Kronologikus hadtörténet 4 – Újkor 1900-tól – Könyvek

JUHÁSZ : A délszláv háborúk rövid története : 1991–1995 (előszó)

 

Jugoszlávia felbomlása minden jel szerint a második világháború utáni európai történelem legvéresebb eseménye volt, s koránsem állítható, hogy az 1995-ös daytoni megállapodás az erőszakos események végleges befejezésést jelenti. Bár a jugoszláv kérdés az elmúlt évek európai publicisztikájának leggyakoribb témájához tartozott, hiszen mind a konfliktusokban részvevők, mind a közvéleményt tájékoztató médiák igyekeztek naprakész és elfogadható magyarázatokat adni a történésekre, mégis valószínűleg igaza van a jelen tanulmány szerzőjének, amikor azt állítja, hogy „a rendelkezésünkre álló források mennyisége és/vagy minősége csak korlátozott érvényű elemzésekre és következtetésekre nyújt lehetőséget” a délszláv válság kapcsán

Annyi bizonyos, hogy az 1991-ben kitört délszláv háború nem volt sem véletlen, sem váratlan esemény, s az okok keresésében magának a jugoszláv államnak a létrejöttéig, vagyis az első világháborút lezáró Párizs környéki békéig. Jugoszlávia egyike volt az Osztrák-magyar Monarchia szétesése után létrehozott új államoknak, s összetartó kohéziója inkább a szerződés összetákoló hatalmak, semmint az délszláv térségben élő népek akaratán nyugodott. A második világháború után ezt az összetartó erőt a bipoláris világrendszer, a Jugoszláviának a két rendszerből való kirekesztettsége jelentette, amelyet ráadásul Titó személye és az el nem kötelezett országok mozgalmának ideológiája is erősített.

A tanulmány a történeti előzmények rövid bemutatása után a három háborút mutatja be: a Szlovéniában kirobbant tíznapos határháborút, az 1991-ben megkezdődő horvátországi, illetve a bosznia háborút, amely 1992 áprilisában vette kezdetét. Elfogulatlanul szól a háborúban részvevő felek törekvéseiről, s részeletesen tárgyalja azokat a nemzetközi erőfeszítéseket, legfontosabb rendezési terveket is, amelyek számos kudarc után végül elvezettek a daytoni megállapodásig.

A Startégiai és Védelmi Kutatóintézet azzal, hogy a szélesebb nyilvánosság számára is elérhetővé teszi Juhász Józsefnek A délszláv háborúk rövid története c. tanulmányát, kettős cél kiván elérni: egyrészt pótolni és rendszerezni kívánja azokat ismereteket, amelyek a délszláv válság összefoglalásának hiányából fakadnak, másrészt a Védelmi tanulmányok e kötével indítja útjára annak SVKI-ben folyó nemzetközi kutatásnak első eredményeit, amely az kívánja megvizsgálni, milyen hatása volt a délszláv háborúknak a környező országokra.

Gazdag Ferenc

Budapest, 1996. március 26.

 

Katalógus Juhász Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


>> Hadtörténeti Gyűjtemény >> Könyvek >> KR4