I. FEJEZET.

A mozgósítás lefolyása. Fruska-Gorában. Kapisztrán János sírjánál. Útban Galícia felé.

 

Ezen fejezet magánnaplóm feljegyzéseit tartalmazza.

A MOZGÓSÍTÁS LEFOLYÁSA.

1914. július 26-án rendeltetett el a részleges mozgósítás, amely augusztus 2-án befejeztetett.
Az ezrednél a mozgósítás általában simán folyt le. A bemutatás körül némi súrlódás előfordult, aminek oka legfőképen abban keresendő, hogy a tábori, menet és népf. alakulások egyidejűleg hívattak be.
A legénység felszerelése minden elhamarkodás nélkül kifogástalanul hajtatott végre. Az ezd. a mozgósitási terv szerint még számos más alakulatokat is állított fel, ezek között a 3. menet ezd. és két zlj.-ának törzsét 6 századdal, míg a másik 6 szd.-ot és egy zlj. törzset a m. kir. 2. honv. gy. ezd. állított fel.
Ami a legénységi anyagot illeti, a mozgósítási utasítás értelmében a tábori századoknál csak 22 % póttartalékos volt beosztható; tényleg azonban az I. és II. zlj-aknál 28%, a III. zlj-nál 38 % póttartalékos volt a tábori szd.-okhoz beosztva, mert a tartalékos legénységet más alakulatokhoz kellett beosztani.
A tiszti beosztás a mozgósítási utasításnak megfelelően történt, századonkint a parancsnokon kívül két tényleges, két tartalékos alantos tiszt, vagy zászlós. A rendelkezésre állott idő a legteljesebb mérvben használtatott ki a szd.-ok kiképzésére.
A harcszerű lövészet századonkint vitetett keresztül. Az ezd. par.-ság kiosztotta a szerb hadszíntér térképeit.
Augusztus 2-án verőfényes napon történt a gyakorlótérre kivonult ezd. eskütétele, amely megható lefolyású volt.
Az ezd. arcvonala előtt általam, de különösen az ihletett ajkú fiatal tábori lelkész, dr. Czapik Gyula, jelenleg apát, pápai kamarás és nagyváradi kanonok által tartott szép beszéd lelkesedést váltott ki a legénységből, ami egy hatalmas éljenzésben a királyra és hazára, tört magának utat.

SZERBIA FELÉ.

Augusztus 3-án az ezd. törzs, a géppuskás osztagok s az I. és II. zlj. három lépcsőben szállíttatott Nagybecskerek-re a III. zlj. állomáshelyére, mert a m. kir. 23. honv. gy. h. o., amelynek kötelékébe az ezd. tartozott, a szerb harctérre lett irányítva.
Augusztus 4-én Nagybecskerek-ről Perlasz-on át Rudolfsgnad-ra menetelt az ezd. három lépcsőben, hova az első lépcső dut. 5h-kor érkezett be; még aznap megtörtént az egyes lépcsők behajózása.
Rudolfsgnad-ról Titel-en át Ilok-ra szállíttatott az ezd., hova az egyes lépcsők hajón aug. 5-én dut. 6h-tól kezdve fokozatosan beérkeztek. Az aug. 4-iki tikkasztó hőségben tett menet után a legénységre igen üdítőleg hatott a Dunán való hajózás.
Augusztus 6-án dr. Czapik Gyula tábori lelkész Ilok-on del. 6h-kor a Kapisztrán János halála helyén álló templomban csendes misét mondott, amelyen törzsemmel és számos tiszttel megjelentem. A ministránsok szerepét dr. Hollósy Árpád ezredorvos és Molnár Adorján fhdgy. ezred utász-tiszt töltötték be.
A főoltárkép Kapisztrán Jánost ábrázolja, amint kibontott lobogóval rohamra vezeti a magyarokat Nándorfehérvár falai ellen.
Ez oltárkép szemléletébe elmélyedve, lelki szemeink előtt megelevenült Hunyadi János nagy alakja, aki Nándorfehérvár alatt II. Mohamed 150.000 főnyi seregét maroknyi haddal verte szét, amelynek magvát Kapisztrán János, a lánglelkű, ékes szavú ferencrendi barát toborozta össze, és vezette rohamra. Hunyadi János ezzel a sereggel aratta legfényesebb és utolsó győzelmét a törökökön, mert rövid idő múlva ragályos betegség áldozatául esett, hősi lelkét Kapisztrán János karjai között lehelte ki.
A haza és a kereszténység halhatatlan védőjét csakhamar követte hűséges társa, Kapisztrán János, akit a pápa szentté avatott.
Kapisztrán János megdicsőült alakja egy fél évezred után is hirdetője annak a nagy igazságnak, hogy a magyar nemzeti lét csak addig állhat meg és dacolhat az idők megpróbáltatásaival, amíg a keresztény hit és szellemhez hű a magyar nemzet; az ő fenktölt egyéniségében a magyar dicsőség és szellem megtestesítése domborodott ki.
E megkapóan szép csatakép előtt a Mindenhatóhoz fohászkodtunk, fegyvereinkre az Isten áldását kérve, hogy igaz ügyünket győzelemre segítse, s amint egykor a kereszténység nagy önvédelmi harcaiban a törökverő Hunyadi János kitűzte Nándorfehérvár bástyafokára a magyar nemzeti lobogót, úgy segítsen meg bennünket is Magyarország Védasszonya, a fenyegető szláv áramlat elleni reánk kényszerített küzdelmeinkben.
Kapisztrán János sírboltja előtti könyörgésünkben, egy sok megpróbáltatás és szenvedésen átment nemzet fiainak fohásza szállt égnek, kérve a Mindenható Istent, hogy az izzó magyar nemzeti érzéstől és törhetetlen keresztény hittől átitatott franciskánus barát megszentelt porladozó hamvait a Duna szellője szárnyaira véve elvigye és szétszórja a magyar föld legtávolabbi zugába, hogy annak atomjai megtermékenyítsék az egyenetlenség és meghasonlás sújtotta magyarság lelkét, s új életre keltsék és felrázzák tespedéséből a magyar nemzeti öntudatot.
Kapisztrán János magasztos példája által lélekben megerősödve, rendíthetetlen bizalommal fegyvereink győzelmében, hagytuk el a szent helyet.

FRUSKA-GORÁ-BAN.

Aug. 6. Az ezd. I. zlj-a Barkasová-ra, a lI. III. zlj. és az ezd. törzs Novák-Babská-ra irányíttatott. Indulás del. 7h-kor Ilok-ról. Sarnigrádon, hol hosszú pihenő tartatott, az ezd. parnokság a közeli szerb faluk lakósainak hangulatáról tájékozódást szerzett. Sid község, mint fő szerb fészek jelöltetett meg. A bevonulást Novák-Babská-ra egy gyakorlat előzte meg.
A beérkezés napján dut 6h-kor a tisztikar előtt megbeszélést tartottam, Szerbiában a komitácsikkal szemben való viselkedésről, a legénységgel való bánásmódról és a kiképzésről, miután hallomás szerint az ezd. 3-4 napig marad jelenlegi elhelyezésében.
Fősúly a fegyelem s a már eddig is tapasztalt jó szellem fenntartására, s megszilárdulására fektettetett. A kilátásba helyezett 3-4 nap a szd. parnokok rendelkezésére bocsájtatott, hogy századjaikat harcszerűleg kiképezhessék.
Tekintettel a nagy hőségre, a kivonulás a kora reggeli órákra tétetett, hogy a legénység a déli órákban pihenhessen.
Aug. 7-én és 8-án szakasz és szd. kiképzés. Aug. 8-án megérkeztek az orosz hadszíntér térképei, s azt a hírt vettük, hogy nem a szerb, hanem az orosz hadszíntérre megyünk, s hogy jelenlegi állomásainkon maradunk még egy hétig. Ezen utóbbi hírnek különösen örvendett a tisztikar, mert az idő jó kihasználása mellett az ezd. harcszerű kiképzését teljesen be lehetett fejezni s a parnokoknak bő alkalmuk nyílt az alárendelt tisztikar és legénység szellemére befolyásukat a legteljesebb mérvben érvényesíteni.
Aug. 9-én dr. Czapik Gyula tábori lelkész az ezd.-nek absolutió generálist (általános feloldozást) adott, s a lelkek mélyéig ható szép beszédet mondott. Igen értékes ember, akinek lelki nagysága a háború komoly pitlanataiban fog teljes mérvben érvényesülni.
Az ezd. elszállásolási körletében maradt aug. 18-ig.
Az ekként rendelkezésre állott idő az ezd. kiképzésére a legteljesebb mérvben kihasználtatott. Század, zlj. és ezd. gyakorlatok tartattak, a biztosító szolgálatra úgy nappal, mint éjjel különös gond fordíttatott. Tekintettel a nagy hőségre, a kivonulások hátbőrönd nélkül történtek. Naponkint a késő délutáni órákban a házak falára kirajzolt alakokra célzási gyakorlatok és szuronyvívás vétetett elő.
A tervszerűen és alapossággal keresztülvitt foglalkozásnak tudható be, hogy habár a póttartalékosok létszáma a megengedett 22 %-ot meghaladta, az ezd. harckészsége, a tisztikar és a legénység szelleme kiváló volt.
Az ezd. harcgyakorlatait néha ágyúszó mellett tartotta, amely Sabácz felől igen jól hallható volt. A 3500 főből álló kiválóan kiképzett és fegyelmezett szép magyar ezred kiválóságát a harctéren is a legteljesebb mérvben beigazolta, ami méltán elvárható volt egy olyan ezredtől, amelyről a mozgósítás elrendelése előtt két hóval 1914. május 16-án megtartott szemléje alkalmával a m. kir. honvédség főparnoka, Rohr Ferencz lovassági tábornok az ezd. magasfokú fegyelme és kiváló harcszerű kiképzése felett a legteljesebb elismerésének adott kifejezést az ezd. tisztikara és a közöttes magasabb elöljárók jelenlétében, kijelentve azt, hogy a támadás és a védelem, de különösen a roham és a szuronyharc végrehajtásánál követett eljárást az egész honvédségnél a látottak szerint fogja elrendelni s ezt vezérkari főnöke által a helyszínen előjegyzésbe vétette. A rendelet kiadására azonban a mozgósítás elrendelése következtében nem került sor.
Aug. 16-án a déli órákban érkezett a parancs, hogy az ezd. a közeli Sid községbe egy vasuti állomás parnokot egy szakasszal küldjön, ahonnan az ezd. vasuton fog tovább szállíttatni.
Ezen parancsból kétségtelenül megállapítható volt az, hogy az ezd. nem a közeli szerb hadszíntérre, hanem Galiciába fog elszállíttatni.
Aug. 19-én az ezd. több lépcsőben Sid-re menetelt.

A GALICIAI HADSZINTÉRRE.

Sid-ről az ezd. 4 lépcsőben Budapest-Kassa-Neusandec-Jaroslau-Przemysl-en át Sadova-Wiszniá-ra irányíttatott. Indulása az első lépcsőnek 20-án dut. 4h-kor, a legénység és tisztek az egyes állomásokon a lakósság részéről vendégszeretettel fogadtattak.

 

 


Vissza Hadtörténeti gyűjtemény Vissza Első világháború