Kronologikus hadtörténet 1 – Ókor – Könyvek

Thermopylaitól Mykaléig (előszó)

 

Thukydidés a peloponnésosi háborúról szóló művének bevezetésében áttekinti Hellas történetét a kezdetektől a nagy háború kirobbanásáig. A görög-perzsa háborúról ezt írja:

Néhány évvel azután, hogy a türannoszok eltűntek Hellaszból, zajlott le az athéniak és médek közt a marathóni ütközet. Tíz évvel később pedig a barbár ismét nagy haddal indult el Hellasz leigázására. A fenyegető, nagy veszély pillanatában, mint a legerősebb hatalom, Lakedaimón vette át a háborúra egyesült hellének vezetését. Az athéniak, amikor a médek előrenyomultak, úgy döntöttek, hogy elhagyják városukat; vagyonukkal együtt hajóra szálltak, és tengerjáróvá lettek. Majd amikor közös erővel visszaszorították a barbárt, hamarosan a királytól visszapártolt hellének és a volt háborús szövetségesek megoszolva részben az athéniak, részben a lakedaimoniak köré csoportosultak, mert ezeket látták a leghatalmasabbnak, az egyiket a szárazföldön, a másikat a tengeren.1

A történetíró Dareios hadjáratára másfél sort szán. A Xerxés elleni háborúról ugyan kicsit hosszabban ír, de azt hangsúlyozza, hogy a vezetés a legerősebb hatalom, Spárta kezébe került, és az athéniak városuk elfoglalása miatt váltak tengerjáróvá. Ez természetesen nem így történt, hiszen a hadiflotta kiépítésére éveket szántak a két perzsa támadás között. Az azonban tény, hogy végül a két szövetséges görög hatalom egymás ellen fordult, előkészítve ezzel a peloponnésosi háborút, amelyet Thukydidés részletesen be akart mutatni. Csakhogy a szerző néhány caputtal később visszatér a perzsa háborúk értékelésére, és kiderül, hogy ezt a világra szóló győzelmet nem értékelte valami nagyra: A régebben lezajlott események közül a méd háború volt a legkiemelkedőbb; de ennek a sorsát is gyorsan eldöntötte két tengeri és szárazföldi ütközet.2 Az igaz, hogy ezek, mármint Marathón és Salamis, a történelmi emlékezetben talán sohasem fognak elhalványulni, de viszonylag rövid ideig tartottak, összehasonlítva a peloponnészoszi háború három szakaszával.

Ennek a kötetnek, mint ahogy az alapjául szolgáló konferenciának is, az volta célja, hogy bemutassa, a háború jóval többet jelentett két csatánál, és a szerzők, érdeklődésüknek megfelelően, ismertették a háború forrásait, a felek stratégiáit, az egyes területek sorsát a háború folyamán és a győzelmi emlékműveket is. A változatos tematikájú tanulmánygyűjtemény hasznos segítője lehet a történelmet tanulóknak, és érdekes olvasmánya mindazoknak, akiket érdekel a történelem, az ókor és a hadtörténet.

Németh György


1 A Thukydidés-idézeteket Muraközy Gyula fordításában közlöm.
2 I. könyv 23.

 

Katalógus Thermopylaitól Mykaléig Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Ókor