Hírszerzés, kémkedés – könyvek

METAXAS : Bonhoeffer (fülszöveg)

 

KI MÁS SZÁLLHATNA SZEMBE A XX. SZÁZAD LEGFŐBB GONOSZÁVAL, MINT A HIT ALÁZATOS EMBERE?

Miközben Adolf Hitler és a nácik megrontottak egy nemzetet, megfélemlítettek egy egész kontinenst, és megkísérelték kiirtani az európai zsidóságot, egy maroknyi másképp gondolkodó és ellenálló azon munkálkodott, hogy belülről bomlassza szét a Harmadik Birodalmat. Ezen emberek egyike Dietrich Bonhoeffer volt – a lelkipásztor és szerző, aki legalább annyira ismert olyan szellemi témájú klasszikusairól, mint aKövetés és a Közösségben, akárcsak egy koncentrációs táborban végrehajtott 1945-ös kivégzéséről, melyre az Adolf Hitler meggyilkolására szőtt összeesküvésben való részvételéért került sor.

Ebben a negyven év óta elsőként megjelent nagyszabású életrajzi kötetben a New York Times sikerírója, Eric Metaxas Bonhoeffer életének mindkét szálát – teológus és kém – összeszőve ragyogó történetet kerekít a rendkívüli gonoszsággal szemben tanúsított hihetetlen erkölcsi bátorságról.

Mélyen megindító elbeszélésében Metaxas korábban hozzáférhetetlen dokumentumokra is támaszkodik – többek közt személyes levelezésekre, részletes naplóbejegyzésekre, és első kézből származó személyes beszámolókra –, hogy Bonhoeffer életének és teológiájának ezelőtt soha nem ismert dimenzióit felfedje.

A Bonhoeffer: Pásztor, mártír, próféta, kém című művében Metaxas a legteljesebb beszámolót nyújtja Bonhoeffer 1939-es megindító döntéséről, miszerint elhagyja a biztos menedéket nyújtó Amerikát, és visszatér a hitleri Németországba. A 92-es cellában Bonhoeffer által írt és kapott szerelmes levelek és kódolt üzenetek hosszas idézésével Metaxas elsőként számol be Bonhoeffer szenvedélyes és tragikus románcának teljes történetéről is.

Az olvasók bepillantást nyerhetnek Bonhoeffernek a harlemi Abesszin Baptista Gyülekezetben töltött sorsfordító hónapjaiba, és megismerhetik radikális álláspontját arról, hogy miért kötelességük a keresztényeknek kiállniuk a zsidók mellett. Metaxas új megvilágításba helyezi azt, ahogy Bonhoeffer a Kristályéjszaka történéseire reagált, valamint a híres Valkűr összeesküvésben és a 7-es hadműveletben való részvételét is, melynek célja az volt, hogy zsidókat a semleges Svájc területére menekítsenek.

A Bonhoeffer egy ember kivételes hitéről és annak a nemzetnek gyötrelmes sorsáról tanúskodik, melyet meg akart szabadítani a nácizmus átkától. Szemtől szembe kerülünk egy olyan emberrel, akinek eltökélt szándéka volt, hogy Isten akaratát cselekedje radikálisan, bátran és örömmel – egészen a halálig. A Bonhoeffer egy olyan élet története, melyet keretbe foglal az igazság iránt érzett szenvedély és a jogosság iránti elköteleződés azok felé, akik a könyörtelen gonoszsággal szembesülnek.

A GONOSZSÁGGAL SZEMBEN NÉMÁNAK MARADNI, AZ MAGA A GONOSZSÁG: ISTEN NEM FOG MINKET BŰNTELENNEK TARTANI. HA NEM BESZÉLÜNK, AZ MAGÁÉRT BESZÉL. TÉTLENNEK LENNI TETTLEGESSÉG.

DIETRICH BONHOEFFER

 

Katalógus Metaxas Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hírszerzés