egyik legmagasabb katonai rang distinkcióját viseli. Azoktól, akik ilyen magas állásban vannak, ez a város nincs elkényeztetve. Shvoy Kálmán azonban mindig odaadó érdeklõdéssel figyelte a város polgári életének eseményeit s különösen azóta, amióta mai magas állásában tevékenykedik, ahol módjában volt, tanáccsal, ahol tehette, befolyásának a latbavetésével s ahol lehetett, az együttmüködés vállalásával, sõt kezdeményezésével sietett a Szegeden mindig szokatlan mértékben tornyosulni szokott akadályokat leküzdeni segiteni. Itt csak két feledhetetlen érdemét jegyezzük fel. Nélküle hozzá se lehetett volna fogni a nagymultu szegedi szabadtéri játékok felujitásához. A másik az a magatratás, amelyet a szerdai értekezleten tanusitott s amely formájával ugyanugy kiemelkedik, mint szellemével.
Egyéb érdemeirõl is sokáig lehetne beszélni. De legyünk hivek az õ szelleméhez s közérdekü feladatainkat ne hagyjuk elsikkadni most se, amikor emberi, várospolitikai és kulturális okokból egy katona valamennyiünkért szerzett érdemei folytán ünnepi hangulatra hangolunk. Shvoy Kálmánnak a zeneélet fellenditésérõl lemondani nem tudó szenvedélye eléggé ismert. Nélküle az elmult télen az ország második városában nem lett volna filharmónikus zene. Ebben a mûvészeti ágban egyedül tartotta a lelket, amióta személyeskedésben excelláló vezetés végzetes hibái kiszoritották a harmoniát az egyesületbõl s általánositották és igazolták a kételyt úgy a mûvészi, mit az adminisztrativ vezetésben.
Legyünk csak nyersen õszinték most is. Még mindig vannak, akik azt mondják, hogy Shvoy Kálmán az oka annak, hogy nem alakulhat meg Szegeden a legmagasabb mûvészi és idegenforgalmi igényeket is kielégiteni képes nagy zenekar. Antikulturális tendenciákkal nem vádolják meg, ellenben azt állitják, hogy a katonazenekar kedvéért akadályozza a fejlõdést. Ezzel szemben az igazság az, hogy a nagy szegedi zenekarmár hónapok óta készülhetne feladataira, ha tõle függött volna. Az igazság az, hogy benne megvolt ebben a kérdésben is a megértés. Az igazság az, hogy õ egy nagy zenekarral való viszonylatban a honvédzenekart törzsnek tekintette, de erõs gyökereket eresztett, számottevõ törzsnek - s ebben igaza volt - és hamar készen állt a nagy zenekarrá való kiegészités gazdaságos tervével. Kizárólag a kínos városházi vetélkedés és a belõle származó káros amerikázás egyre jobban elterpeszkedõ szelleme szoritotta és szoritja vissza a józan mérlegelés szerint gyors megvalósitásra rég megérett tervnek a megvalósitását.
Szerdán a városházán azt a kijelentést tette az elsõ szegedi katona, hogy huszonhét éve él Szegeden s ennek a huszonhét évnek az eseményei elválszthatatlan kötelékkel füzik õt ide, a szegedi röghöz. Ugy érezzük, nemcsak a magunk, hanem az egész város nevében is beszélünk, amikor azzal válaszolunk, hogy Szeged forró szeretetel fogadja édes fia gyanánt, aki hivatásának példás betöltése mellett mindig serényen tevékenykedett városa boldogitásán, aki jó és rossz idõben erõs vára volt az igaznak s aki a magasrangu katona, a kitünõ ember és a kiváló polgár minden erényével ékesen alkot s szerzi meg az egész társadalom osztatlan elismerését és becsülését.


Facsimile:

Délmagyarország, 1933. jún. 23., p. 1.