Felsooktatás-fejlesztési beruházások

Beruházási programja megvalósításához több mint 14 milliárd forintnyi állami támogatást kap egy júniusi megállapodás alapján négy felsooktatási intézmény. Az Oktatási Minisztérium (OM) beszáll a Kecskeméti Foiskola Tanítóképzo Foiskolai Kara és a Kaposvári Egyetem épületeinek bovítésébe, a Budapesti Muszaki Foiskola két új épületének finanszírozásába, illetve a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Foiskolai Kara Vas utcai épületének felújításába.
Az OM azokkal a felsooktatási intézményekkel köt megállapodást, amelyek elkészítették az intézményfejlesztési tervükre épülo beruházási programjukat. Az integrálódott felsooktatási intézmények közül eddig 11 juttatta el pályázatát a tárcához. Ebbol kilencnek a támogatására irányzott elo összességében több mint 41 milliárd forintot az OM. Az összegbol az elkövetkezendo években 12 új egyetemi, foiskolai épület készül el (Szegeden, Debrecenben, Kaposvárott, Kecskeméten, Nyíregyházán, Sárospatakon és Budapesten), együttes alapterületük megközelíti a 150 ezer négyzetmétert. Az eloadótermek, tanszéki szárnyak, kollégiumi férohelyek bovítésére hat helyen kerül sor, és ugyanennyi épület teljes rekonstrukciója fejezodik be az állami támogatásból (Budapesten, Miskolcon, Szegeden, valamint Kecskeméten). A források 10 százalékát informatikai, számítástechnikai és egyéb oktatástechnikai eszközök beszerzésére fordíthatják a kedvezményezettek, 2 százalékát pedig a mozgássérültek közlekedését segíto beruházásokra.
Tavaly tavasszal öt felsooktatási intézménnyel kötött az OM a mostanihoz hasonló beruházási megállapodást. A kedvezményezetteknek ellenszolgáltatásként - a kormányprogrammal összhangban - növelniük kell a hallgatói létszámot, illetve modernizálniuk az oktatási körülményeket. A tavalyi „elsokörös” intézmények közül a Debreceni Egyetemen három új épület épül, mintegy 7,5 milliárd forintos költséggel; a kapacitásbovülés révén több területe lesz majd az élet- és társadalomtudományi, illetve az agrárképzéssel foglalkozó tanszékeknek. A Szegedi Tudományegyetemen az elfogadott négy programból három kormányzati forrásból (7 milliárd forint) valósul meg, egyet az intézmény maga finanszíroz. Már készülnek például a Tanulmányi és Informatikai Központ tervei; itt kap majd helyet az egyetem központi könyvtára, kongresszusi központja és informatikai bázisa. Csakhogy a kérdéses területen egyelore az egyetem sportpályái vannak - ezek áthelyezéséhez is biztosít forrásokat a tárca.
A Miskolci Egyetem 6,7 milliárd állami forintot kap beruházási programjaihoz. Az egyetemi városrészben és Sárospatakon tervezett épületbovítések esetében már a közbeszerzési pályázat is lezárult: a nyertes a Strabag Rt. lett. A Nyíregyházi Foiskola négy programjára összesen 5,2 milliárd forintot fordít az oktatási kormányzat, a beruházások nyomán a "campusos" elrendezésu terület teljes informatikai hálózata megújul. A tervek már elkészültek, jelenleg a versenyeztetés folyik.
Az egyházi felsooktatási intézmények közül a Sapientia Hittudományi Foiskola számíthat az OM támogatására. A piarista renddel kötött megállapodás alapján a foiskola megkapta az ELTE bölcsészkara által kiürített belvárosi épület kisebbik szárnyát, amelynek felújításához és szálláshelyek kialakításához 1,2 milliárd forintot folyósít az oktatási kormányzat.

>