Átfogó hadtörténeti munkák – könyvek

Magyarország hadtörténete I. : a kezdetektől 1526-ig (fülszöveg)

 

A négy kötetre tervezett Magyarország hadtörténete harminc év elteltével mutatja be újra – a korábbi összefoglalóktól némileg különböző korszakolással és eltérő hangsúlyokkal – az 1100 éves hadi históriánkat.

Az első kötet a középkor hadtörténetét tárgyalja, amely a második világháború utáni években sokat veszített vonzerejéből, az aktuális kultúrpolitika leginkább a „haladó” hagyományokba illeszkedő Hunyadi János és Dózsa György emlékének ápolását támogatta. Egészen az 1970-es, 1980-as évekig kellett várni, hogy a Mohács előtti hadtörténeti kutatások és publikációk új lendületet vegyenek, illetve a nyugati hadtörténetírás módszerei és eredményei termékenyítőleg hassanak. Jelen kötet a közreadók szándékai szerint már tükrözi mindezeket az új, sok esetben – mint például a Dózsa-féle „parasztháború” megítélésben egészen friss eredményeket.

A kötet időkeretei a korábbiakhoz képest kitágultak, s a szerzők tudatosan tárgyalják a hadieseményeket a római időszaktól kezdődően, amikortól a Kárpát-medence mindmáig hatóan bekerült a nyugati világba, egészen a mohácsi csatáig. Ugyanakkor az összefoglaló igyekszik a korábbiaknál sokkal szervesebben bemutatni a megújuló történeti földrajzi, vár- és fegyverzettörténeti kutatások eredményeit.

Nyugodtan állíthatjuk, hogy a 21. század első évtizedére a magyarországi középkori hadtörténeti kutatások eddig soha nem látott módszertani és tematikus változatosságban bontakoztak ki, aminek első számvetését veheti kézbe az olvasó.

 

Katalógus Magyarország hadtörténete I. Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Átfogó művek