Hadtudományi bibliográfiák – könyvek

ESZÉNYI – KRIZBAI : Magyar nyelvű katonaszociológiai bibliográfia (előszó)

 

A szűken értelmezett katonaszociológia története mindössze évtizedekben mérhető mégis azt kell mondanunk, hogy elsősorban az empirikus szociológia fejlődésében jelentős szerepet játszott.

A magyar katonaszociológia még fiatalabbnak tekinthető – habár „nyomokban” már a századelőn megtalálható –, kibontakozásáról a 60-as évek elejétől beszélhetünk.

Napjainkban viszont már úgy érezzük, hogy célszerű megkezdeni az egyre elfogadottabbá váló tudományterület termékeinek bibliografikus rendszerezését.

Munkánkat első nekifutásnak tekintjük ebben a folyamatban, és ezért kissé el is tér a megszokottaktól:

Először is tartalmaz egy rövid áttekintést a magyar katonaszociológia fejlődésérol napjainkig. Továbbá nem csak a magyar, hanem a magyar nyelven elérhető jelentősebb katonaszociológiai irások adatai is helyet kaptak benne.

Nem teljes az anyag olyan vonatkozásban, hogy nem fogja át a magyar katonaszociológia összes termékét. Elsősorban azok kaptak benne helyet, amelyek viszonylag könnyen el is érhetők kutatók, érdeklődők számára.

Sajnos nem szerepelhetnek – csak felsorolásszerűen – jelentős kutatások termékei, mivel ezek nagy része nem hozzáférhető, a korábbi minősítési megkötések, vagy archiválás hiánya miatt.* (Remélhetőleg ez a már felismert hiányosság rövidesen pótolva lesz és a „széles közönség” számára elérhetőkké válnak ezek az értékes munkák.)

Helyet kapott viszont az anyagban egy válogatás a nemzetközi katonaszociológiai irodalom egyedi, magyar nyelvi fordításaiból. (Sajnos az alapműnek tekinthető „Amerikai katona” fordítása még nem készült el.)

Célunk az volt, hogy minél szélesebb körök – ezért is maradtunk a magyar nyelvnél – kaphassanak egy betekintést a katonaszociológiába, juthassanak hozzá jelentős, a napi életben, képzésben, tudományos kutatómunkában egyaránt jól felhasználható anyagokhoz. Továbbá a katonaszociológia korábbi és mai művelőit ösztönözzük arra, hogy amíg nem késő, kerüljenek rendszerezésre a korábbi termékek, illetve váljanak a maiak is rövid időn belül nyilvánosan elérhetőkké. Ezzel is gyakorolhat erősebb hatást a katonaszociológia az elméletre és a gyakorlatra.

Kívánjuk forgassák haszonnal összeállításunkat, és kérjük a tudományterület művelői járuljanak hozzá, hogy ezen első, kísérletinek tekinthető munkát jelentősen meghaladó bibliográfia készülhessen a közeli jövőben.

Dr. Eszényi József alez.
Krizbai János alez.

 

* A ZMKA Szociológia Tanszékén archiválás alatt levő kutatási anyagok jegyzéke a bibliográfia végén található. [vissza]

 

Eszényi – Krizbai

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Bibliográfiák