I. VILÁGHÁBORÚS KÖNYVEK

SZEPESSY–BUGSCH : A m. kir. nagykanizsai 20-ik báró Szurmay Sándor honvéd gyalogezred története a világháboruban (előszó)

 

A nagykanizsai 20. honvéd gyalogezred már békeidőben az egész honvédség kitünősége mellett is fogalom volt a szó legteljesebb és leghizelgőbb értelmében. Fogalommá tette pedig az ezred legénységének szinte hézagtalan intelligenciája és értelmessége, példás honszeretete és józansága, valamint a katonai erényeknek páratlan birtoklása, szóval mindannak Istentől való adottsága, melyek a kiváló csapatok jellemvonásai.

A szerencsés véletlen egynegyed évszázaddal ezelőtt ennek az ezrednek élére sodort ezredparancsoknak. Ahhoz a két évhez, melyet ezen minőségben Zala- és részben Veszprém vármegye, és Fiume derék, fiatal, tetterős katonái élén szerencsém volt eltölteni a legszebb békeemlékek fűznek, hisz minden várakozásomat fölülmulta mindaz, amit ebben az ezredben láttam és tapasztaltam. Ideális tisztikar, pompás önérzetes legénység, mindegyik egy-egy férfi a szó legteljesebb értelmében ! Ott nem kellett a fegyelmet sem meghonosítani, sem fentartani, mert minden ember tudta, hogy e nélkül hasznavehetetlen embertömeg a katonaság. Maguk, benső meggyőződésből tartották zt és szinte kiközösítették azt az embert, aki ellene vétett.

Hogy mennyire becsültem ezt az ezredet, annak bizonysága többek között az is, hogy a midőn elhunyt jóságos királyunk IV. Károly Ő Felsége 1918-ban tudomásomra hozta, hogy valamely honvéd gyalogezred tulajdonosává akar kinevezni és tudni kívánja, melyik ezredet akarom, habozás nélkül Ő Felsége ebbeli kegyét megköszönve, azonnal kijelentettem, hagy a nagykanizsai 20. honvéd gyalogezred tulajdonosává kérem kinevezésemet, ami meg is történt.

A háborúban pedig a 20-as honvédek minden munkáját, a fényes haditettek egész sorozatát a legélénkebb figyelemmel kisértem. Mindenütt a legelsők között is az elsők voltak az összes harctereken fegyelem, harcratermettség, kitartás és vitézség tekintetében, úgy hogy e könyvben az ezrednek ép háborús ténykedését tárgyaló összes lapjait aranybetükkel kellene szedni, mert minden cselekedete csak így volna az utókornak követendő példaként méltóan megörökíthető.

Budapest, 1930. december 30.

Szurmay gytb.

 

Katalógus Szepessy–Bugsch Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Első világháború Vissza Könyvek