Hadtudományi bibliográfiák – könyvek

A második világháború története : válogatott művek bibliográfiája (bevezetés)

 

A második világháború története mellőzhetetlen tanulságokat rejt magában mind jelenünk, mind jövőnk szempontjából. Bibliográfiánk összeállításakor elsősorban azokra az olvasókra gondoltunk, akik a politikai tisztánlátás, a művelődés céljából érdeklődnek a második világháború története, belső mozgatóerői iránt. A feldolgozott anyag mennyiségét és színskáláját tekintve azonban igyekeztünk elérni, hogy a bibliográfia segítséget nyújtson a pedagógusoknak és propagandistáknak is. Erre gondolva vettünk fel pl. a témára vonatkozó fejezeteket, sőt oldalakat is, egyébként más vonatkozású művekből és tájékoztatásul megadtunk néhány olyan művet, amelyet hiba lenne kritikai megszorítások nélkül forgatnunk. Ilyen esetben utaltunk a mű hibáira, korlátaira.

Bibliográfiánkban az első rész olyan általános anyagokat, beszédeket, dokumentumokat tartalmaz, amelyeket célszerűtlen lett volna egy-egy ország címszava alá sorolni.

A második rész országonként veszi sorra az anyagot. Itt utalásokkal oldottuk meg az összefonódásokat.

A harmadik rész a második világháború részletes kronológiája. Részletességét indokolja, hogy magyar nyelven eddig csak egyes kérdésekről vagy egyes időszakokról jelent meg kronológia, a második világháború egészéről nem. Több külföldi kronológiát* feldolgoztunk és ezért a bibliográfiának ezt a részét talán a szakemberek, a történészek is haszonnal forgathatják.

Bibliográfiánk természetesen a meglevő anyagot tükrözi és itt feltétlenül utalnunk kell a fennálló hiányosságokra. A második világháborúra vonatkozó tudományos értékű anyag ma, tíz év múltán is, kevés még. Nem jelent meg összefoglaló marxista–leninista munka sem a második világháború történetéről, sem a háborúban döntő erőt képviselő Szovjetunió honvédő háborújáról. Erre utal, többek között, a „Voproszi Isztorii” c. orosznyelvű folyóirat 1955. 5. számában megjelent cikk: „A Szovjetunió Nagy Honvédő Háborúja történetének feldolgozásáról”. Ezt a cikket már csak azért is figyelmébe ajánljuk bibliográfiánk olvasóinak, mivel a cikkben elemzett hiányosságok, eszmei fogyatékosságok a bibliográfiában megadott művek némelyikében is fellelhetők.

A bibliográfiában részint eszmei szempontból vettünk fel cikkanyagot, részint azért, hogy azokat a részeket, amelyek egyébként szegényesek, kiegészítsük.

A bibliográfia célkitűzéseinek megfelelően csak magyarnyelvű anyagot dolgoztunk fel. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy az egyes országokra vonatkozóan aránytalanságok mutatkoznak.

A „Magyarország” című fejezet viszonylag részletes, de természetesen nem törekedhettünk még megközelítőleg sem teljességre. Ez az anyag olyan nagy, hogy feltétlenül külön bibliográfiát igényelne.

Bibliográfiánkba szépirodalmi műveket is felvettünk. A válogatás elve az volt, hogy csak olyan szépirodalmi művet adjunk meg, amely történelmi eseményhez, vagy a háborús évek valamely jellegzetes mozzanatához kapcsolódik. A rövid annotációkban csak a történelmi szempontokra utalunk. A szépirodalom az egyes fejezetek végén következik. Kivétel a „Szovjetunió” és a „Magyarország” c. fejezet. Itt az anyag bőségére való tekintettel a szépirodalmat alcím választja el a politikai-történelmi anyagtól.

Fontos hangsúlyoznunk, hogy a művekről írott annotációk terjedelme vagy helye a bibliográfiában, nem minden esetben tükrözi a mű jelentőségét. Rövidebb annotációban ismertettünk pl. olyan könyvet, amely hatalmas példányszámban jelent meg és jóformán minden olvasóhoz eljutott. Azután: az összefoglaló művek általában rövidebben jellemezhetők, mint azok, amelyek az annotációban is magyarázatra szoruló részletkérdésekkel foglalkoznak. Az annotációk terjedelmét tekintve azt is figyelembe vettük, hogy a könyv mennyire hozzáférhető az olvasó számára.

*

Felhívjuk az érdeklődők figyelmét arra, hogy a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár a második világháború történetére vonatkozó gazdag idegennyelvű anyaggal is rendelkezik.


 * Hrorologija vazsnyejsih szobityij Velikoj Otyecsesztvennoj vojni. = Bolsaja Szovetszkaja Enciklopegyija Tom. 7. Moszkva. 1951. Bolsaja Szovetszkaja Enciklopegyija. p. 196–208., valamint a Bolsaja Szovetszkaja Enciklopegyija egyéb, a háborúra vonatkozó címszavai.
Chronology of the Second World War. London–New-York. 1947. Royal Institute of International Affairs. 374 p.
Céré, Roger–Charles Rousseau: Chronologie du conflit mondial (1935–1945). Paris, 1945. Société d'éditions françaises et internationales. 624 p. Tableaux chronologiques. = Jean-Richard Bloch: De la France trahie à la France en armes. Paris. 1949. Editions Sociales. p. 459–547.
Minnich, Sergius: Zeittafeln zur Weltgeschichte von 5000 v. Chr. bis 1943. Zürich, 1943. Aehren. Tafeln 130–134. [vissza]

 

A második világháború története

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Bibliográfiák